Dobrze zaprojektowane mieszkanie lub dom oznacza maksymalne dostosowanie wszystkich elementów do potrzeb mieszkańców. Dlatego do każdego projektu należy podchodzić indywidualnie. Istnieje jednak kilka zasad, które pozwolą Ci stworzyć wnętrza komfortowe i estetyczne.

1. Przedpokój na planie mieszkania lub domu

Przedpokój powinien umożliwiać nieskrępowany dostęp do kuchni oraz części gościnnej domu – czyli salonu oraz sanitariatu. Musisz także uwzględnić w nim miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej i obuwia. W związku z tym, optymalnym rozmiarem przedpokoju jest powierzchnia od 4 m2. W większym mieszkaniu lub domu (80-90 m2) możesz pokusić się o powierzchnię nawet 8 m2. W tak dużym przedpokoju będzie możliwość zorganizowania ogólnodostępnej garderoby oraz wstawienia wygodnego siedziska. Pamiętaj jednak, że mocno rozbudowana powierzchnia to dodatkowe koszty i zmniejszenie powierzchni mieszkalnej domu.

Wielu deweloperów daje możliwość wprowadzenia własnego projektu układu mieszkania – jeśli odpowiednio wcześniej się z taką propozycją zgłosisz.

Co do kształtu przedpokoju, najmniej korzystny jest układ korytarzowy – czyli tzw. wyciągnięty prostokąt. Najlepszym rozwiązaniem jest kształt najbardziej zbliżony do kwadratu – zapewni on swobodny dostęp do wszystkich funkcji, nawet, gdy przedpokój jest niewielki. Przykładowe aranżacje przedpokoju możesz zobaczyć w moich projektach.

2. Strefa dzienna na planie domu

Istotne jest, aby wejście do salonu i strefy gościnnej znajdowało się blisko wejścia do mieszkania. To najbardziej atrakcyjna część, która jest wizytówką każdego domu. Unikaj takiego planu, w którym do salonu należy przejść przez kuchnię.

Poza salonem, ważne jest zwrócenie uwagi na strefę jadalnianą, która nierzadko jest częścią pokoju dziennego. Powinna ona zgrabnie łączyć się z pozostałą częścią pomieszczenia, ale musi być jednocześnie delikatnie oddzielona. Do takiego nieformalnego dzielenia przestrzeni polecam zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, które wyznacza naturalne granice. Będzie to szczególnie ważne, gdy salon łączy się z kuchnią. O tym, jak dobrze zaprojektować salon z aneksem kuchennym, przeczytasz tutaj.

Jeśli chcesz wydzielić w mieszkaniu lub domu osobną kuchnię, zamknij ją ścianami działowymi – nie konstrukcyjnymi – aby można je było łatwo wyburzyć. Istnieje także opcja kompromisowa, gdy nie możesz zdecydować, czy kuchnia ma być otwarta czy zamknięta. Jest nią ściana przesuwna na granicy z salonem. To bardzo uniwersalne i przyszłościowe rozwiązanie.

3. Projekt kuchni – zasady ergonomii

Projektując kuchnię, najważniejsze jest stosowanie zasad ergonomii. Musisz tak rozplanować układ mebli i instalacji, aby praca w kuchni była wygodna i ułatwiona. I tak kolejno zmywarka powinna znajdować się obok zlewozmywaka, aby była możliwość łatwego podłączenia odpływu urządzenia do kanalizacji. Płyta kuchenna nie może być natomiast umieszczona bezpośrednio przy lodówce. Ważne jest również dopasowanie wysokości blatów oraz wysokości zabudowy wiszącej. Ponadto postaraj się, aby wszystkie zakamarki zostały tak zaprojektowane, by była w nich możliwość przechowywania (np. w narożnikach zastosuj wysuwane kosze).

4. Projekt łazienki w mieszkaniu lub domu

Nawet jeśli Twoje mieszkanie jest niewielkie, pomyśl o zaprojektowaniu dwóch łazienek. Taki układ jest bardzo praktyczny, jeśli w domu ma zamieszkać kilkuosobowa rodzina. Jedna z łazienek może być całkiem mała – wystarczy w niej bowiem znaleźć miejsce na umywalkę i sedes. W drugiej z łazienek – prócz tych elementów – musisz wygospodarować miejsce na prysznic lub wannę oraz opcjonalnie pralkę. Do łazienek niewielkich lepiej jest wybrać zamiast wanny prysznic, który jest praktyczny i nie wymaga wiele miejsca. Świetnym rozwiązaniem jest prysznic bez brodzika, który nie pomniejszy optycznie przestrzeni. Przykładowe aranżacje łazienek (małych i dużych) znajdziesz tutaj.

Istotne jest, aby wejście do salonu i strefy gościnnej znajdowało się blisko wejścia do mieszkania. To najbardziej atrakcyjna część, która jest wizytówką każdego domu. Unikaj takiego planu, w którym do salonu należy przejść przez kuchnię.

5. Okna i wysokość pomieszczeń

Zaczynając od stolarki okiennej, często doradzam wybór dużych okien. Im więcej światła naturalnego wpada do wnętrz, tym przestrzeń więcej zyskuje na efekcie optycznym. Pamiętaj jednak tutaj aspektach ekonomicznych – większe połacie powodują utratę ciepła. Dlatego duże okna warto wybrać do strefy dziennej (kuchni i salonu), a w strefie nocnej wystarczą standardowe rozmiary.

Przechodząc do projektu wysokości pomieszczeń, w przypadku mieszkania w bloku nie mamy co do niej wyboru. Jeśli jednak posiadasz własny dom, optymalna będzie wysokość 2,7 m. Taki rozmiar wprowadzi poczucie przestrzeni, a nie podniesie mocno kubatury wnętrza (co mogłoby mieć wpływ na koszty ogrzewania).

Jeśli stoisz przed zakupem własnego mieszkania w bloku pamiętaj, że zasady dobrego projektowania często nie są realizowane przez deweloperów. Na szczęście wielu z nich daje możliwość wprowadzenia własnego projektu – jeśli odpowiednio wcześniej się z taką propozycją zgłosisz. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcam do kontaktu ze mną. Usługi projektowania i aranżacji wnętrz prowadzę w Bydgoszczy, Warszawie i okolicach.