Chcesz pracować w domu, ale myślisz, że nie znajdziesz w nim miejsca na aranżację biura? Zobacz wskazówki projektowe, które pozwolą Ci wydzielić domowy gabinet nawet w bardzo małym mieszkaniu w bloku. Dowiesz się, kiedy warto zlecić projekt biura architektowi wnętrz, a w jakich sytuacjach samodzielnie uda Ci się stworzyć wygodny kącik do pracy.

Projekt domowego biura – o czym musisz wiedzieć?

Domowe biuro może być osobnym pomieszczeniem – jednak, gdy miejsca jest niewiele, jesteśmy zmuszeni do zorganizowania gabinetu jako części innego pomieszczenia. Zadanie to nie należy do łatwych, dlatego najważniejszy jest dobry projekt biura. Wśród najpopularniejszych opcji znajdują się biura „ukryte”, np. pod schodami, w zabudowie meblarskiej czy szafie. Takie rozwiązanie wybierają zwykle osoby, które z biura w domu będą korzystać sporadycznie. Jeżeli zamierzasz bardzo często pracować z domu, musisz uwzględnić gabinet już na etapie projektowania i aranżacji mieszkania. Unikniesz dzięki temu zbędnych wydatków związanych z przeróbkami przestrzeni.

Jeżeli zamierzasz bardzo często pracować z domu, musisz uwzględnić gabinet już na etapie projektowania i aranżacji mieszkania. Unikniesz dzięki temu zbędnych wydatków związanych z przeróbkami przestrzeni.

Zanim przejdziesz do projektowania, sprawdź, jaką głębokość, szerokość i wysokość masz do dyspozycji. Może się okazać, że Twoje mieszkanie jest na tyle wysokie, że pozwoli na zbudowanie antresoli, dzięki której zyskasz dodatkową powierzchnię użytkową.

Gdzie zaplanować biuro w małym mieszkaniu?

Istotny jest wybór miejsca na domowy gabinet – powinien on być zlokalizowany w rogu mieszkania, najlepiej w okolicach okna. Biuro powinno być także odseparowane od pozostałej części pomieszczenia oraz znajdować się w miarę możliwości jak najdalej od ciągów komunikacyjnych.

Upewnij się także, że masz dostęp do elektryczności – w przypadku jej braku w danym miejscu, bardzo utrudnisz sobie pracę, jeśli korzystasz z kilku urządzeń (komputer, drukarka, monitor). Zadbaj także o doprowadzenie odpowiedniego oświetlenia. O te aspekty warto zadbać już na samym początku podczas projektowania mieszkania, ponieważ koszty związane z przesunięciem gniazdek czy montażem nowych, są bardzo wysokie.

Wielofunkcyjne blaty – sposób na ukryte biurko

Jeżeli nie potrzebujesz całkowicie wyciszonego miejsca do pracy, możesz zdecydować się na wielofunkcyjne meble. Opcję rozbudowy do funkcjonalności biura dają obecnie m.in. wyspy kuchenne (lub barki) o regulowanej wysokości czy moduły montowane do ścian i szaf. Drugie rozwiązanie jest bardzo popularne, ponieważ nie kosztuje wiele, a w ciągu kilku sekund możesz schować lub rozłożyć blat, aby móc przy nim pracować.

Biuro powinno być odseparowane od pozostałej części pomieszczenia oraz znajdować się w miarę możliwości jak najdalej od ciągów komunikacyjnych.

Przechowywanie – jak zorganizować domowe biuro?

Jeżeli potrzebujesz sporo miejsca do przechowywania dokumentów lub urządzeń biurowych, wybierz modele biurek, które łączą w sobie także funkcjonalność szafy. Jeżeli miejsce na to pozwala, wykorzystaj także płaszczyznę ściany i zamocuj tam otwarte półki lub zleć wykonanie zabudowy. Jeśli nie masz możliwości ingerencji w ściany, pomyśl o zastosowaniu przylepnych haczyków – pamiętaj jednak, aby mocno nie obciążać takiego miejsca. Możesz także skorzystać ze specjalnych nadstawek na biurko – ich montaż nie wymaga wiercenia.

Jak wydzielić domowe biuro w salonie, sypialni lub kuchni?

Największym problemem podczas urządzania biura w małym mieszkaniu, jest jego oddzielenie od pozostałej części pokoju. Jeśli przestrzeń jest mała, wyraźne wydzielanie kącika do pracy może źle służyć całej aranżacji. Dlatego zamiast ścianki działowej, postaraj się oddzielić to miejsce z pomocą sposobów optycznych – np. poprzez inny kolor ścian, zastosowanie dywanu czy punktowego oświetlenia. Aby wizualnie powiększyć wnękę biurową, możesz zainstalować w niej lustro.

Jeśli nie masz możliwości ingerencji w ściany, pomyśl o zastosowaniu przylepnych haczyków – pamiętaj jednak, aby mocno nie obciążać takiego miejsca. Możesz także skorzystać ze specjalnych nadstawek na biurko – ich montaż nie wymaga wiercenia.

Jeśli zależy Ci na prywatności, oddziel domowy gabinet o reszty pomieszczenia przesuwnym parawanem lub ciężką zasłoną montowaną na karniszach podsufitowych. Producenci rozwiązań wielofunkcyjnych proponują także zastosowanie ruchomych ścianek działowych, dzięki którym w każdym momencie możesz odseparować biuro od salonu. Wiele jednak zależy od układu pomieszczenia i nie w każdym mieszkaniu będzie to dobry sposób. Jeśli nie masz pomysłu na aranżację czy projekt biura w swoim domu, wyślij do mnie zapytanie lub zadzwoń. Krótka konsultacja pozwoli Ci na zaplanowanie idealnego miejsca do pracy nawet w najmniejszym mieszkaniu.