Twój maluch niebawem będzie musiał iść do szkoły? To najlepszy czas na zmiany w jego pokoju. To tutaj dziecko spędza większość czasu – musisz więc zapewnić mu komfort oraz odpowiednie warunki do nauki czy zabawy. Poniżej podpowiadam, jak najlepiej urządzić pokój dla ucznia.

Nie ma jednej recepty na urządzanie pokoju dla dziecka. To bardzo złożone i powinno zależeć w dużej mierze od upodobań czy temperamentu dziecka. Skupię się zatem nie na kwestiach doboru kolorów ścian, dodatków czy materiałów wykończeniowych (o tym piszę w Poradniku „Jak zaprojektować i urządzić pokój dla dziecka i nastolatka?”), ale na układzie funkcjonalnym pokoju. I tutaj pojawią się dwie najważniejsze strefy, które musisz dziecku zapewnić: strefa nauki i strefa zabawy. Jak je urządzić? Zobacz poniżej.

Strefa nauki w pokoju ucznia

Najważniejszym punktem tej strefy jest biurko, które powinno mieć wymiary minimalne 120x70 cm. To miejsce do nauki dziecka zlokalizuj w najbardziej oświetlonym punkcie pokoju – jak najbliżej okna. Kupując biurko wybierz takie, które posiada regulację wysokości – dzięki niej na bieżąco dostosujesz mebel do wzrostu dziecka. Biurko powinno być na tyle głębokie, by była możliwość postawienia na nim monitora w odległości min. 45 cm od twarzy dziecka – a najlepiej, gdy jest to 70 cm. Warto wybrać także model, który ma wysuwaną półkę na klawiaturę pod blatem.

Szafy produkowane z myślą o pokojach dziecięcych zwykle nie są zbyt pojemne. Dlatego odradzam zakupu gotowego mebla. Zamiast tego zleć wykonanie szafy na wymiar – najlepiej z drzwiami przesuwnymi.

By dziecko czuło się tutaj komfortowo, musi posiadać ergonomiczne krzesło – od niego w dużej mierze może zależeć postawa – intensywnie kształtująca się w wieku szkolnym. Krzesło powinno mieć funkcję regulacji, aby móc dostosowywać je do rosnącego dziecka.

Poza powyższymi, w strefie nauki powinny znaleźć się niezbędne półki na książki, regał czy tablica magnetyczna. Wbrew pozorom, strefę tę urządza się bardzo podobnie do aranżacji domowego biura czy gabinetu dla osoby dorosłej. Całość musi być wygodna, sprzyjająca koncentracji i ułatwiająca organizację.

Strefa zabawy w pokoju ucznia

Maluchy uwielbiają bawić się na podłodze. Raczej tego nie unikniesz, więc warto pomyśleć o tym wcześniej i położyć w kącie niewielki miękki dywan. W strefie zabawy możesz umieścić także dodatkowy stolik z krzesłami, gdzie Twoja pociecha będzie mogła spędzać czas z przyjaciółmi. Jeżeli pokój jest tak mały, że nie znajdziesz na ten element miejsca, pomyśl o stoliku modułowym, przykręcanym do ściany. Wymyśl też coś „extra”, jak np. hamak mocowany do sufitu. W takim pokoju dziecko będzie lubiło przebywać i poczuje się jak u siebie.

Pamiętaj, że najważniejsze przy projektowaniu pokoju dla dziecka, jest słuchanie jego potrzeb. Pozwól mu zdecydować, jakie mają panować tutaj kolory i jakie obrazki zawisną na ścianach.

Jakie wybrać meble do pokoju dziecka w wieku szkolnym?

Prócz opisanych wyżej kącików do zabawy czy nauki, w pokoju dziecka należy znaleźć miejsce na strefę snu oraz przechowywania. Musisz więc zlokalizować tutaj łóżko, co najmniej jedną szafę i komodę. Jeśli w pokoju ma mieszkać rodzeństwo, a pomieszczenie jest niewielkie, wybierz łóżko piętrowe lub pionowe chowane w zabudowie lub ścianie.

Kupując biurko wybierz takie, które posiada regulację wysokości – dzięki niej na bieżąco dostosujesz meble do wzrostu dziecka. Biurko powinno być na tyle głębokie, by móc postawić na nim monitor w odległości min. 45 cm od twarzy dziecka – a najlepiej, gdy jest to 70 cm.

Szafy produkowane z myślą o pokojach dziecięcych zwykle nie są zbyt pojemne. Dlatego odradzam zakupu gotowego mebla. Zamiast tego zleć wykonanie szafy na wymiar – najlepiej z drzwiami przesuwnymi. Taka zabudowa posłuży dziecku przez długie lata – nawet, gdy już wyrośnie z zabawek i stanie się młodym-dorosłym. Zmieścisz w niej całą odzież – także sezonową – oraz wszelkie drobiazgi.

Własny pokój to dla dziecka azyl – miejsce, w którym czuje się dobrze i do którego chce się wracać. Stworzenie takiego gniazdka nie jest jednak łatwe – pokój dziecka to jedno z najtrudniejszych w aranżacji pomieszczeń w całym domu. Nie bez powodu w wielu programach wnętrzarskich bardzo często mają miejsce metamorfozy pokojów dziecięcych – szczególnie takich, gdzie mieszka rodzeństwo, a powierzchnia jest niewielka. Pokój ucznia to wyzwanie, ponieważ od jego aranżacji będzie zależeć komfort nauki i odpoczynku, które ogromnie wpływają na rozwój dziecka. Jeśli nie masz doświadczenia w projektowaniu takich pomieszczeń, mocno zachęcam Cię do kontaktu ze mną i konsultacji. Wspólnie ustalimy, w jakim zakresie potrzebujesz pomocy architekta wnętrz, a z czym poradzisz sobie samodzielnie. To naprawdę niewiele kosztuje, a efekty będą niesamowite – gwarantuję. ;) Moje projekty i aranżacje różnych wnętrz znajdziesz tutaj.