Cennik usług projektowania wnętrz jest bardzo zróżnicowany – i nigdy nie jest z góry ustalony. Powodem jest zakres projektu, jego skomplikowanie i waga wprowadzanych zmian. Jednak jedno jest pewne. W największych metropoliach – takich jak Warszawa – cennik ten jest o wiele mniej korzystny dla osoby zainteresowanej zleceniem projektu architektowi. O jakich stawkach i różnica mowa, dowiesz się w poniższym artykule.

Usługi projektowania i aranżacji wnętrz w Warszawie

Z pomocą dobrego architekta wnętrz możesz zyskać eleganckie i bardzo funkcjonalne pomieszczenia – niezależnie od metrażu domu czy mieszkania. Nic więc dziwnego, że korzystanie z takich usług staje się coraz popularniejsze (o popularności zatrudniania architekta wnętrz w Warszawie przeczytasz tutaj).

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się profesjonalne projektowanie w stolicy. Powodów jest mnóstwo: wyższe zarobki, lepszy standard życia, większe wymagania co do nowoczesnej przestrzeni. Dlatego można śmiało powiedzieć, że w Warszawie zlecanie projektu i aranżacji wnętrza architektowi jest już właściwie standardem – co wykorzystują pracownie projektowe na swoją korzyść. Mogą bowiem zaproponować o wiele wyższe stawki za m², ponieważ zapotrzebowanie jest ogromne. Dla przeciętnie zarabiającej osoby, ceny te więc mogą okazać się nierzadko nieosiągalne.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się profesjonalne projektowanie w stolicy. Powodów jest mnóstwo: wyższe zarobki, lepszy standard życia, większe wymagania co do nowoczesnej przestrzeni.

Na potrzeby niniejszego artykułu dokonałam researchu rynku usług projektowania wnętrz w Warszawie i jak się okazuje, pracownie architektoniczne posiadają osobne cenniki usług dla stolicy i dla innych lokalizacji. Tym sposobem najdroższe i najbardziej renomowane biura projektowe mogą sobie pozwolić nawet na stawki rzędu 300-350 zł za m². A to średnio trzykrotnie więcej od przeciętnej stawki poza stolicą. Więcej o kosztach projektu i aranżacji wnętrz w pozostałych lokalizacjach przeczytasz tutaj.

Od czego jeszcze zależy cennik usług projektowania wnętrz?

Jak już wspomniałam na początku, każdy projektant przedstawia stosunkowo zróżnicowany zakres cenowy świadczonych przez siebie usług. Ostateczne stawki zależą jednak w dużej mierze od kilku poniższych czynników:

  • Rodzaj nieruchomości: projekt wnętrza mieszkania czy domu jednorodzinnego?
  • Metraż projektowanego wnętrza (zwykle im większy metraż, tym atrakcyjniejsza stawka za m² projektowanej powierzchni).
  • Stopień skomplikowania prac projektowych.
  • Zakres współpracy z architektem wnętrz: czy zlecisz projekt kompleksowy, z nadzorem autorskim czy jedynie koncepcyjny? Dokładnie o zakresach usług projektowania wnętrz przeczytasz tutaj. Oczywiście w przypadku projektu kompleksowego i z nadzorem autorskim cennik będzie wyższy. Architekt przedstawia bowiem nie tylko koncepcję i ogólne rozplanowanie, ale także listę materiałów czy kosztorys prac (a w przypadku nadzoru autorskiego także zajmuje się realizacją projektu i kontrolą firmy wykonawczej).
  • Wspomniana już lokalizacja. Największe metropolie posiadają o wiele wyższe standardowe stawki od mniejszych miast.

Cennik projektowania wnętrz mieszkań przez architekta – Warszawa 2018

Architekt przedstawiając stawkę za m² projektowanej powierzchni, uzależni cenę przede wszystkim od metrażu nieruchomości. Poniżej przygotowałam najpopularniejsze warianty oferowane na terenie Warszawy w zależności od powierzchni i zakresu współpracy (ceny dla projektu mieszkania).

Cennik projektowania wnętrz mieszkań - Warszawa

Projekt mieszkania o pow. 30-50 m²

Projekt mieszkania o pow. 50-60 m²

Projekt mieszkania o pow. 60-70 m²

Projekt mieszkania o pow. 70-90 m²

Projekt kompleksowy

60,00 zł/m² 50,00 zł/m² 45,00 zł/m² 42,00 zł/m² 150,00 zł/m²

Cennik projektowania wnętrz domu przez architekta – Warszawa 2018

Jak już wcześniej zaznaczyłam, dom jednorodzinny zwykle posiada o wiele większą powierzchnię od przeciętnego mieszkania w bloku, dlatego cena za m² projektu będzie tutaj atrakcyjniejsza. Poniżej przygotowałam najpopularniejsze na początku 2018 roku oferty – analogicznie jak w przypadku mieszkań, uzależnione od metrażu i zakresu współpracy.

Cennik projektowania wnętrz domu jednorodzinnego - Warszawa

Projekt wnętrza domu o pow. 90-100 m²

Projekt wnętrza domu o pow. powyżej 100 m²

Projekt kompleksowy

41,00 zł/m² 40,00 zł/m² 130,00 zł/m²

Pamiętaj, że powyższe ceny to efekt mojego researchu rynku usług projektowania wnętrz w Warszawie – jak się domyślasz, nie byłabym w stanie dotrzeć do informacji o stawkach każdego funkcjonującego tam biura czy samodzielnego architekta. Dlatego potraktuj te stawki jedynie poglądowo, aby wiedzieć, jakie są najpopularniejsze ceny. Niektórzy z architektów oferują stawki nawet trzykrotnie wyższe, a inni o np. 20 zł/m² niższe.

Tańszy projekt i aranżacja wnętrz w Warszawie – czy to możliwe?

Stawki warszawskich architektów wnętrz rzeczywiście są dość wysokie dla przeciętnie zarabiającej osoby. Jednak jest sposób na to, aby trochę te cenniki „obejść” - wystarczy, że skorzystasz z usług projektanta spoza Warszawy.

Jak się okazuje, pracownie architektoniczne posiadają osobne cenniki usług dla stolicy i dla innych lokalizacji. Tym sposobem najdroższe i najbardziej renomowane biura projektowe mogą sobie pozwolić nawet na stawki rzędu 300-350 zł za m². A to średnio trzykrotnie więcej od przeciętnej stawki poza stolicą.

Moja pracownia mieści się w Bydgoszczy, co nie znaczy, że tylko tam mogę zajmować się projektowaniem i aranżacją wnętrz. Spora część moich zleceń dotyczy właśnie stolicy lub jej okolic. Zlecając mi projekt swojego mieszkania lub domu, który znajduje się w Warszawie, gwarantuję, że zapłacisz o wiele niższą kwotę, niż w przypadku skorzystania z usług lokalnego architekta. Stawka za m² powierzchni projektowanej nie będzie się bowiem różnić od stawki, jaką oferuję w Bydgoszczy i innych miejscowościach. Dla porównania i nakreślenia konkretów, zachęcam Cię do przeczytania artykułu „Ile kosztuje projekt wnętrza mieszkania lub domu przez architekta w Bydgoszczy?”. Jeśli chcesz natomiast dowiedzieć się, ile będzie kosztować projekt wnętrza Twojej nieruchomości, skontaktuj się ze mną – razem ustalimy zakres współpracy tak, aby nie przekroczyć budżetu, jakim dysponujesz.