Projektując i urządzając pokój dla dziecka musisz pamiętać, że aranżacja powinna służyć maluchowi jak najdłużej. Najważniejsze, aby przyszła metamorfoza pokoju, która będzie konieczna z powodu dorastania dziecka, nie pociągała za sobą uciążliwego remontu i wysokich kosztów. Zobacz wskazówki projektowe, które pozwolą Ci stworzyć piękny pokój dla dziewczynki, w którym później będzie mogła przebywać także nastolatka.

Od czego zacząć projektowanie i urządzanie pokoju dla dziewczynki?

Niezależnie od wieku dziewczynki, jej pokój powinien być podzielony na trzy strefy: zabawy, spania oraz nauki. W zależności do tego, jaki jest metraż pomieszczenia, strefy te możesz wyraźnie od siebie oddzielić lub zastosować jedynie optyczne sposoby na dzielenie przestrzeni. Pamiętaj, że meble i dekoracje w pokoju dziecka to ostatni etap urządzania. Początkiem powinien być wybór odpowiedniej kolorystyki, podłóg, rozmieszczenia kontaktów oraz oświetlenia. Planując te elementy, musisz mieć na uwadze funkcjonalność pokoju i jego poszczególnych stref.

Jakie wybrać kolory do pokoju dziewczynki?

Kolorystyka ścian powinna odpowiadać wiekowi dziecka. Inne barwy będą pożądane przez dziewczynkę w wieku szkolnym, inne przez nastolatkę. Jeśli nie chcesz wraz z dojrzewaniem dziecka często zmieniać kolorów ścian, postaw na uniwersalne, stonowane barwy.

Pamiętaj jednak, że dla dziecka w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym najlepsze jest otoczenie epatujące wręcz kolorami. Wpływają one na jego rozwój, szybkość uczenia, koncentrację czy kreatywność. Działają również pozytywnie na samo zachowanie dziecka. Jeśli dziewczynka jest bardzo spokojna, warto postawić w pokoju na takie barwy jak pomarańczowy czy żółty. Gdy natomiast dziecko jest nadaktywne, zastosuj w jego pokoju zieleń i błękit, które wyciszają i uspokajają. Nie zapominaj, że wybierając kolory, warto zawsze przedyskutować je z samym dzieckiem – ono będzie tutaj spędzać najwięcej czasu.

Kolorystyka ścian powinna odpowiadać wiekowi dziecka. Inne barwy będą pożądane przez dziewczynkę w wieku szkolnym, inne przez nastolatkę. Jeśli nie chcesz wraz z dojrzewaniem dziecka często zmieniać kolorów ścian, postaw na uniwersalne, stonowane barwy.

Przechodząc do samego rodzaju farby, najlepiej wybierz plamoodporną, np. hydrofobową, która jest łatwa w utrzymaniu. Możesz również jedną ścianę lub jej fragment, pokryć farbą tablicową.

Meble do pokoju dziecka – obowiązkowa wielofunkcyjność

Pokój dziecka kojarzy się wielu osobom z meblami modułowymi – nic w tym dziwnego. Zwykle pokoje te są niewielkie, a na ograniczonej przestrzeni musimy zapewnić małym domownikom funkcję spania, nauki i zabawy. Dlatego urządzając od podstaw pokój dla dziecka, warto pomyśleć o zakupie gotowej serii mebli wielofunkcyjnych, które można łatwo modyfikować w zależności od potrzeb. Takie meble posłużą dziecku przez wiele lat.

Urządzając od podstaw pokój dla dziecka, warto pomyśleć o zakupie gotowej serii mebli wielofunkcyjnych, które można łatwo modyfikować w zależności od potrzeb. Takie meble posłużą dziecku przez wiele lat.

Wybierając meble do pokoju dziecka, zwracaj szczególną uwagę na rodzaj materiałów. Powinny być bezpieczne i stabilne oraz nie posiadać substancji niebezpiecznych czy uczulających. Najlepszym wyborem będzie więc naturalne drewno – najlepiej pokryte ekologicznym lakierem czy olejem. Średni koszt zestawu takich mebli do pokoju dziewczynki (wraz z łóżkiem) to 3500-6000 zł. Nie jest to wygórowany wydatek, a meble drewniane są długowieczne i będą służyć dziecku przez cały jego okres przebywania w domu.

Jak sprawdzić, czy meble od danego producenta są na pewno bezpieczne? Wybierając wyposażenie (nie tylko meble, ale i np. tekstylia), zwróć uwagę, czy produkty posiadają certyfikaty lub atesty (np. Instytutu Matki i Dziecka). Sprawdź również, czy meble nie mają ostrych krawędzi lub detali, które bardzo małe dziecko mogłoby połknąć.

Wybierając wyposażenie (nie tylko meble, ale i np. tekstylia), zwróć uwagę, czy produkty posiadają certyfikaty lub atesty (np. Instytutu Matki i Dziecka).

Pomysły architekta – pokój dla dziewczynki:

  • Jeśli Twoja córeczka ma wiele koleżanek, które często ją odwiedzają, zainwestuj w dodatkowe miejsce do spania – np. w postaci wysuwanego materaca spod łóżka.
  • W pokoju dla dziewczynki świetnie sprawdzi się styl skandynawski, którego bazą będzie biel na ścianach – to wystrój bardzo uniwersalny i ponadczasowy.
  • Stwórz w pokoju dziecka mini plac zabaw. Zainwestuj w drabinki linowe, hamak lub huśtawkę, a w przypadku piętrowego łóżka – zjeżdżalnię.
  • Potraktuj oświetlenie jako dekorację pokoju. Producenci oferują rozmaite rodzaje lamp, np. w kształcie chmur, księżyca czy gwiazd, które wprowadzą niesamowity charakter do każdego wnętrza.