Sufit napinany może być bardzo ciekawym elementem urozmaicającym wnętrze. Wygląda bowiem jak naciągnięta tkanina. Jaki wybrać sufit napinany do mieszkania? Matowy czy z połyskiem? Jakie są ceny montażu? Czy warto w to inwestować. Zobaczcie poradnik z opinią architekta wnętrz oraz inspirujące zdjęcia.

Co to jest sufit napinany?

Sufit napinany to elastyczny materiał – a dokładnie folia PCV – który montuje się na specjalnej konstrukcji poprzez nagrzewanie, a następnie rozciąganie. Montaż takiej dekoracji sufitu jest bardzo szybki, a materiał potrzebny do zbudowania płaszczyzny mieści się w małej torbie podróżnej. 😉 Czas trwania montażu sufitu napinanego zajmuje średnio kilka godzin – czyli o wiele krócej, niż montaż sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych. Sufity napinane wykonuje się z materiałów wodoodpornych, dlatego ich utrzymanie w czystości jest bardzo łatwe. 

Czas trwania montażu sufitu napinanego zajmuje średnio kilka godzin – czyli o wiele krócej, niż montaż sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych.

Cena sufitu napinanego

Uśredniając stawki, koszt zakupu materiałów oraz wykonawstwa dla 1 m2 sufitu napinanego, to minimum 100 zł. Cena jest także uzależniona od rodzaju materiału czy koloru. Najtańszym rozwiązaniem jest wybór wersji białej i matowej. Chociaż bardzo kuszące są propozycje sufitów napinanych z nadrukami - poniżej kilka zdjęć, które znalazłam w sieci. Taki sufit np. z gwieździstym niebem będzie idealny do aranżacji pokoju dziecka!

Sufit napinany – czy warto? Opinie

Sufit napinany może wnieść wiele dobrego dla każdej aranżacji, ale jest niestety dość drogi. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto wcześniej przemyśleć, jakie pozytywy może wnieść sufit napinany do konkretnego wnętrza. Niektórzy stosują taką konstrukcję w małych pomieszczeniach, w celu odbijania światła. Inni wykorzystują sufit napinany do aranżacji poprzez oświetlenie – uzyskamy wtedy miękkie, rozproszone światło. Na forach znajdziemy również wiele opinii dotyczących zalet sufitu odnośnie akustyki wnętrza. Kolejną funkcją, jest możliwość maskowania elementów, które chcemy ukryć, np. klimatyzację, stary tynk, rury instalacyjne czy czujniki. Podsumowując, sufit napinany to droga konstrukcja, jednak z licznymi zaletami aranżacyjnymi i funkcjonalnymi. Zdecydowanie jest to element ponadczasowy i wpisujący się w trendy wnętrzarskie.

Uśredniając stawki, koszt zakupu materiałów oraz wykonawstwa dla 1 m2 sufitu napinanego, to minimum 100 zł. Cena jest także uzależniona od rodzaju materiału czy koloru. Najtańszym rozwiązaniem jest wybór wersji białej i matowej.

Jak montuje się sufit napinany?

Poszczególne elementy sufitu przygotowuje się na podstawie wymiarów konkretnego wnętrza. Trzeba zmierzyć nie tylko ściany pomieszczenia, ale także przekątne (często ściany nie są do końca równoległe). Następnie wprowadzamy dane do programu komputerowego, w którym tworzymy rzut wnętrza. Jeśli potrzebujesz na tym etapie pomocy, zapraszam do kontaktu ze mną. Dokonam wszystkich pomiarów i otrzymasz ode mnie rzut pomieszczeń, gotowy do zamówienia sufitu napinanego. Zapraszam na moją zakładkę z usługami architektonicznymi.

Materiał na sufit jest wycinany i obszywany zaczepami (harpunami). Termin oczekiwania na gotowy materiał wynosi około kilku tygodni. Sam montaż – gdy już otrzymamy gotowy produkt – warto zlecić fachowcom, ponieważ samodzielne napinanie jest bardzo trudne w realizacji i możemy łatwo uszkodzić materiał.

Na obwodach ścian mocujemy aluminiowe listwy, które będą stanowić stelaż dla całej konstrukcji. Zanim zaczniemy napinać materiał, należy podwiesić go na klamrach do każdego z rogów pokoju. Podwieszanie zaczynamy od miejsca oznaczonego przez producenta. Gdy sufit wisi już na klamrach, musimy ogrzać pomieszczenie z pomocą nagrzewnicy gazowej. Pod wpływem  wysokiej temperatury sufit zwiększy objętość, dzięki czemu łatwo wepniemy je w listwy aluminiowe na ścianach. Po napięciu całego materiały, pomiędzy ścianą a sufitem montujemy listwy maskujące. Zaletą sufitu napinanego jest fakt, że możemy go napinać wielokrotnie, a jego konserwacja ogranicza się  do odkurzania lub mycia.

Sufit napinany: aranżacja wnętrza. Zdjęcia

Źródło: Geologtim. Sufit napinany w mieszkaniu - czarny
Źródło: Geologtim. Sufit napinany w mieszkaniu - czarny
Źródło: imGed. Sufit napinany w kuchni
Źródło: imGed. Sufit napinany w kuchni
Źródło: Hurst. Sufit napinany w galerii
Źródło: Hurst. Sufit napinany w galerii