Płytki do kuchni – jakie są najmodniejsze rodzaje? Które z nich opłaca się wybrać, a które będą nieudaną inwestycją? Wybór płytek do kuchni to jeden z pierwszych kroków planowania wnętrza – od tego będzie zależeć projekt i aranżacja. W artykule prezentuję najciekawsze i najbardziej opłacalne rozwiązania.

Jeśli wykluczamy wybór szkła nad blatem, paneli ściennych czy okładzin, czas sięgnąć po możliwości aranżacyjne, jakie dają nam płytki do kuchni. Mogą one zarówno zepsuć aranżację, jak i „zrobić” cały efekt „WOW” we wnętrzu. Dlatego dobrze przed zakupami poznać rodzaje i cechy poszczególnych płytek kuchennych. Pamiętaj, aby przed wyborem materiałów wykończeniowych, zaplanować układ wnętrza czy wykonać pomiary. O etapach projektowania kuchni piszę w osobnym artykule - TUTAJ.

Płytki do kuchni – typ „metro”

Ten rodzaj płytek zawdzięcza swoją nazwę ścianom paryskiego metra. Są to klasyczne kafelki w kształcie prostokątnej fali. Wyróżniają się także łagodną fazą – ten trend zdominował ostatnie lata we wnętrzach. Płytki typu metro sprawdzą się w naprawdę wielu stylach wnętrzarskich, dlatego uważam, że to jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Jednak najbardziej płytki metro pasują oczywiście do wnętrz w stylu vintage – mogą być bowiem łudząco podobne do kafli piecowych, charakterystycznych dla dawnych kamienic. Płytki metro posiadają również odmianę bez fazy, ale za to ze zróżnicowaną fakturą, która może urozmaicić ścianę nad blatem.

Źródło: WP Dom. Płytki do kuchni typu metro-subway
Źródło: WP Dom. Płytki do kuchni typu metro-subway

Płytki cementowe do kuchni – wzorzysty pejzaż

Płytki cementowe z fantazyjnymi wzorami i wyrazistymi barwami – to nowoczesny akcent w kuchni nad blatem. Ożywiają, ocieplają, wprowadzają dynamikę do minimalistycznych rozwiązań w aranżacji kuchni. Tego typu płytki warto umieścić fragmentarycznie – czyli np. tylko przy strefie „mokrej” (zlew, zmywarka, kuchenka) lub jako podział estetyczny podłogi w kuchni. Płytki cementowe dostępne są wielu wzorach i konfiguracjach. Kupując takie płytki obierzmy na przewodni kolor (np. różne wzory ale w jednej gamie barwowej) lub motyw (np. tylko kafelki z motywem roślinnym).

Źródło: Internity Home. Płytki cementowe do kuchni nad blatem
Źródło: Internity Home. Płytki cementowe do kuchni nad blatem

Płytki do kuchni typu „azulejos”

To cienkie płytki ceramiczne, zwykle w kształcie kwadratu, pokryte szkliwem. Powierzchnia płytek może być gładka lub fakturowana. Płytek azulejos używano niegdyś jako mozaik, na które składało się nawet kilka tysięcy elementów. Motywy umieszczone na płytkach zwykle nawiązują do mitologii, historii, przyrody, geometrii. Płytki są więc bardzo dekoracyjne – a jednocześnie posiadają zadowalające właściwości odporności na wilgoć. Jednak zastosowanie takich płytek wprowadza ograniczenia co do zmiany stylu wnętrza w przyszłości, ponieważ są bardzo charakterystyczne. Najlepiej sprawdzą się w stylu śródziemnomorskim.

Źródło: Urządzamy. Płytki azulejo w kuchni
Źródło: Urządzamy. Płytki azulejo w kuchni

Płytki do kuchni – klasyczny gres

Płytki gresowe są „cięższe” w wyglądzie oraz obróbce. Zwykle stosowane są na podłogach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by położyć płytki wielkoformatowe (50x50 cm) na ścianie nad blatem w kuchni. Większy format zminimalizuje podziały ściany (w przypadku małych płytek są one nieuniknione i widoczne fugi często nie korespondują dobrze z fornirowanymi lub drewnianymi frontami kuchennymi z wyraźnym usłojeniem). Duży format oraz minimalna fuga pozwoli nam na stworzenie zarówno ciekawej, jak i nowoczesnej ściany nad blatem. Dla „romantyków” polecam gres z subtelną, koronkową fakturą – sprawi ona, że wygląd płytek będzie się zmieniał pod wpływem padania światła. To rozwiązanie doda charyzmy minimalistycznej kuchni, ale nie wprowadzi nadmiaru.

Źródło: Dobrze mieszkaj. Płytki gresowe w kuchni
Źródło: Dobrze mieszkaj. Płytki gresowe w kuchni

Płytki do kuchni w kształcie plastra miodu, czyli płytki heksagonalne

To wciąż aktualny trend w aranżacji kuchni. Takie płytki można układać na wiele sposobów – np. pod kątek konstruujących kolorów. Płytki heksagonalne świetnie zagospodarują ścianę nad blatem lub podłogę w kuchni. To rozwiązanie polecam do kuchni połączonych z salonem (zarówno na podłogę, jak i ściany), ponieważ płytki będą zgrabnie łączyć się z podłogą salonu. Aranżacja będzie wtedy spójna, ale zachowamy czytelny podział między strefą kuchenną i wypoczynkową.

Źródło: Carrea. Plytki do kuchni - płytki heksagonalne
Źródło: Carrea. Plytki do kuchni - płytki heksagonalne

Sposób na tanią metamorfozę płytek w kuchni

Jeśli jeszcze nie planujesz kompleksowego remontu kuchni, a chcesz ją jedynie odświeżyć, warto sięgnąć po mniej oczywiste rozwiązania i oszczędzić budżet na później. Świetną metamorfozę kuchni przeprowadzisz malując płytki specjalną farbą (takie farby dostępne są zarówno w Leroy Merlin, Castoramie, jak i wielu innych marketach budowlanych). Warto poeksperymentować także z kolorem fugi, gdy posiadamy jednobarwne i monotonne płytki. Więcej na temat taniego remontu kuchni piszę w osobnym artykule (sprawdź tutaj)