Zawsze popularny i bardzo bezpieczny – taki jest styl klasyczny. Kryje się pod nim elegancja, dobry smak, ponadczasowość i harmonia. Jak urządzić wnętrze w takim stylu? Jakie wybrać materiały, meble i dodatki? Zobacz w przewodniku.

Sztuka harmonii wnętrza – aranżacja w stylu klasycznym

Styl klasyczny najczęściej określany jest jako „ponadczasowy”. Nic w tym dziwnego – łączy on stonowane barwy, wysokiej jakości materiały i uniwersalne meble. Co więcej, jest jednocześnie elegancki i przytulny. Styl ten nie podlega chwilowym trendom, a nawet nawiązuje do minionych epok w architekturze i wnętrzach.

Niezależnie od regionu, wnętrza klasyczne inspirowane są zasadami obowiązującymi w sztuce architektonicznej starożytnego Rzymu czy Grecji. Stąd kluczowa jest harmonia, prostota i umiarkowanie w aranżacji.

W kulturze europejskiej obecny był już w starożytności i przewijał się przez wieki zachowując swoje cechy charakterystyczne. Obecna forma wywodzi się z XVIII-wiecznego klasycyzmu, który był wówczas odpowiedzią na pełne ozdobników rokoko. Obecna klasyka odwołuje się także do aranżacji w stylu angielskim czy eklektycznym. Z kolei odmiana stylu klasycznego występującego w Polsce, silnie ukształtowała się w czasach szlacheckich dworków.

Niezależnie od regionu, wnętrza klasyczne inspirowane są zasadami obowiązującymi w sztuce architektonicznej starożytnego Rzymu czy Grecji. Stąd kluczowa jest harmonia, prostota i  umiarkowanie w aranżacji. Istotne są również proporcje, zachowanie równowagi oraz symetrii w meblowaniu.

Materiały wykończeniowe i dekoracyjne w stylu klasycznym

Styl klasyczny bazuje głównie na stonowanych barwach palety beżowej, szarej, brązowej czy białej. Dotyczy to zwykle ścian oraz mebli. Jeśli chodzi o tkaniny, gama barw sięga po błękity, turkusy i zielenie. W niewielkich dawkach wykorzystuje się także kolory złota i srebra. W aranżacji klasycznej, niezbędne są ponadto wysokiej jakości materiały – zarówno na podłodze, jak i obiciach mebli. Wybiera się tutaj materiały naturalne, takie jak kamień, drewno czy skóra (podobnie cechy występują w aranżacjach w stylu boho chic – sprawdź). Styl klasyczny uwielbia także wszelkiego rodzaju tekstylia w jasnych, pastelowych odcieniach, oraz tapety z delikatnymi wzorami.

Dekoracyjny sufit – aranżacja w stylu klasycznym

Sufit jest bardzo ważnym elementem w budowaniu klasycznego klimatu. Zwykle jest on zdobiony sztukateriami (listwy, gzymsy, efektowne rozety). Zdobienia sufitu najczęściej wykonane są z tradycyjnego gipsu – pozwala on na stworzenie dekoracji według własnego projektu. Dostępne są także gotowe sztukaterie z polistyrenu ekstrudowanego (XPS).

Styl klasyczny bazuje głównie na stonowanych barwach palety beżowej, szarej, brązowej czy białej. Dotyczy to zwykle ścian oraz mebli. Jeśli chodzi o tkaniny, gama barw sięga po błękity, turkusy i zielenie.

Od czego zacząć urządzanie wnętrza klasycznego?

Zanim zaczniesz szukać inspiracji urządzania wnętrz w tym stylu, zadaj sobie jedno pytanie: „Co chciałabym/chciałbym, aby znalazło się w eleganckiej restauracji?”. Odpowiedź na to pytanie wskaże prawdopodobnie najważniejsze elementy kojarzące się ze stylem klasycznym.

Aranżując mieszkanie, stawiaj na łagodne kolory mebli i ścian. Mocniejsze barwy możesz wykorzystać w postaci dodatków i tekstyliów. Jak największa liczba materiałów powinna być naturalna i wysokiej jakości – podobnie jak w stylu nowojorskim, o którym piszę tutaj.

Jakie wybrać meble do stylu klasycznego?

W aranżacji klasycznej możesz pokusić się o trochę przepychu i wykorzystać meble ze stylistyki pałacowej. Sprawdzą się tutaj np. fotele typu „Ludwik”. Pamiętaj jednak, że antyki czy meble stylizowane należy mieszać z modelami prostymi. Dla zharmonizowania aranżacji możesz ozdobić wszystkie szafy i komody jednolitym dekorem i gałkami.

W stylu klasycznym niezwykle ważna jest także wygoda. Dlatego sofy, fotele czy krzesła powinny być nie tylko eleganckie, ale przede wszystkim zapraszać do wypoczynku.

Zanim zaczniesz szukać inspiracji urządzania wnętrz w tym stylu, zadaj sobie jedno pytanie: „Co chciałabym/chciałbym, aby znalazło się w eleganckiej restauracji?”. Odpowiedź na to pytanie wskaże prawdopodobnie najważniejsze elementy kojarzące się ze stylem klasycznym.

Styl klasyczny – dekoracje i dodatki

Dekoracje i dodatki są niezbędne w uzupełnieniu aranżacji klasycznej. Najważniejsze są tutaj tekstylia. W jasnych wnętrzach świetnie sprawdzą się fioletowe lub bordowe zasłony i dopasowane do nich poduszki. Aby wprowadzić przytulny klimat do wnętrza, na podłodze umieść dywan, który może delikatnie odstępować od reguły kolorystycznej aranżacji.

Z kolei dla wzbogacenia wnętrza elementami eleganckimi, warto sięgnąć po szklane wazony i stylizowane świeczniki. Na ścianach natomiast nie może zabraknąć klasycznych obrazów.

Styl klasyczny współcześnie: 3 wyznaczniki dobrej aranżacji

  • Klasyka w nowej odsłonie: formy sprawdzone i klasyczne z nutą nowoczesności – np. klasyczny, stylizowany stół wykonany z drewna o mocnym usłojeniu (jak w stylu skandynawskim) czy nasyconym kolorze.
  • Jasne pokoje – ciemniejsze barwy. We wnętrzach bardzo jasnych, pełnych naturalnego światła, nie musisz bać się o efekt „zaciemnienia”. Możesz odstąpić od reguły bazowania na jasnych odcieniach.
  • Utrzymanie równowagi form: jeśli w aranżacji występują barokowe elementy (np. kryształowy żyrandol), możesz stonować je prostymi formami mebli.

Jeśli szukasz więcej inspiracji do urządzenia własnego domu lub mieszkania, zajrzyj do Katalogu Stylów Wnętrzarskich – kliknij. Znajdziesz tam przewodnik po najpopularniejszych stylach i wskazówki, w jaki sposób je łączyć czy do jakich wnętrz pasują. Przykładowe aranżacje wnętrz w różnych stylach znajdziesz w moich projektach.