Według badań CABE aranżacja biura ma prawie 25% wpływ na satysfakcję pracowników. Dlatego ważne jest podejście do tego tematu równie poważnie, co do zakupu np. sprzętu komputerowego. W artykule przedstawiam wskazówki, jak dopasować projekt biura do prowadzonej działalności (jakie są alternatywy dla open space?), a także jak zapewnić pod względem technicznym komfort pracy (akustyka, odległości między meblami, dostęp do urządzeń itp.). Zapraszam do poradnika.

Rodzaje aranżacji biura: jak dopasować biuro do prowadzonej działalności?

Obecnie biura projektuje się głównie według czterech typów: open space, biuro komórkowe, strefowe lub Activity Based Workplace. Rodzaje te różnią się między sobą układem ścian, drzwi, okien, mebli biurowych oraz komunikacją między poszczególnymi strefami. Poniżej po krótce opisuję każdy z nich.

  • Biuro komórkowe: złożone jest z wieloosobowych, zamkniętych gabinetów, które zlokalizowane są wzdłuż korytarzy. Taki układ posiada zaletę sporego miejsca do przechowywania. W biurze komórkowym znajduje się także co najmniej jedna sala spotkań i kuchnia. Inne zalety to wsparcie pracy w skupieniu, zapewnienie prywatności, możliwość organizowania spotkań oficjalnych w osobnym pomieszczeniu. Wadą natomiast jest izolacja poszczególnych grup pracowników, co utrudnia swobodny przepływ wiedzy czy komunikację. Nie ma także możliwości łatwego współdzielenia urządzeń (każdy pokój powinien być więc zaopatrzony w drukarki, faksy itd.).
  • Biuro open space: modne rozwiązanie, bazujące na otwartej przestrzeni, w której biurka ustawione są szeregowo. Ilość miejsca do przechowywania jest tutaj mniejsza. W takim biurze projektuje się zwykle osobne sale spotkań z mobilnymi ściankami, które łatwo można przearanżować. Biuro open space sprzyja komunikacji, sprawnemu feedbackowi, dzieleniu się urządzeniami, integracji między zespołami. Minusem jest na pewno wyższy poziom hałasu, brak prywatności czy warunków do prowadzenia rozmów telefonicznych.
  • Biuro strefowe: zapewnia dostęp do różnych stref. Jeśli np. w danej firmie ważnym elementem jest współpraca, w układzie takiego biura może sporą część zajmować sfera spotkań. W biurze strefowym jest także miejsce na jednoosobowe pokoje do pracy w całkowitej ciszy oraz przestrzenie open space. Do plusów zaliczamy więc łatwość komunikacji i dostęp do wielu stref czy niższy poziom hałasu.
  • Biuro Acitivity Based Workplace: to nowoczesne rozwiązanie, którego celem jest ułatwienie pracownikom dostępu do trzech podstawowych czynności, które wykonują, czyli administracji, koncentracji i komunikacji. Mamy więc tutaj dużo sal spotkań formalnych i nieformalnych, strefy ciszy, audytorium. W takim modelu dodatkowo obowiązuje idea desk sharingu, czyli współdzielenia biurek, bazująca na aktualnie wykonywanej czynności. Jeśli np. w danym dniu pracownik ma prowadzić rozmowy telefoniczne, korzysta z biura znajdującego się w przestrzeni przeznaczonej do takiej aktywności. Gdy jednak przechodzi szkolenie online, potrzebuje miejsca do koncentracji – wtedy korzysta z biurka w strefie ciszy.

Przeczytaj artykuł na temat tego, w jaki sposób aranżacja biura wpływa na efektywność pracy - TUTAJ.

Biuro open space – jak dobrze zaprojektować?

Zdecydowanie najbardziej popularnym rodzajem biura jest przestrzeń open space, dlatego skupię się na niej bardziej, niż na pozostałych rodzajach. Jak wspomniałam, największą wadą tego typu biura jest hałas i brak prywatności. Dobry projekt takiego wnętrza może jednak wyeliminować te wady. Poniżej kilka wskazówek projektowych. Zapraszam także na bezpłatną konsultację architektoniczną – na swoim koncie posiadam kilkanaście projektów biur i przestrzeni komercyjnych, realizowanych dla znanych korporacji. Z przyjemnością przedstawię swoje portfolio i zaproponuję aranżację Państwa biura, która będzie dopasowana do prowadzonej działalności i zgodna z warunkami technicznymi.

Obecnie biura projektuje się głównie według czterech typów: open space, biuro komórkowe, strefowe lub Activity Based Workplace. Rodzaje te różnią się między sobą układem ścian, drzwi, okien, mebli oraz prywatności.

1. Materiały dźwiękochłonne – ściany i sufity

W biurze open space warto zastosować sufit akustyczny o parametrze pochłaniania dźwięku na poziomie αw>0,9. Dzięki temu zminimalizujemy rozprzestrzenianie się dźwięku na dłuższym dystansie (>8–9 m). Aby jednak uzyskać dobrą chłonność akustyczną, należy zastosować materiał dźwiękochłonny na całym suficie. Na ścianach natomiast powinno się położyć panele ścienne – również o właściwościach pochłaniających dźwięk.

2. Ekrany akustyczne pomiędzy stanowiskami

Ekrany między stanowiskami są niezbędne (lub przynajmniej między grupami stanowisk) w przestrzeni open space. Aby jednak były skuteczne, muszą być wyłożone materiałem dobrze pochłaniającym dźwięk do wysokości minimum 120 cm. Im wyższy ekran, tym skuteczność pochłaniania dźwięku będzie lepsza.

3. Układ stanowisk pracy

Osoby ze sobą współpracujące powinny posiadać stanowiska umieszczone od siebie w małej odległości – do 3 m. Taka odległość pozwoli na skuteczną komunikację bez podnoszenia głosu, a zarazem zapewni prywatność.

Twoi pracownicy pracują zdalnie? Zobacz, jak urządzić biuro w domu - pokaż wskazówki pracownikom