Meble kryjące w sobie nostalgię do minionych epok, pełne lekkości wnętrza i romantyczne barwy – to dominujące cechy stylu shabby chic. Jak urządzić własne mieszkanie lub dom w tej wyjątkowej i bardzo popularnej aranżacji? Zobacz w artykule.

Niezwykła historia stylu shabby chic

Związek frazeologiczny „shabby chic” oznacza dosłownie z angielskiego „podniszczony szyk”, a inaczej - „sfatygowany szyk”. Określenie to pierwszy raz padło w książce 16-letniej Brytyjki – Rachel Ashwell. Autorka opisała styl shabby jako pełen jasnych, delikatnych kolorów i podniszczonych mebli. Mimo, że styl ten obecny był już wcześniej w krajach skandynawskich, pisarka rozpowszechniła wiedzę o nim na skalę masową, dzięki czemu w wielu europejskich domach jest on dziś coraz chętniej wykorzystywany. W moich projektach wnętrz – sprawdź tutaj – również znajdziesz nawiązania do romantycznej aranżacji shabby chic.

Aranżacja stylu shabby chic to połączenie wyjątkowe elementów starych z nowymi. Bardzo ważny jest tutaj wątek postarzania – meble muszą być eleganckie i wykonane z wysokiej jakości materiałów, ale specjalnie podniszczone.

Postarzane meble shabby chic

Aranżacja stylu shabby chic to połączenie wyjątkowe elementów starych z nowymi. Bardzo ważny jest tutaj wątek postarzania – meble muszą być eleganckie i wykonane z wysokiej jakości materiałów, ale specjalnie podniszczone. Świetny efekt można uzyskać stosując w tym celu farby kredowe, których popularyzatorką jest Annie Sloan. Taki mebel ma nawiązywać głównie do antyków z XVII i XVIII wieku. Możesz więc kupić wyposażenie do wnętrza shabby chic w sklepie z antykami, na targu staroci lub w znanych sieciach meblarskich. Styl ten jest na tyle rozpropagowany, że z łatwością dobierzesz do niego wszystkie elementy wyposażenia.

Wspomniałam tutaj o łączeniu elementów starych z nowoczesnymi – nie zapominaj o tym aspekcie. W mieszkaniu dominować powinny meble postarzane, ale w towarzystwie nowych, o prostych formach (o elementach nowoczesnego stylu we wnętrzach przeczytasz tutaj). Pamiętaj jednak, aby zarówno meble stare, jak i nowe, nie były masywne i ciężkie. Najlepszym tworzywem jest zdecydowanie drewno.

Unikaj stosowania tworzyw – zarówno w wykończeniu jak i elementach wyposażenia – stali, szkła, żelaza czy plastiku. Styl shabby chic – ponieważ kształtował się w krajach skandynawskich – uwielbia naturalne materiały.

Materiały wykończeniowe w stylu shabby chic

Drewno obecne jest również na podłodze – idealnie, gdy możesz położyć je we wszystkich pomieszczeniach, z pominięciem łazienki czy kuchni. W tych miejscach pięknie będzie prezentować się kamień, który jest materiałem wartym inwestycji. Unikaj stosowania tworzyw – zarówno w wykończeniu jak i elementach wyposażenia – stali, szkła, żelaza czy plastiku. Styl shabby chic – ponieważ kształtował się w krajach skandynawskich – uwielbia naturalne materiały. Dlatego aranżując takie wnętrze, możesz sięgnąć do mojego poradnika „Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?”.

Kolory we wnętrzach w stylu shabby chic

Róż, beż i wszelkie inne pastelowe kolory – to najlepszy wybór do aranżacji shabby chic. Barwy muszą być łagodne i subtelne. Nie korzystaj więc z mocnej czerwieni czy intensywnej zieleni, które są obecne w innych stylach urządzania wnętrz. Raczej skupiaj się na inspiracjach angielskich, francuskich czy krajów północy Europy. Będą to więc takie barwy, jak beże, blade róże, biele czy błękity. Kolory mogą być nawet wyblakłe czy wypłowiałe – wtedy dołączysz do aranżacji modną szarość i brąz, które przełamią romantyczny charakter.

Róż, beż i wszelkie inne pastelowe kolory – to najlepszy wybór do aranżacji shabby chic. Barwy muszą być łagodne i subtelne. Nie korzystaj więc z mocnej czerwieni czy intensywnej zieleni, które są obecne w innych stylach urządzania wnętrz.

Jak urządzić sypialnię w stylu shabby?

Ten pełen lekkości styl idealnie nadaje się do sypialni. Podstawą aranżacji będą tutaj tekstylia: zasłony, narzuty czy dywany. Powinny być one lekkie i jasne, nieprzytłaczające wnętrza. Aranżację warto wzbogacić roślinnością. Przechodząc do elementów wyposażenia, możesz wybrać łóżko z żeliwnym wezgłowiem w towarzystwie drewnianej, postarzanej komody w kolorze bieli lub morskiego błękitu. Więcej na temat dobrej aranżacji i projektu sypialni przeczytasz tutaj.

Kuchnia shabby chic – serce aranżacji

Kuchnia to najważniejsza wizytówka domu w stylu shabby chic. Dominują tutaj białe fronty kuchenne oraz drewno na blatach. Istotne są dodatki w pastelowych kolorach oraz z kwiecistymi wzorami. Kuchnia w tym stylu nie obejdzie się również bez roślinności naturalnej. Warto postawić tutaj miniaturowe róże czy zasadzić zioła w małych, drewnianych skrzyneczkach na parapecie.

Podstawą aranżacji będą tutaj tekstylia: zasłony, narzuty czy dywany. Powinny być one lekkie i jasne, nieprzytłaczające wnętrza. Aranżację warto wzbogacić roślinnością.

Salon w stylu shabby chic – jak urządzić?

Do salonu możesz wybrać podobne wyposażenie, co w stylu prowansalskim, o którym piszę tutaj. Shabby chic czerpie bowiem inspiracje z lawendowych, francuskich pól, stąd obie aranżacje posiadają wspólne elementy. W salonie powinny znaleźć się białe meble z kabriolowymi nóżkami oraz przecierkami czy niedoskonałościami fakturowymi. Mogą tutaj jednak wkradać się także meble ludwikowskie – posiadają one giętkie nóżki czy rzeźbione fronty.

W aranżacji shabby pojawia się także złota ornamentyka wszelkich wykończeń oraz elementy czerpiące ze stylu klasycznego urządzania wnętrza. A co za tym idzie, idealnym sposobem na wprowadzenie shabby do domu, jest zastosowanie w meblach czy drzwiach ozdobnych gałek. Te niewielkie detale urozmaicą wnętrze i nadadzą oryginalności. Wskazane są również wszelkiego rodzaju dodatki nawiązujące do minionych czasów: świeczniki, lampiony czy zegary.

Styl shabby chic jest bardzo przytulny i jasny – łatwo jednak można popaść w przesadę i stworzyć uczucie chaosu. Dlatego zachęcam Cię do skorzystania z mojej porady dotyczącej projektu lub aranżacji wnętrza, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnych mebli czy materiałów wykończeniowych. Być może wystarczy konsultacja czy podstawowy projekt, a zyskasz wnętrze funkcjonalne i zgodne z własną koncepcją.