Popularny już od kilku lat styl skandynawski pasuje właściwie do każdego wnętrza. Jest bardzo naturalny, praktyczny i estetyczny. Barwami nawiązuje do mroźnego regionu, z którego pochodzi, a inspiracje czerpie z przyrody. Jak urządzić w tym stylu własny dom lub mieszkanie? Podpowiadam w poniższym poradniku.

Czy wiesz, że…

… styl skandynawski by nie powstał, gdyby nie noce polarne? Dwa miesiące w ciągu roku, gdy na terenie całej Skandynawii panuje ciemność sprawiły, że mieszkańcy tych regionów zaczęli szukać sposobów na rozjaśnienie wnętrz swoich domów.

Długa historia stylu skandynawskiego

Miejscem narodzin tego stylu jest Szwecja, a za jego prekursora uważa się artystę Carla Larssona (1863-1919). Jako malarz tworzył obrazy na przekór rzeczywistemu, szaremu wizerunkowi szwedzkiej codzienności, używając nie chłodnych i stonowanych kolorów, ale jasnych i intensywnych barw. Od tej pory Skandynawowie zaczęli wprowadzać – na wzór obrazów malarza – jasne kolory do wnętrz swoich domów. I tym sposobem zaczął się formować chyba najpopularniejszy obecnie na świecie styl skandynawski.

Dwa miesiące w ciągu roku, gdy na terenie całej Skandynawii panuje ciemność sprawiły, że mieszkańcy tych regionów zaczęli szukać sposobów na rozjaśnienie wnętrz swoich domów.

Największy rozwój stylu datuje się na lata 40’ XX wieku, gdy powstała np. IKEA. W 1947 roku we Włoszech natomiast, odbyły się międzynarodowe targi, na których po raz pierwszy zaprezentowano meble oraz akcesoria rodem ze Skandynawii – które momentalnie wywołały sensację.

Odnośnie targów, niedawno brałam udział w podobnym wydarzeniu w Mediolanie, gdzie prezentowane były nowości w kategorii urządzania i projektowania wnętrz. Znalazłam tam wiele ciekawych i bardzo innowacyjnych produktów. Zachęcam Cię więc do przejrzenia galerii zdjęć z targów wnętrzarskich w Mediolanie – kliknij.

Styl skandynawski: szwedzki, duński i fiński

Styl skandynawski na przestrzeni lat rozwinął się w kilku kierunkach. Obecnie wyróżniamy styl szwedzki, duński i fiński.

  • Pierwszy z nich - styl szwedzki - charakteryzuje się maksymalną prostotą, ograniczeniem mebli oraz liczby dekoracji. Nurt ten uznawany jest za stricte ekologiczny, gdzie występuje wiele elementów wykonanych ręcznie. Wykorzystuje się tutaj głównie materiały naturalne, które – analogiczne do kolorystyki – utrzymane są w jasnych kolorach (najczęściej bieli).
  • Styl duński natomiast jest bardziej artystyczny i odznacza się lekkością, np. w miękkich formach mebli. Całość takiego wnętrza jest harmonijna i spójna. Styl duński jest mniej restrykcyjny od szwedzkiego pod względem dobierania barw. Sięga częściej po kolory intensywne, takie jak żółcie, błękity czy jasne fiolety.
  • Przeciwieństwem stylu duńskiego, jest natomiast styl fiński, który jest najbardziej surowy i chłodny ze wszystkich nurtów skandynawskich. Meble przypominają figury geometryczne, co wzmaga surowość wnętrza. Występuje tutaj jednak często mocny kontrast dla wszechobecnej bieli w postaci ciemnych barw detali. Styl ten przypomina niekiedy wnętrza w aranżacji industrialnej.

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

O tym, jak z punktu widzenia projektowego urządzić salon, przeczytasz tutaj. Salon w stylu skandynawski przede wszystkim wypełniony jest bielą. Jednak kolorystyka ścian może przybierać także inne barwy – np. jasny błękit, zieleń czy turkus. Skandynawski salon musi być dobrze doświetlony – wskazane są więc duże przeszklenia, nieprzesłonione firankami. W aranżacji skandynawskiej możesz sobie pozwolić na odrobinę wariacji i eklektyzmu dekoratorskiego. Świetnym urozmaiceniem będzie np. wstawienie fotelu w stylu ludwikańskim, który warto umieścić tuż obok minimalistycznego stolika. Możesz pokusić się także o akcenty zaczerpnięte ze stylu loftowego urządzania wnętrz, który świetnie współgra ze skandynawską prostotą. Surowość bieli i prostych kształtów możesz przełamać dodatkami w postaci tekstyliów, które wprowadzą do wnętrza przytulny charakter. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z liczbą dekoracji.

Salon w stylu skandynawski przede wszystkim wypełniony jest bielą. Jednak kolorystyka ścian może przybierać także inne barwy – np. jasny błękit, zieleń czy turkus.

W stylu skandynawskim niezwykle ważne jest oświetlenie – szczególnie formy kloszy czy lamp. Powinny one być szklane lub metalowe oraz utrzymane w minimalistycznym, nowoczesnym stylu.

Jak urządzić kuchnię i jadalnię w stylu skandynawskim?

Kuchnia urządzona według stylu skandynawskiego, powinna być przede wszystkich jasna i duża. Jako bazę wykorzystaj ciąg szafek drewnianych pomalowanych na biało, które ociepli drewniany blat w naturalnej barwie. Świetnym kontrastem będą tutaj jasne i błyszczące płytki nad blatem, dodatkowo odbijające światło.

Ważne! Unikaj nadmiaru mebli czy przeładowania wnętrza sprzętami. Aranżacja musi być jak najbardziej naturalna, więc warto wykończyć podłogę nie płytkami, a drewnem. Pamiętaj jednak, aby wybrać gatunek, który jest odporny na wilgoć i ciepło (najlepiej sprawdzą się gatunki drewna egzotycznego). Więcej o tym, jak dobierać materiały, projektować i urządzać kuchnię, przeczytasz w poradniku. Natomiast pomysły i inspiracje aranżacji kuchni znajdziesz w galerii moich projektów – kliknij.

Jak urządzić łazienkę w skandynawskim stylu?

Styl ten w łazience sprawdzi się idealnie. Jego cechy charakterystyczne, jak czystość form i jasne, stonowane kolory, powiększą optycznie nawet najmniejszą łazienkę. Surowe kolory możesz urozmaicić naturalnym drewnem na podłodze czy w postaci paneli ściennych. Podłoga powinna być jednak w tym przypadku w jasnej barwie. I tutaj – podobnie jak w kuchni – wybieraj gatunki bardzo odporne na działanie wody i podwyższonej temperatury. Możesz również wybrać zamiast naturalnych desek, płytki wielkoformatowe imitujące strukturę i wizerunek drewna.

Meble powinny kontrastować z podłogą. Jeśli ta jest jasna, wybierz je w barwach naturalnego drewna. Jeśli podłoga jest ciemniejsza, warto zamontować w tym pomieszczeniu meble jasne, odbijające światło (najlepiej z połyskliwą powierzchnią). O tym, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, przeczytasz tutaj.

Styl ten w łazience sprawdzi się idealnie. Jego cechy charakterystyczne, jak czystość form i jasne, stonowane kolory, powiększą optycznie nawet najmniejszą łazienkę.

Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?

Sypialnia – podobnie jak salon – powinna być przede wszystkim dobrze doświetlona i przestronna. Jasne wnętrze i surowy charakter warto ocieplić tekstyliami, w postaci poduszek, narzuty na łóżko i zasłon. W ten sposób stworzysz przytulny klimat, bez przytłaczania wnętrza nadmiarem form i barw. W sypialniach skandynawskich świetnie sprawdzą się dziergane pledy, fotel obity miękkim i szlachetnym materiałem, naturalna skóra na zagłówku czy puszyste futro jako dywan.

Styl skandynawski jest najpopularniejszy, ale nie jedyny. ;) Zachęcam Cię do przejrzenia Katalogu Stylów Wnętrzarskich – kliknij. Znajdziesz tam pełny przewodnik po najpiękniejszych stylach oraz galerię inspiracji. Jeśli wolisz zdać się w wyborze stylu na architekta wnętrz, zachęcam do kontaktu. Pomogę Ci dobrać nurt wnętrzarski, który sprawi, że Twoje mieszkanie będzie stylowe, wyjątkowe i funkcjonalne.