Biuro ma pomagać pracownikom w skupieniu, pobudzać ich do kreatywności, ale także relaksować i obniżać stres. Aby tak się stało, przestrzeń biurowa musi być czymś więcej, niż klasycznym open space. Jaki projekt i aranżacja biura będzie najlepiej wpływać na efektywność pracy, przeczytasz w artykule.

Biuro w domu czy praca w siedzibie firmy?

Mimo ekspansji nowych technologii i rozpowszechnieniu trendu pracy zdalnej, duże organizacje inwestują coraz większe nakłady finansowe w aranżację swoich siedzib. Ciekawym przykładem jest firma Yahoo, która ogranicza możliwości pracy zdalnej, ponieważ kontakt face-to-face z innymi pracownikami decyduje - według tej firmy - o innowacyjności podejmowanych projektów. Według badań „Harvard Business Review” na taki krok decyduje się coraz więcej dużych koncernów (link do badania: https://www.hbrp.pl/a/biura-ktore-aktywizuja-pracownikow/WlPXZjS4). I jak się okazuje, teoria ta potwierdza się w przeprowadzonych badaniach naukowych. Osoby współpracujące bezpośrednio ze sobą mogą osiągać od 10 do nawet 32 proc. lepsze wyniki. Skąd taki wynik? Naukowcy twierdzą, że częstszy kontakt między pracownikami, to częstsze dzielenie się wiedzą, a za tym idzie ogólny rozwój całego zespołu.

Ciekawym przykładem jest firma Yahoo, która ogranicza możliwości pracy zdalnej, ponieważ kontakt face-to-face z innymi pracownikami decyduje - według tej firmy - o innowacyjności podejmowanych projektów.

Lepsza aranżacja biura to większa produktywność pracowników

Aby interakcje i wspomniane dzielenie się wiedzą były możliwe, konieczne jest zapewnienie pracownikom dogodnych warunków aranżacyjnych. Z jednej strony powinno się tworzyć strefy wspólne, z drugiej - zapewniać prywatność, gdy członkowie zespołu potrzebują maksymalnego skupienia i koncentracji. Jak więc stworzyć biuro, które będzie odpowiadało nowoczesnemu stylowi pracy? Kluczowy jest tutaj podział na strefy:

  • komunikacji,
  • koncentracji,
  • interakcji,
  • kreacji.

Poza powyższymi, projekt biura musi uwzględniać kulturę organizacyjną firmy, jej wizję przyszłości, styl pracy pracowników czy procesy biznesowe. To elementy, które mają ogromne znaczenie w tworzeniu nowoczesnych przestrzeni biurowych. Równie ważne jest zapewnienie pracownikom stref, w których będą mogli zachować się nieformalnie. Muszą to być miejsca sprzyjające rozluźnieniu i komunikacji. Dzięki interakcji nieformalnej świadomość pracowników odpocznie chwilowo od pracy, ale część nieświadoma będzie nadal szukać rozwiązania. Według naukowców, w ten sposób powstają najlepsze pomysły.

W projektowaniu przestrzeni biurowych - jako architekt - odchodzę od odgradzania stanowisk pracowników poprzez sztuczne przesłony. Najnowsze badania pokazują, że uniemożliwiają one komunikację, a tym samym - blokują pokłady kreatywności.

Jak pobudzić kreatywność pracowników poprzez projekt i aranżację biura?

W projektowaniu przestrzeni biurowych - jako architekt - odchodzę od odgradzania stanowisk pracowników poprzez sztuczne przesłony. Najnowsze badania pokazują, że uniemożliwiają one komunikację, a tym samym - blokują pokłady kreatywności. Jednak rezygnacja z przesłon może działać dysfunkcyjne ze względu na hałas, co może prowadzić do dekoncentracji. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest tworzenie open space, ale kilkuosobowych. Jak zobaczysz na moich projektach wnętrz, staram się łączyć ze sobą 3-4 stanowiska w jedno.

Ogromnie ważne w wyzwalaniu kreatywności, jest tworzenie przestrzeni różnorodnej, która dodatkowo będzie nasycona elementami przypominającymi domowe wnętrze. W nowoczesnych biurach nie bez powodu stosuje się więc miękkie pufy, kanapy czy nawet hamaki. Kolejny aspekt to oddziaływanie w aranżacji na wszystkie zmysły człowieka - taka strategia może być źródłem przywiązania pracownika do firmy. I tak kolejno warto:

  • zastosować konkretne połączenia kolorów - oddziaływanie na wzrok;
  • zadbać o zapach miejsca pracy z pomocą olejków - oddziaływanie na węch;
  • zadbać o muzykę - spokojną i nie dekoncentrującą - oddziaływanie na słuch;
  • zapewnić pracownikom strefę do spożywania posiłków -oddziaływanie na smak;
  • wprowadzić ekstrawaganckie elementy wyposażenia biura - oddziaływanie na dotyk.

Ogromnie ważne w wyzwalaniu kreatywności, jest tworzenie przestrzeni różnorodnej, która dodatkowo będzie nasycona elementami przypominającymi domowe wnętrze.

Jeżeli zbierzesz wszystkie powyższe zabiegi w jedno, stworzysz stabilne podwaliny do zadowolenia członków zespołu z pracy - a to natomiast świetnie wpłynie na ich potencjał twórczy i zyski dla firmy. Zachęcam Cię do inspiracji moimi projektami przestrzeni biurowych dla firm, takich jak Hörmann czy Bramar, gdzie zastosowałam opisane w artykule zabiegi, mające poprawić efektywność pracy. Jeśli potrzebujesz pomocy w projekcie i aranżacji swojego biura, zadzwoń do mnie lub napisz - oferuję usługi projektowania i aranżacji na terenie Bydgoszczy, Torunia, Warszawy i okolic.