Marzysz o stylowym i oryginalnym wnętrzu, ale zależy Ci na przytulnym charakterze pomieszczeń? Jeśli tak, aranżacja w stylu angielskim jest idealnym wyborem. Doradzam, jak ją wprowadzić we własne cztery kąty.

Styl angielski tylko pozornie jest romantyczny czy kobiecy. Mimo, że w dużej mierze dominuje tutaj nurt nastawiony na styl klasyczny – o którym przeczytasz w osobnym artykule, znajdziemy w nim wiele nowoczesnych elementów i nietypowych rozwiązań. Styl ten bowiem ma wiele odmian, z których każda jest bardzo charakterystyczna.

Styl industrialny, cottage i kolonialny – to style angielskie!

Wiele mówi się o bardzo modnym ostatnio stylu industrialnym czy wiejskim. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że aranżacje te mają swoje pochodzenie właśnie w nurcie angielskim. Styl ten z jednej strony może kojarzyć się z angielską rewolucją przemysłową (np. styl industrialny, o którym przeczytasz tutaj), z drugiej – z imperium kolonialnym Wielkiej Brytanii (styl kolonialny). Każda z tych odmian ma swój urok i stawia na inne elementy dominujące, materiały wykończeniowe czy dekoracje. Nie mniej jednak wszystkie odmiany posiadają pewne cechy wspólne.

Wiele mówi się o bardzo modnym ostatnio stylu industrialnym czy wiejskim. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że aranżacje te mają swoje pochodzenie właśnie w nurcie angielskim.

Odmiany stylu angielskiego we wnętrzach

  • Styl wiejski „cottage” -  to bardzo tradycyjna odmiana, kojarzona z romantyzmem i niezwykłą przytulnością - jak w stylu prowansalskim. Wnętrza są tutaj pełne światła i naturalnych materiałów: drewna, skóry czy tkanin. W aranżacji wiejskiej występuje ponadto wiele motywów natury, jak np. suszone kwiaty, krajobrazy na ścianach czy kwieciste wzory w postaci dodatków. Zwykle kompozycję buduje się tutaj wokół kominka, który wprowadza niezastąpiony charakter do wnętrz „cottage”.
  • Styl industrialny (europejski) – należy do stylu angielskiego, ponieważ to właśnie w Anglii miała swój początek rewolucja przemysłowa. Wnętrza industrialne są bardzo przestronne, minimalistyczne i surowe. Dominują tutaj barwy neutralne, a mocne odcienie wybierane są wyłącznie na dodatki. Styl ten kojarzy się głównie z materiałami typowo przemysłowymi, jak metal, cegły czy beton. Jednak aby nadać wnętrzu lekkości, warto wzbogacić je o drewno czy szkło.
  • Styl kolonialny – wywodzi się z kolonializmu, gdzie największymi imperiami wówczas było imperium hiszpańskie oraz brytyjskie. Określano je mianem „imperiów, nad którymi nigdy nie zachodzi słońce”, ponieważ ich terytorium było tak rozległe, że w dowolnym momencie przebywania na ich terenie można było znaleźć takie miejsce, gdzie nadal trwa dzień. Imperium brytyjskie miało w czasach swojej świetności – głównie epoki wiktoriańskiej – ponad 33 mln km², co stanowiło ¼ całkowitej powierzchni lądów na świecie. Tak bogata tradycja przeniesiona została współcześnie w styl kolonialny. Cechami charakterystycznymi są masywne meble z drewna egzotycznego oraz orientalne dekoracje. Wnętrza te z jednej strony są bardzo eleganckie, z drugiej – znajdziemy w nich słoneczne i ciepłe barwy wprowadzające przytulny charakter.

Takie wnętrze przywitają mieszkańców miękkimi narzutami, barwnymi tapetami, wzorzystym dywanem i mnóstwem świeżych lub suszonych kwiatów. Rośliny znajdziemy tutaj także na ścianach, obiciach mebli, tekstyliach czy innych zdobieniach.

Jak urządzić wnętrze w angielskim stylu?

Dom urządzony w klasycznym angielskim stylu, musi być przede wszystkim przytulny i zachęcać do spędzania w nim czasu. To innymi słowy – bezpieczna przystań i miejsce do odpoczynku. Takie wnętrze przywitają mieszkańców miękkimi narzutami, barwnymi tapetami, wzorzystym dywanem i mnóstwem świeżych lub suszonych kwiatów. Rośliny znajdziemy tutaj także na ścianach, obiciach mebli, tekstyliach czy innych zdobieniach. Podobno mawia się również, że dom w stylu angielskim musi wyglądać tak, jakby był dekorowany przez rodzinę od wielu lat – nie wyrzucając z czasem wyposażenia, ale dobierając nowe elementy. To więc styl bardzo eklektyczny, będący zbiorem właściwie wszystkich stylów aranżacji wnętrz.

Cechy charakterystyczne stylu angielskiego

1. Meble tapicerowane: to prawdziwy symbol stylu angielskiego. Wnętrze takie oznacza bowiem wygodę, która bez miękkich materiałów, poduszek czy koców nie ma racji bytu. W salonie znajdziemy także podnóżki czy stylowe pufy. Jeśli jest taka możliwość, zdecyduj się na montaż kominka w salonie, który będzie stanowił centrum tej przytulnej aranżacji. Alternatywą może być umieszczenie specjalnej obudowy czy ramy, w której wnętrze wstawisz duże świece.

2. Pastelowe kolory: to kolejny ważny punkt stylu angielskiego. Pastele dominują i nadają lekkości ciężkim meblom czy wzorzystym tapetom. Dlatego zamiast mocnych kolorów, w tej aranżacji postaw na beże, jasne zielenie, ciepłe szarości czy błękity.

3. Drewniana podłoga: obowiązkowa w całym domu lub mieszkaniu. Możesz ją wprowadzić także do kuchni lub łazienki (o projektowaniu i wykańczaniu łazienki przeczytasz tutaj), ale wtedy musisz wybrać gatunki bardzo odporne na wilgoć i zmiany temperatury – a także dobrze je impregnować.

Meble tapicerowane: to prawdziwy symbol stylu angielskiego. Wnętrze takie oznacza bowiem wygodę, która bez miękkich materiałów, poduszek czy koców nie ma racji bytu.

Sofa Chesterfield – symbol stylu angielskiego

Sofa o tej nazwie to nie tylko symbol opisywanego w tym artykule stylu, ale także historii Wielkiej Brytanii. Słowa tego bowiem używano – według Słownika Oxford – już z początkiem XIX wieku jako określenie skórzanej kanapy. Swój rodowód sofa Chesterfield ma w hrabstwie, którego właściciel nosił właśnie takie nazwisko. Mebel był utożsamiany z ogromnym prestiżem, niezbędnym wyposażeniem dla dżentelmena i musiał znaleźć się w każdym ważnym gabinecie. Ta historyczna sofa jest popularna także współcześnie, a jej cechą charakterystyczną są pikowane, skórzane obicia. Występuje zwykle w kolorze czarnym lub brązowym – chociaż dzisiaj znajdziemy ją także w innych kolorach czy materiałach.

Jak dobrać dodatki do aranżacji angielskiej?

W angielskim wnętrzu powinny znaleźć się klasyczne żyrandole, stylizowane meble, przeszklone witryny. W aranżacji możesz wykorzystać motyw kwiatowy na ścianach czy tekstyliach, ale jest również alternatywa – zastosowanie kraty. To odważne, lecz warte ryzyka rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu pomieszczeniach.

Co istotne, musisz zadbać, aby nie zachowywać wszędzie symetryczności w aranżowaniu takiej przestrzeni. Wprowadzając nieco chaosu, powinieneś jednak skontrastować go z harmonijną kolorystyką, w celu „uspokojenia” i uzyskania wrażenia stonowania. Dlatego warto jeszcze przed projektowaniem czy urządzaniem wnętrza wybrać dominującą tonację kolorystyczną. Jeżeli potrzebujesz w tym – lub innym – aspekcie fachowej pomocy architekta, zachęcam Cię do kontaktu mailowego lub telefonicznego.