Projektowanie sypialni musisz zacząć o dokonania niezbędnych pomiarów oraz oceny kształtu pomieszczenia. Pod uwagę należy także wziąć stopień nasłonecznienia oraz to, jakie ogólne wrażenie sprawia to wnętrze. Dopiero po tym etapie możesz przejść do projektu i aranżacji sypialni. Z artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe zasady projektowania tego wnętrza oraz jak je dobrze urządzić.

Jeżeli posiadasz sypialnię w stanie surowym i możesz zaplanować wszystko od podstaw, sytuacja jest idealna. Jeżeli natomiast chcesz wyremontować to pomieszczenie zostawiając część mebli i sprzętów, zadanie będzie utrudnione, ponieważ poprzednie wyposażenie trzeba sprytnie dopasować do nowej aranżacji. Zakładam jednak, że chcesz dokonać całkowitej metamorfozy sypialni, dlatego niżej znajdziesz wskazówki dotyczące nasłonecznienia, wyboru materiałów na podłogi czy wykończenia ścian. Na koniec dowiesz się, jak wykończoną sypialnię zaaranżować.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zaprojektować inne wnętrza, zajrzyj do instrukcji aranżacji domu lub mieszkania.

Projektowanie sypialni: nasłonecznienie i strony świata

Planowanie sypialni najlepiej zacząć od zwrócenia uwagi na jej położenie względem stron świata. Jeżeli w sypialni okna będą wychodzić na wschód, poranne wstawanie będzie łatwiejsze. Z kolei okna wychodzące na zachód pozwolą na dłuższy sen, ale za to latem wnętrze może się przegrzewać. Wybierając okna do sypialni pamiętaj, by miały wyższy współczynnik izolacji akustycznej, gdzie minimum to 35 dB (standardowo okna mają 32 dB).

Wymiary sypialni, garderoba i łazienka - jak zaplanować?

Według ogólnie przyjętych standardów, sypialnia użytkowana przez dwie osoby powinna posiadać minimum 16 m². Jeżeli w tym pomieszczeniu planujesz zagospodarować miejsce na garderobę lub dużą szafę, sypialnia powinna mieć co najmniej 20 m². Taka powierzchnia da wiele możliwości aranżacyjnych. Projektując sypialnię pamiętaj, aby znajdowała się ona blisko łazienki. Coraz częściej moi klienci chcą, aby do sypialni małżeńskiej przylegała mniejsza prywatna łazienka. Dość popularnym ostatnio rozwiązaniem jest także stworzenie mini-apartamentu, gdzie do sypialni przylega garderoba, przez którą przechodzi się do prywatnej łazienki.

Wykończenie sypialni: ściany i podłogi

Do sypialni wybieraj materiały miękkie i ciepłe, takie jak dywany czy wykładziny, ale również drewno. Unikaj materiałów chłodnych, czyli kamienia czy płytek ceramicznych. Poza tym, że aranżacyjnie nie będą komponować się z funkcją, jaką ma pełnić to pomieszczenie, chodzenie po nich nie jest komfortowe. Drewniana podłoga również należy do twardych materiałów, ale odznacza się ciepłem i łagodnością. Dla zyskania przytulnego charakteru, warto pod łóżko wyłożyć dywan z dłuższym i miękkim włosiem.

Jeżeli w sypialni okna będą wychodzić na wschód, poranne wstawanie będzie łatwiejsze. Z kolei okna wychodzące na zachód pozwolą na dłuższy sen, ale za to latem wnętrze może się przegrzewać.

Co do wykończenia ścian, sypialnia jest takim miejscem, gdzie możesz pokusić się o odważniejsze faktury i kolory. Każda aranżacja zyska, gdy na ścianie, do której przylega zagłówek, położysz tapetę z ciekawym deseniem lub wykorzystasz tynk strukturalny. Co więcej, w sypialni nie musisz bać się mocnych kolorów. Tutaj polecam nawet czerń, która jest barwą wyciszającą, a nawet uspokajającą (jednak taki kolor sprawdzi się w większych pomieszczeniach). Jeżeli nie lubisz odważnych rozwiązań, postaw na sprawdzone, stonowane kolory. Barwy nie muszą być ciepłe. Pięknie w sypialni prezentują się skandynawskie szarości, które można w prosty sposób ocieplić tekstyliami.

Przykładowe projekty sypialni możesz zobaczyć w moich wizualizacjach wnętrz. Nigdy nie pracuję według schematów, dlatego każdy z moich projektów jest oryginalny - z pewnością znajdziesz pośród nich inspirację dla swojego wnętrza.

Aranżacja sypialni: pomysły i inspiracje

Kolejny krok to meblowanie sypialni. W tym przypadku aranżacja to nie tylko łóżko i szafki nocne. Dobrym pomysłem może być urządzenie tego pomieszczenia w innym charakterze, niż pozostałe wnętrza. Możesz go podkreślić oryginalną tapetą z nietypowym wzorem czy pikowanym zagłówkiem. Najważniejsze jest to, aby wchodząc do sypialni, poczuć szczególny klimat, który można metaforycznie ująć jako „wyciszony świat”. Nie bez powodu w pokojach hotelowych najczęściej występują miękkie i puszyste wykładziny czy stłumione, ciepłe światło. Sypialnia to Twój azyl - zaaranżuj ją tak, jak lubisz. W salonie nie masz tylu możliwości, ponieważ musisz go urządzić zgodnie z gustem i potrzebami wszystkich domowników.

Aranżacja sypialni w strefie dziennej - kawalerka

Jeżeli nie posiadasz pokoju, w którym możesz wydzielić osobną sypialnię, możesz zaaranżować ją w strefie dziennej. Zdecydowanie odradzam przeznaczanie na miejsce do spania rozkładanej sofy czy narożnika. W codziennym użytkowaniu takie rozwiązanie stanie się bardzo uciążliwe. We wnętrzach stosunkowo wysokich, lepiej zaplanować sypialnię na antresoli. Pod nią możesz zaaranżować miejsce do pracy czy strefę wypoczynkową. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie łóżka na wyższym podeście, w którym zaprojektowane będą wysuwane szafki. Wysokość takiego podestu powinna wynieść ok 120 cm (we wnętrzu, gdzie minimalna wysokość wynosi 3,2 m).

Sypialnia jest takim miejscem, gdzie możesz pokusić się o odważniejsze faktury i kolory. Każda aranżacja zyska, gdy na ścianie, do której przylega zagłówek, położysz tapetę z ciekawym deseniem lub wykorzystasz tynk strukturalny.

Kolejną opcja urządzenia sypialni w salonie, jest alkowa. Innymi słowy to wnęka, którą można zasłaniać kotarą czy lekką firaną. Jeśli dodatkowo pomalujesz wnękę innym kolorem niż reszta pomieszczenia, optycznie oddzielisz to miejsce od pozostałej części pokoju. W przypadku, gdy nie możesz sobie pozwolić ani na antresolę, ani na zabudowanie wnęki, możesz umieścić łóżko za parawanem lub oddzielić je od pomieszczenia lekkimi zasłonami na karniszach. To bardzo modne rozwiązanie, które odpowiada aktualnym trendom wnętrzarskim.

Wymiary łóżka do sypialni - jak dopasować je idealnie?

Łóżko to najważniejszy element każdej sypialni, dlatego zanim je kupisz, dobrze przemyśl swój wybór. Istnieje prosty wzór na dopasowanie idealnych wymiarów łóżka do osoby, która będzie je użytkować. Zasady wyglądają następująco:

  • do wzrostu dodajemy 20-25 cm,
  • minimalna szerokość łóżka powinna wynieść 90 cm (łóżko pojedyncze) lub 160 cm (łóżko podwójne),
  • optymalna wysokość stelaża to 40 cm (dla osób w podeszłym wieku min. 45 cm),
  • z trzech stron łóżka należy zostawić wolną przestrzeń (min. 60 cm).

W niewielkim wnętrzu lepiej jest wybrać łóżko, które nie ma wysokiego szczytu w nogach - pomieszczenie wyda się wtedy większe. Ogólnie rzecz biorąc, łóżko wybieramy bardziej ze względów estetycznych, a materac ze względu na wygodę. Materac powinien umożliwiać całemu kręgosłupowi naturalną pozycję oraz nie zaburzać oddychania czy krążenia.

Garderoba lub zabudowa w sypialni - jakie wymiary?

Najlepszym i najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem na przechowywanie w sypialni, jest garderoba lub zabudowana ściana. Taka opcja pozwala na wykorzystanie każdej wnęki czy nawet ścian kolankowych na poddaszu. Szafy przeznaczone na ubrania mogą mieć różne głębokości. Na rzeczy, takie jak swetry czy spodnie wystarczy 40-45 cm. Na ubrania wiszące potrzebujesz ok. 60 cm.

Zabudowana szafa może być ciekawym elementem aranżacyjnym. Nie musisz tutaj wykorzystywać tradycyjnych drzwi, ale np. ciężką kotarę, która wprowadzi do wnętrza przytulną atmosferę.

Aranżacja sypialni poprzez oświetlenie

Jak już pisałam w kilku artykułach, oświetlenie gra ogromną rolę w aranżacji wnętrz. W sypialni jest szczególnie ważne, ponieważ tutaj odpoczywamy, relaksujemy się i wyciszamy. Do sypialni najlepiej wybrać kilka rodzajów oświetlenia: centralne sufitowe, punktowe doświetlające garderobę oraz nastrojowe. Obok łóżka powinny znaleźć się łatwo dostępne lampki nocne.

W sypialni dobrze jest wybrać światło ciepłe o wyciszającej barwie, np. 2500-2700K. Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest ustawienie w tym pomieszczeniu małych lampek nocnych z ażurowymi kloszami oraz skierowanie ich świateł na ściany.

Inspiracje i pomysły na aranżację sypialni znajdziesz w moich wizualizacjach projektów wnętrz. Nie zamykam się w obrębie jednego stylu - nie boję się odważnych połączeń czy sięgania po nowe rozwiązania. W moich aranżacjach wnętrz znajdziesz takie, które urządzone są w stylach chłodnych, jak skandynawski czy nowoczesny, jak i o charakterze ciepłym (np. sypialnie w stylu rustykalnym lub prowansalskim).