Zapoczątkowany w wieku XVIII do dziś jest popularny – nie tylko na wybiegach modowych. Wnętrza w stylu boho są uwielbiane na całym świecie, a ich oryginalność zachwyca na każdym kroku. Jak urządzić mieszkanie w takim stylu? Zobacz mój poradnik – krok po kroku.

Styl boho – skąd pochodzi?

Słowo „boho” ma swoje korzenie we francuskim „la bohème”, które oznacza dosłownie cyganerię – inaczej artystów, którzy żyją wedle własnych zasad. I to właśnie we Francji boho ma swój początek. Historia jest niezwykła, ponieważ wiąże się z rewolucją francuską z 1799 roku. W tym czasie wielu artystów nagle straciło cały dorobek, co zmusiło ich do obrania minimalistycznego stylu życia. To z kolei miało wpływ na twórczość w urządzaniu swoich mieszkań, w których panowała ogromna różnorodność (ze względu na zbieranie rzeczy z odzysku) oraz własnoręcznie wykonane przedmioty. Wnętrza te urządzano bardzo intuicyjnie, a docenione zostały w okresie romantyzmu. W latach 60’ XX wieku na nowo powróciły do łask za sprawą popularności hippie.

Boho to nagromadzenie wszelkiego rodzaju tkanin, dodatków i kolorów. Rządzą tutaj jednak głównie materiały naturalne, barwy nawiązujące do natury oraz etniczne wzory. W takim wnętrzu jest ponadto bardzo przytulnie.

Czym wyróżniają się wnętrza w stylu boho?

Styl ten, jak już wspomniałam, polega w dużej mierze na łączeniu pozornie niepasujących do siebie elementów – zarówno materiałów, jak i wzorów. Ogromną rolę gra tutaj swoboda i fantazyjność, a także odwaga aranżacyjna. Nie jest to tak łatwy styl do realizacji, jak np. styl skandynawski, o którym przeczytasz tutaj. Boho to nagromadzenie wszelkiego rodzaju tkanin, dodatków i kolorów. Rządzą tutaj jednak głównie materiały naturalne, barwy nawiązujące do natury oraz etniczne wzory. W takim wnętrzu jest ponadto bardzo przytulnie. Na podłodze często występują barwne dywany, a na kanapie morze poduszek. Ściany zdobi się plecionymi koszami i obrazami. Istotne są również ręcznie wykonane dodatki, takie jak malowane butelki, naczynia czy dekorowane szkatułki. Meble natomiast mają rozmaite kształty i faktury. Słowem – styl boho to całkowite przeciwieństwo minimalistycznego stylu nowoczesnego.

Poniżej krok po kroku pokażę, jak urządzić wnętrze w stylu boho. Zachęcam Cię także do czerpania inspiracji z innych stylów wnętrzarskich – zajrzyj do przewodnika ze zdjęciami.

  • Tekstylia w stylu boho. Efekt przytulności w ogromnej mierze zależy od tekstyliów. Zainwestuj więc w kolorowe poduszki, wzorzyste dywany i miękkie koce. Warto wybrać takie tkaniny, które posiadają żywe kolory i etniczne wzory. Bez problemu znajdziesz ciekawe tekstylia w popularnych sieciówkach typu Zara Home czy IKEA.
  • Naturalne elementy we wnętrzach boho-chic. Styl ten to przede wszystkim nawiązanie do natury i piękna przyrody. Korzysta on zarówno z barw ziemi, jak i materiałów występujących w środowisku naturalnym. Będzie to drewno, rattan, kamień, glina lub wiklina. Świetnie połączą się te materiały z barwnymi tekstyliami czy dywanami.
  • Meble w stylu boho look. Bardzo ważne jest pamiętać, że wyposażenie w stylu boho to takie, które posiada swoją historię. Odpadają tutaj więc nowoczesne, błyszczące meble czy zabudowa wykonana na wymiar. Idealne będą natomiast odnawiane meble z recyklingu – w tym celu warto zajrzeć po ciekawe okazy na targ staroci lub aukcje internetowe. W ostatnich latach powstaje również coraz więcej sklepów, w których bez problemu znajdziemy meble vintage.
  • Rośliny we wnętrzach w stylu boho. To bardzo ważny element aranżacji. Panuje tutaj nawet zasada, że im więcej roślinności, tym lepiej. Możesz więc z powodzeniem postawić zarówno żywe kwiaty cięte w wazonach, jak i suszone. Niezbędne są rośliny doniczkowe oraz zwisające. Aby jeszcze bardziej przybliżyć aranżację do natury, warto – jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym – zaprojektować duże przeszklenia, które będą otwierać wnętrze na ogród.

Sypialnia w stylu boho – jak urządzić?

Styl boho jest idealny, jeśli chodzi o tworzenie przytulnego klimatu. W projektowaniu i aranżacji sypialni daje ogromne pole do popisu. Pościele, miękkie poduszki, piękne zasłony, a to wszystko nasycone wzorami i kolorami. Marokańskie akcenty dodatkowo wprowadzą tajemniczość do tego pomieszczenia. Mimo tego, że styl boho daje wiele swobody, rządzą tutaj raczej jasne odcienie, które przełamuje naturalne drewno.

Salon w stylu boho – jak urządzić?

Podobnie jak w innych wnętrzach, w salonie powinny dominować naturalne materiały. Będą to bawełniane płótna oraz wszechobecne drewno. Materiały te będą stanowić świetną bazę do dalszej aranżacji, jeśli pojawią się na większych elementach (np. drewno na podłodze i meblach). Wybierając kanapę zdecyduj się na taką, która posiada etniczne bądź geometryczne wzory. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt odważne rozwiązanie, z powodzeniem możesz kupić sofę gładką, a do niej dobrać barwne dekoracje w postaci pledu czy poduszek. Aranżację koniecznie wzbogać o wzorzysty dywan i obrazy na ścianach. Warto pomyśleć również o połączeniu względnie niepasujących do siebie materiałów tekstylnych – np. miękkiego aksamitu z puchatym futrem. Zachęcam Cię do sprawdzenia galerii moich projektów wnętrz – na pewno znajdziesz inspirację.

Pościele, miękkie poduszki, piękne zasłony, a to wszystko nasycone wzorami i kolorami. Marokańskie akcenty dodatkowo wprowadzą tajemniczość do tego pomieszczenia.

Kuchnia i jadalnia w stylu boho – inspiracja

W gotowaniu ważna jest kreatywność, a tę możesz pobudzić artystyczną aranżacją wnętrza. Boho jest eklektyczne i barwne, nie ogranicza wyobraźni oraz stawia na mix barw i faktur. Czerpanie z tego stylu to świetny sposób na urozmaicenie nowoczesnej kuchni, do której często wkrada się przewidywalność i powtarzalność, za sprawą chłodu i jednolitości.

Kuchnia w stylu boho to miejsce, w którym chce się przebywać. Jej urządzanie zacznij od wystawienia na wierzch dekoracyjnych naczyń czy drewnianych łyżek. Na regałach czy półkach możesz wyeksponować ciekawe dzbanki i talerze – z różnych kompletów. Ponadto nic tak nie zbuduje charakteru kuchni, jak stół z drewnianym, surowym blatem.

Styl ten pozwala także na wykorzystanie elementów aranżacji salonu w kuchni. Mam na myśli miękkie poduszki czy inne tekstylia, które nadają bardzo przytulnego i swojskiego charakteru. Pamiętaj jednak, że w takiej aranżacji musisz zachować umiar. Nie może to być wnętrze przytłoczone nadmiarem dodatków – obecne będzie wtedy wrażenie ciągłego bałaganu. O tym, jak dobrze urządzić kuchnię, przeczytasz tutaj.