Niesłabnąca popularność stylu nowoczesnego spowodowana jest wieloma czynnikami. Szybkie tempo życia i brak czasu na organizację domu to jedne z nich – styl nowoczesny jest bowiem bardzo funkcjonalny, stroniący od zbędnych dodatków i ponadczasowy. Jak urządzić takie wnętrze? Zobacz poradnik i inspiracje.

Styl nowoczesny a współczesny – czym się różnią?

Styl nowoczesny (nazywany także modernistycznym) często utożsamiany jest ze stylem współczesnym w aranżacji wnętrz. Nawiązuje do pewnego nurtu w sztuce i architekturze, który kształtował się już w pierwszej połowie XX wieku. Styl współczesny natomiast jest bardzo płynny, ponieważ sięga przede wszystkim do najnowszych trendów w aranżacji wnętrz. Styl nowoczesny – niezależnie od epoki czy mód – odznacza się prostotą, minimalizmem i ogromną uniwersalnością. Blisko mu np. do rozwiązań wielofunkcyjnych ze stylu skandynawskiego.

Styl nowoczesny – niezależnie od epoki czy mód – odznacza się prostotą, minimalizmem i ogromną uniwersalnością. Blisko mu np. do rozwiązań wielofunkcyjnych ze stylu skandynawskiego.

Nowoczesne wnętrza niestety nie są dobrym wyborem dla wszystkich. Ich surowość może odstraszyć osoby lubiące przytulny charakter czy mnogość dekoracji. Styl nowoczesny jest tego przeciwieństwem. Sama jego geneza bazuje na przeciwstawieniu się rozbuchanej ornamentyce z XIX wieku. Zasadą, która rządzi stylem nowoczesnym, są słowa wypowiedziane przez architekta Louisa Sullivana, brzmiące „forma podąża za funkcją”. Należy więc rozumieć styl nowoczesny jako nadrzędność funkcjonalności nad dekoracją.

Styl nowoczesny w Polsce – początki aranżacji

Na przestrzeni wieków wiele krajów miało wpływ na rozwój stylu nowoczesnego. W Polsce również pojawiły się projekty, które dyktowały kierunek temu nurtowi. Jednym z najbardziej wpływowych ruchów była Spółdzielnia Artystów ŁAD, działająca w przedwojennej architekturze. Twórcy ŁAD-u wykreowali własny, oryginalny styl nowoczesny, który łączył symbole Zachodu z naszymi ludowymi akcentami. Dlatego projekty grupy to w dużej mierze drewniane meble czy wzorzyste tkaniny. ŁAD uznawany jest za ruch, który najbardziej wpłynął na polską sztukę użytkową w minionym wieku. Dziś meble Spółdzielni stanowią prawdziwe, drogocenne unikaty, które chętnie wprowadza się do wnętrz – także loftowych, o których aranżacji piszę tutaj.

Styl nowoczesny (modernistyczny) – zasady aranżacji

  • Proste, równoległe (bądź prostopadłe) linie w formie motywów dekoracyjnych lub bazy do całej aranżacji i organizacji przestrzeni.
  • Brak ornamentów i zminimalizowanie liczby dekoracji. Do wnętrz nowoczesnych możesz wykorzystać szafki wbudowane w ścianę (także półki).
  • Wykorzystanie stali nierdzewnej oraz chromu – głównie w wyposażeniu, takim jak stoły i stoliki, ramy krzeseł lub sof.
  • Szkło, skóra i laminowane drewno – w formie wykończenia mebli.
  • Biel, czerń, szarości, beże i brązy – to dominujące barwy w nowoczesnych wnętrzach. Jako kolory dodatkowe stosowane w formie pojedynczych akcentów, możesz wykorzystać żółcenie, czerwienie i błękity.
  • Przestrzeń – to istotny element nowoczesnych aranżacji. Wskazany jest tutaj salon połączony z kuchnią i jadalnią oraz maksymalne ograniczanie liczby mebli.

Jednym z najbardziej wpływowych ruchów była Spółdzielnia Artystów ŁAD, działająca w przedwojennej architekturze. Twórcy ŁAD-u wykreowali własny, oryginalny styl nowoczesny, który łączył symbole Zachodu z naszymi ludowymi akcentami.

Designerskie projekty mebli w nowoczesnych aranżacjach

Planując swoje nowoczesne mieszkanie lub dom, zajrzyj do mojej galerii zdjęć z projektami wnętrz. Znajdziesz tam aranżacje łazienek, kuchni, sypialni i salonów, w których wykorzystuję wiele nowoczesnych elementów. Możesz również szukać inspiracji w designerskich meblach stworzonych na przestrzeni lat przez projektantów i architektów. Poniżej pokażę Ci kilka „perełek”, które są symbolem nowoczesnej aranżacji. Co więcej, meble te świetnie sprawdzą się także w innych stylach urządzania wnętrz. Zajrzyj również do mojej relacji z targów wnętrzarskich w Mediolanie – kliknij.

  • Krzesło braci Eames z plastiku. Zaprojektowano je w latach 50’, a dziś to bardzo częsty element nowoczesnych jadalni. Posiada pięknie wyprofilowane siedzisko, które osadza się na drewnianych lub chromowanych nóżkach.
  • Fotel „Grand Confort” z 1928 roku – uznawany za jeden z najbardziej ponadczasowych mebli. Dowiódł tego chociażby sam Steve Jobs, który w 2010 roku na premierze iPada siedział właśnie w fotelu „Grand Confort”. Mebel ten pasuje właściwie do każdego stylu aranżacji wnętrz (zobacz Katalog Stylów wnętrzarskich - kliknij).
  • Lampa „Arco” z 1962 roku, która świetnie łączy funkcjonalność lampy stojącej z wiszącą. Wykonana jest z chromowanego łuku i prostego klosza.

Jak urządzić wnętrze w stylu nowoczesnym?

Nowoczesne wnętrze powinno być zaprojektowane według geometrycznej precyzji. Sięgaj tutaj po neutralne barwy, wzbogacając je intensywnymi kolorami w postaci akcentów (na tekstyliach, dywanach, czy ramach krzeseł). Elegancję możesz wprowadzić za pomocą mebli połyskliwych – z lakierowaną obudową - inspiracji szukaj w stylu glamour urządzania wnętrz. Istotne jest również łączenie różnych materiałów – przede wszystkim naturalnych ze sztucznymi. Świetnie będzie tutaj prezentować się połączenia drewna z pleksi, obicia tekstylnego ze skórą, szkła z kamieniem. Minimalizm nakazuje jednak umiarkowania w nagromadzeniu różnych elementów, dlatego takich połączeń nie stosuj zbyt wiele.

Biel, czerń, szarości, beże i brązy – to dominujące barwy w nowoczesnych wnętrzach. Jako kolory dodatkowe stosowane w formie pojedynczych akcentów, możesz wykorzystać żółcenie, czerwienie i błękity.

Aranżacja według nowoczesnego stylu może być zrealizowana właściwie w każdym wnętrzu. Szczególnie dobrze będzie prezentować się w małych mieszkaniach, które optycznie powiększy dzięki prostocie form i jasnym barwom.

Komu polecam taki styl urządzania wnętrz?

Z pewnością osobom, które nie boją się eksperymentować, cenią sobie oryginalny design i chętnie sięgają po niekonwencjonalne rozwiązania stylistyczne. Jeśli nie wiesz, czy aranżacja nowoczesna jest odpowiednia dla Twojego stylu życia i mieszkania lub domu, skontaktuj się ze mną. Przestawię Ci propozycje projektu oraz aranżacji wnętrza w różnych wariantach – dzięki czemu łatwiej Ci będzie odnaleźć wymarzony styl do swojego domu.