Czym tak naprawdę zajmują się projektanci wnętrz? Czy mogą jedynie zaprojektować mieszkanie i przedstawić koncepcję? Nic bardziej mylnego. W zakres usług architektów wnętrz wchodzi szereg prac, które sprawiają, że właściciel domu lub mieszkania praktycznie nie musi zajmować się aranżacją. Z poniższego artykułu dowiesz się zatem, co dokładnie może zrobić dobry projektant wnętrz.

1. Konsultacje projektanta wnętrz to podstawa. Na czym polegają?

Podstawową usługą, jaką świadczą projektanci wnętrz, jest oczywiście doradztwo i konsultacje. Zwykle architekt pojawia się w domu lub mieszkaniu klienta, aby dokładnie przeanalizować całe wnętrze. Jest to również okazja do zadawania wszelkich pytań związanych aranżacją oraz przekazywania swoich wymagań. Zwykle klienci podczas konsultacji proszą o poradę na temat wyboru koloru ścian, dodatków czy umeblowania.

W ostatnich latach widoczny jest także trend korzystania z usługi konsultacji u architekta wnętrz, w celu analizy potencjału nieruchomości, ale jeszcze przed jej kupnem. W tym przypadku projektant wnętrz może szacunkowo określić na podstawie np. rzutów domu czy mieszkania, jaki nakład pracy czeka inwestora. Taka konsultacja często okazuje się bardzo przydatna, ponieważ nie zawsze zdajemy sobie sprawę z powagi wymaganych zmian, które mogą być bardzo kosztowne (np. wyburzenie lub dostawienie ścian).

Ile kosztuje konsultacja projektanta wnętrz?

Zwykle usługi tego rodzaju architekci rozliczają stawką godzinową. Zdarza się również, że stawka porady architekta jest określona z góry za każdą konsultację. Jeśli chodzi o stawki godzinowe, to - w zależności od lokalizacji - zaczynają się od 50 zł, kończąc na 300 zł za godzinę. Gdy projektant ma natomiast ustalone stawki z góry za całą konsultację, może ona kosztować od 500 do nawet 3000 zł.

W ostatnich latach widoczny jest także trend korzystania z usług konsultacji u architekta wnętrz, w celu analizy potencjału nieruchomości, ale jeszcze przed jej kupnem. W tym przypadku projektant wnętrz może szacunkowo określić na podstawie np. rzutów domu czy mieszkania, jaki nakład pracy czeka inwestora.

2. Aranżacja mieszkania lub domu przez projektanta

Aranżacja wnętrz jest niejako rozwinięciem usługi konsultacji. Na tym etapie architekt przekazuje klientowi swoje propozycje zmian aktualnego wystroju wnętrza. Zmiany, o których mowa, będą dotyczyć przede wszystkim doboru koloru ścian, dodatków, tekstyliów czy propozycji mebli. Aranżacja nie obejmuje zatem projektu układu ścian czy wymiany instalacji.

Ile kosztuje aranżacja wnętrza przez architekta?

Tego typu usługa zwykle rozliczana jest od jednego metra kwadratowego powierzchni. Stawka może być bardzo zróżnicowana, w zależności od zakresu zmian oraz lokalizacji. Jednak średnie ceny zaczynają w mniejszych miejscowościach od 20 zł, do 100 zł w większych miastach. Niektórzy projektanci - podobnie jak w przypadku konsultacji - określają cenę z góry za całą aranżację.

Aranżacja wnętrz jest niejako rozwinięciem usługi konsultacji. Na tym etapie architekt przekazuje klientowi swoje propozycje zmian aktualnego wystroju wnętrza.

3. Projekt wnętrza mieszkania lub domu przez architekta

Architekt wnętrz może sporządzać projekty wnętrz dla wykonawców oraz dostawców. Niektórzy projektanci w ramach tej usługi, dostarczają także wizualizacje wnętrz oraz pełne zestawienia materiałów. Zwykle na tym etapie kontakt projektanta z klientem dobiega końca. Jeżeli właściciel mieszkania lub domu nie zakupi dodatkowo nadzoru autorskiego lub “pod klucz”, w razie jakichkolwiek problemów będzie musiał niestety sam się z nimi uporać.

Pamiętaj, że usługa projektowania wnętrz dotyczy już zawężonej dyscypliny i jest bardzo techniczna, w odróżnieniu do dwóch poprzednich usług (konsultacje i aranżacja). Jeżeli posiadasz doświadczenie w wykańczaniu wnętrz, wystarczy, że zlecisz architektowi sam projekt. W innym wypadku lepiej jest wybrać kompleksowy pakiet projektowania i aranżacji wnętrza z nadzorem architekta.

Ile kosztuje projekt wnętrza u architekta?

Podobnie jak we wcześniejszych usługach, architekci rozliczają się ustalając stawkę za metr kwadratowy. Ceny zaczynają się od 30 zł, a kończą nawet na 200 zł/m2 projektowanej powierzchni.

Architekt wnętrz może sporządzać projekty wnętrz dla wykonawców oraz dostawców. Niektórzy projektanci w ramach tej usługi, dostarczają także wizualizacje oraz pełne zestawienia materiałów.

4. Nadzór autorski nad wykonawstwem projektu wnętrza

Nadzór autorski to rozwinięcie projektowania wnętrz przez architekta. Usługa ta polega nad kontrolą prac, które wiążą się z wykonaniem projektu. Nie wszyscy projektanci oferują taką usługę, ponieważ jest ona czasochłonna: architekt na bieżąco odwiedza wykańczane mieszkanie lub dom, przy czym odpowiada za zapewnienie odpowiedniej jakości. Zaletą takiego rozwiązania są także kontakty projektanta wnętrz, który będzie mógł polecić firmę wykonawczą lub nawet uzyskać u niej atrakcyjne zniżki.

Ile kosztuje projekt wnętrza z nadzorem autorskim architekta?

Stawki rozliczane są przez projektantów za każdy metr kwadratowy powierzchni. Ceny wahają się od 50 do 250 zł/m2.

Nadzór autorski to rozwinięcie projektowania wnętrz przez architekta. Usługa ta polega nad kontrolą prac, które wiążą się z wykonaniem projektu. Nie wszyscy projektanci oferują taką usługę, ponieważ jest ona czasochłonna

5. Nadzór “pod klucz” do projektu wnętrza

Usługa łączy ze sobą zaprojektowanie wnętrza, koordynację i nadzorowanie prac wykończeniowych przez architekta oraz zakup wszystkich materiałów. Jeśli zdecydujesz się na taki pakiet, projektant przygotuje dla wykonawców projekty, wizualizacje oraz listę materiałów. Dodatkowo będzie mógł określić łączne koszty wykończenia wnętrza, uwzględniając zakup materiałów oraz wynagrodzenie dla wykonawców. Po akceptacji klienta, architekt zleca firmie wykonanie prac, które samodzielnie koordynuje. Zapewnia również zakup i dostarczenie towarów. W takiej sytuacji projekt jest także odpowiedzialny za wszystkie problemy, jakie mogłyby wystąpić przy pracach wykończeniowych.

W usłudze projektu wnętrza z nadzorem “pod klucz”, nie musisz martwić się o nadzór ekipy wykończeniowej czy dostarczanie materiałów. Profesjonalny architekt na bieżąco będzie Cię informować o postępach w pracach czy bieżących kosztach. Co więcej, wybierając taki pakiet możesz oszczędzić na materiałach wykończeniowych oraz wynagrodzeniu za wykonawstwo. Cenieni w swoim środowisku architekci wnętrz posiadają wiele biznesowych kontaktów, które umożliwiają im negocjowanie stawek i uzyskiwanie rabatów.

Ile kosztuje zaprojektowanie wnętrza pod klucz przez architekta?

Zwykle opłata jest pobierana za metr kwadratowy projektowanej powierzchni. Koszty, to w zależności od lokalizacji, od 120 do 500 zł za metr.

W usłudze projektu wnętrza z nadzorem “pod klucz”, nie musisz martwić się o nadzór ekipy wykończeniowej czy dostarczanie materiałów. Profesjonalny architekt na bieżąco będzie Cię informować o postępach w pracach czy bieżących kosztach.

Jak znaleźć dobrego i niedrogiego architekta wnętrz?

W dużych miastach trudno o profesjonalistę, który będzie posiadał przystępny finansowo cennik. Koszty usług projektantów wnętrz są często niebotycznie wysokie i tylko nieliczni będą mogli sobie na nie pozwolić. Jednak jest na to sposób: mieszkając w Warszawie, możemy skorzystać z usług architekta wnętrz, który prowadzi działalność w innym mieście. Projektant spoza Warszawy z pewnością będzie posiadać bardzo atrakcyjne stawki, w stosunku do architektów ze stolicy.