Jak zaprojektować funkcjonalne i piękne wnętrze? Jak je urządzić? Poznaj najważniejsze zasady aranżacji mieszkania w bloku lub domu jednorodzinnego. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak stworzyć spójną kompozycję, jak rozplanować układ wnętrz oraz jak je udekorować.

Zanim będzie mowa o samych zasadach, warto wspomnieć o kilku ważnych aspektach. Większość z Was zapewne chciałaby przejść jak najszybciej do najprzyjemniejszego etapu aranżacji wnętrz, czyli wybierania kolorów czy dekorowania pomieszczeń. To - jak doświadczenie pokazuje - może być zgubne, gdyż najważniejszym etapem w prawidłowym urządzaniu mieszkania, to prace początkowe, takie jak dokonywanie pomiarów, nanoszenie szkiców, wykonanie harmonogramu czy kosztorysu prac. Jeżeli etap ten zrealizujemy niestarannie, samo urządzanie i dekorowanie wnętrz może okazać się trudne, pracochłonne i droższe, niż zakładaliśmy. Złotą zasadą jest zatem uzbrojenie się w cierpliwość dopóki projekt nie będzie gotowy.

Od czego zacząć projektowanie i urządzanie wnętrza?

Na samym początku należy rozrysować pomieszczenia oraz dokonać ich pomiarów - to absolutna podstawa projektowania wnętrz. Należy pamiętać przy tym, że znaczenie mają także takie elementy, jak widoczne rury, grzejniki, rozkład gniazdek elektrycznych, rozmiary drzwi czy wysokości okien. Kolejny etap obejmuje analizę naturalnego światła w domu lub mieszkaniu. W zależności od tego, jak dużo dziennego światła wpada do pomieszczenia, będzie zależeć liczba i rozmieszczenie punktów świetlnych we wnętrzu. W kwestii oświetlenia ważne jest również ustalenie funkcji pomieszczenia. W domowym biurze będziemy potrzebować najwięcej światła górnego, z kolei w łazience korzystne są punkty świetlne przy lustrze czy w kabinie prysznicowej.

Dobrym pomysłem jest stworzenie „tablicy inspiracji”, gdzie w pierwszej kolejności umieścisz w niej elementy niezbędne w danym wnętrzu, a dopiero potem te, które mają je urozmaicić.

Gdy powyższe etapy zostaną zostaną zakończone, możemy przejść do wyboru stylu pomieszczenia. Tutaj warto poszukać inspiracji w katalogach wnętrzarskich i portalach społecznościowych. Dobrym pomysłem jest stworzenie „tablicy inspiracji”, gdzie w pierwszej kolejności umieścisz w niej elementy niezbędne w danym wnętrzu, a dopiero potem te, które mają je urozmaicić. Jeszcze lepiej, gdy możesz pozwolić sobie na usługi architekta wnętrz, który wykona wizualizację gotowego wnętrza z wybranymi przez Ciebie elementami.

Projektowanie i aranżacja wnętrz: krok po kroku

Poniższe kroki pomogą Ci w dobrym zaprojektowaniu i późniejszej aranżacji wnętrza. Są to podstawowe zasady, które sprawią, że zaplanujesz swój dom lub mieszkanie w sposób funkcjonalny i reprezentacyjny.

Krok 1: Na początku dokładnie zmierz wszystkie pomieszczenia, a następnie wykonaj szkic rzutu swojego mieszkania lub domu na papierze milimetrowym. Kolejny krok to wytyczenie szlaków komunikacyjnych. Powinny być zaplanowane w taki sposób, by wszyscy domownicy mieli swobodny dostęp do każdej ze stref mieszkania.

Krok 2: Wypisz osobno wszystkie niezbędne elementy, jakie muszą znaleźć się we wnętrzach (np. sprzęt AGD) i rozmieść je na szkicu. Pamiętaj, aby tak zaplanować ustawienie mebli, by maksymalnie wykorzystywać wolną przestrzeń. Szczególnie w niewielkich mieszkaniach warto kupić meble, które sięgają do samego sufitu - jednak wtedy zabudowa powinna być jasna (dobrym sposobem jest zakup szaf, gdzie drzwi posiadają lustra - to optycznie powiększy każde wnętrze).

Krok 3: Po rozplanowaniu ustawienia mebli przechodzimy do rozlokowania gniazdek elektrycznych (jeżeli projektowane jest surowe wnętrze). Pamiętaj, że gniazdka mogą znajdować się nie tylko na ścianach, ale i w podłodze. Ostatnim etapem jest zaplanowanie dodatków i dopasowanie kolorów we wnętrzu.

Na samym początku należy rozrysować pomieszczenia oraz dokonać ich pomiarów - to absolutna podstawa projektowania wnętrz. Należy pamiętać przy tym, że znaczenie mają także takie elementy, jak widoczne rury, grzejniki, rozkład gniazdek elektrycznych, rozmiary drzwi czy wysokości okien.

10 sposobów na dobry projekt i aranżację mieszkania lub domu

Projektując, a następnie urządzając wnętrze, warto pamiętać o poniższych zasadach, które mogą odmienić każdą aranżację. To proste triki, dające jednak spektakularne efekty. Sięgnij również do mojego poradnika, w którym piszę o najczęstszych błędach w urządzaniu wnętrz.

  • Jeżeli posiadasz salon połączony z kuchnią, zaplanuj tam podłogę w jednej kolorystyce - unikniesz dzięki temu niepożądanego efektu dzielenia przestrzeni.
  • Nic tak bardzo nie powiększy przestrzeni, jak dobre oświetlenie. Warto być w tej kwestii odważnym i nie bać się dużej liczby punktów świetlnych.
  • Jasne kolory, takie jak błękity, szarości czy biele, optycznie powiększają wnętrze.
  • Pomalowana na ciemny lub nasycony kolor krótsza ściana pokoju sprawi, że będzie wydawać się szersza niż jest w rzeczywistości.
  • Jasne i połyskliwe podłogi odbijają światło, a tym samym dodają wnętrzu przestronności.
  • Jeżeli chcesz ożywić minimalistyczne wnętrze, udekoruj je dużą ilością poduszek, które nadadzą przytulności. Możesz tutaj pokusić się o wprowadzenie mocnych, nasyconych kolorów, które na poduszcze będą stanowić nierażący akcent.
  • Do powiększania przestrzeni i wprowadzania do niej nuty elegancji, zawsze niezawodne okazują się lustra.
  • Dywan ociepli każde wnętrze (szczególnie dywany typu shaggy). Pamiętaj jednak, że w niewielkich pomieszczeniach dywany mogą optycznie pomniejszać i przytłaczać wnętrze.
  • Pamiętaj, że niektóre elementy wyposażenia możesz planować w pionie. Np. w kuchni możesz ustawić piekarnik w zabudowie nad zmywarką, a nad nimi dodatkowo zaplanować mikrofalówkę.
  • Nie bój się zmiany układu wnętrz, który zaplanowany został przez np. dewelopera. Czasami dostawienie lub usunięcie ścianki działowej może całkowicie zmienić wygląd i funkcjonalność pomieszczenia. Uwaga! Jeżeli kupujesz nowe mieszkanie, warto jak najwcześniej zatrudnić architekta wnętrz, ponieważ wielu deweloperów umożliwia kupcom dokonanie zmian w układzie instalacji czy ścian, nie naliczając dodatkowych opłat.

Oczywiście i od powyższych zasad istnieją odstępstwa - nie ma bowiem uniwersalnych pomysłów na to, by wnętrze było zarazem piękne i funkcjonalne. Każde mieszkanie posiada inny układ, a co najważniejsze, mieszkańcy mają inne potrzeby. Dlatego samodzielne projektowanie i urządzanie wnętrza nie należy do łatwych zadań. Warto zdać się na doświadczenie i kreatywność architekta wnętrz, który będzie umiał przyjąć wymagania domowników i dostosować do nich całą aranżację.