Pokój dziecka – a później nastolatka – to najbardziej dynamiczne miejsce w domu. Pomieszczenie to bowiem zmienia się i rozwija wraz z wiekiem właściciela. Dlatego projekt takiego pokoju oraz jego wyposażenie muszą być równie „plastyczne”, aby przyszłe zmiany nie wymagały wielu nakładów pracy i finansów. Jak zatem zaprojektować urządzić pokój dla dziecka i nastolatka?

Powierzchnia pokoju dla dziecka i nastolatka

W mojej pracy często spotykam się z opiniami rodziców, którzy wygospodarowanie miejsca dla dziecka sprowadzają do zaplanowania małego „pokoiku”. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że dla dziecka jego własny pokój – a szczególnie dla nastolatka – jest właściwie najważniejszy. Trzeba w nim bowiem znaleźć miejsce na rozrywkę, naukę oraz sen. Dlatego standardem powierzchni tego pomieszczenia powinno być 11-12 m2. Tyko wtedy pokój będzie funkcjonalny i spełni potrzeby najmłodszych domowników.

Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że dla dziecka jego własny pokój – a szczególnie dla nastolatka – jest właściwie najważniejszy. Trzeba w nim bowiem znaleźć miejsce na rozrywkę, naukę oraz sen.

Jeżeli sądzisz, że w Twoim domu lub mieszkaniu nie jesteś w stanie wygospodarować takiej powierzchni na pokój dla dziecka, skontaktuj się ze mną (dane kontaktowe mojej pracowni projektowej w Bydgoszczy znajdziesz tutaj). Pomogę Ci tak zaprojektować układ wnętrz, aby inne pomieszczenia nie straciły na funkcjonalności, a dziecko zyskało wygodny pokój.

Projektowanie kształtu pokoju dla dziecka i nastolatka

Mitem jest, że pokój dla dziecka powinien mieć prosty kształt. Na takim planie co prawda stosunkowo łatwo jest urządzić pokój, ale kształt prostokąta czy kwadratu niesie za sobą pewne ograniczenia. Należy do nich przede wszystkim trudność w wygospodarowaniu schowków czy zakamarków, które dzieci uwielbiają, a które mają również funkcję praktyczną, jaką jest przechowywanie. Jeżeli tylko projekt na to pozwala, postaraj się, aby kształt pokoju był choć trochę urozmaicony. Idealną sytuacją jest, gdy w pokoju będą występować wnęki i ścięte narożniki. Jeśli pokój dodatkowo jest wysoki, świetnym pomysłem jest podzielenie strefy z pomocą antresoli. I na koniec pamiętaj, że każda „inność” w przestrzeni wzbogaca wyobraźnię i inspiruje, np. do kreatywnych zadań.

Pokój dla małego dziecka – jak zaaranżować?

Zawsze powtarzam moim klientom, że najważniejsze w projektowaniu i urządzaniu pokoju dla dziecka, jest włączenie tego małego domownika w cały proces. Dziecko zaczyna wyraźniej odczuwać potrzeby przestrzenne już w wieku 4-5 lat, dlatego wskazane jest, aby zachęcić je do wybrania choćby małych elementów wyposażenia – np. pojemnika na zabawki czy ulubionego obrazka i plakatu. Z wiekiem pozwól dziecku na większą swobodę w urządzaniu jego pokoju. Niech zdecyduje o kolorze ścian czy dodatkach. Rodzic powinien doradzać – nie decydować za dziecko, ponieważ powinno ono czuć, że ma wpływ na wygląd własnego „kącika” w domu. A jak zatem doradzać dziecku? Zobacz najważniejsze zasady aranżacyjne:

  • Kolory w pokoju dziecka są bardzo istotne. Mogą one wpływać na jego rozwój, tryb funkcjonowania, zdrowy sen, czy łatwiejszą naukę. W pokojach dziecięcych odradzam stosowania intensywnych i ostrych kolorów – sprawią one, że dziecko będzie pobudzone i będzie miało trudności ze skupianiem się oraz spaniem. Najlepiej jest wybrać pastelowe odcienie, które nie rozproszą dziecka, a będą pozytywnie wpływać na jego rozwój (zieleń, błękit, szarości). Jeżeli maluchowi zależy na wyrazistych kolorach, zastosuj je, ale w formie dodatków (poduszki, zasłonki, dekoracje na ścianach).
  • Kolory powinny być dostosowane do charakteru i temperamentu dziecka. Jeśli jest ono nadpobudliwe, świetnym wyborem będą np. meble wykonane z drewna w łagodnej kolorystyce. Podobnie wybieraj kolory na ścianach. Gdy dziecko jest niespokojne, unikaj także nadmiernej liczby dodatków i wyposażenia po to, by dziecko zyskało poczucie ładu. Jeżeli natomiast dziecko jest spokojne i nieśmiałe, pokój powinien dodawać mu energii. Możesz np. zaproponować mu meble w żywej kolorystyce, ale wtedy pamiętaj, by kolory ścian były stonowane.
  • Najważniejsza zasada, to dostosowanie aranżacji do zainteresowań dziecka. Jeśli należy do nich muzyka, wprowadź powiązane z nią dodatki, np. plakaty muzyków na ścianach, czy tekstylia w nuty.
  • Mini-kawalerka w pokoju dziecięcym – to najczęstszy błąd! Wcześniej napisałam o tym, że pokój dziecka powinien posiadać wiele funkcji, aby dziecko mogło w nim zarówno się bawić, jak i spać i uczyć. Jednak w tym miejscu rodzice często popełniają błąd aranżując pokój dziecka na mini-kawalerkę. Wiele stref w pokoju dziecięcym jest wskazane, jednak spełnienie wszystkich potrzeb może skutkować odcięciem się dziecka od pozostałych części domu, a tym samym – od pozostałych domowników. Dlatego zawsze odradzam wstawiania do pokoju dziecka np. telewizora.
  • Szczególnie zadbaj o biurko i krzesło, które będzie można w przyszłości regulować wraz ze wzrostem malucha. Zainwestuj także w łóżko, którego materac będzie zdrowy dla kręgosłupa – w takim wieku to szczególnie ważne!

Dziecko zaczyna wyraźniej odczuwać potrzeby przestrzenne już w wieku 4-5 lat, dlatego wskazane jest, aby zachęcić je do wybrania choćby małych elementów wyposażenia – np. pojemnika na zabawki czy ulubionego obrazka i plakatu.

Pokój dla nastolatka – jak urządzić?

Gdy dziecko zmienia się w nastolatka, jego pokój jest szczególnie ważny, ponieważ nastolatek ma coraz większą potrzebę indywidualności i samodzielności. To już nie tylko kąt do nauki czy zabawy, ale swego rodzaju własny azyl. Dlatego w tym miejscu znowu muszę przywołać zasadę: słuchaj dziecka, nie decyduj za niego, ale mu doradzaj. Jako rodzic powinieneś zadbać o jego komfort fizyczny, czyli przede wszystkim wyposażenie, które będzie zdrowe dla jego kręgosłupa czy wzroku. Jak więc doradzić nastolatkowi w urządzeniu pokoju?

  • Łóżko to jeden z najważniejszych mebli w pokoju nastolatka. Dziecko w wieku dojrzewania szybko rośnie, a także spędza wiele czasu w pozycji siedzącej. Dlatego łóżko powinno być przede wszystkim zdrowe dla kręgosłupa. Na rynku dostępne są materace, które dostosowują się do kształtu ciała i zapewniają prawidłową pozycję podczas snu – warto zainwestować w taki materac, ponieważ stawką jest tutaj zdrowie dziecka. Tym bardziej, że nastolatek o wiele więcej czasu spędza w łóżku, niż mniejsze dziecko.
  • Biurko i krzesło to drugi najważniejszy element pokoju nastolatka. Młodzież o wiele intensywniej korzysta z tego wyposażenia niż niegdyś. Służy ono nie tylko nauce, ale i spędzaniu czasu na rozrywce, którą dziś jest korzystanie z komputera. Aby uniknąć skrzywienia kręgosłupa, zatroszcz się przede wszystkim o solidne krzesło dopasowane do biurka. Ostatnio dość popularne są również pufy czy dmuchane piłki, które pozwalają dziecku w wykształceniu nawyku prawidłowego siedzenia. Biurko natomiast powinno mieć min. 120 cm szerokości. Nie zapomnij także o elementach dodatkowych, takich jak dobra podkładka pod myszkę i nadgarstek oraz monitor komputera, który nie zaszkodzi oczom nastolatka.
  • Jedną z najważniejszych różnic między pokojem dziecięcym a młodzieżowym, jest powstanie nowej strefy – dla gości. Jeżeli wymiary pokoju na to pozwalają, kup do tego pomieszczenia małą kanapę i stolik. Dobrym pomysłem jest także zakup większej szafy, która będzie pełnić funkcję przechowywania większości rzeczy. Dzięki temu nastolatkowi będzie łatwiej otrzymać porządek.