Łazienka jest pomieszczeniem, które musi spełnić wiele funkcji. Coraz częściej, poza podstawowym znaczeniem, ma być również miejscem odpoczynku czy relaksu. Jej funkcjonalność, a zatem projekt i aranżacja, będą zależeć od kilku aspektów. W poniższym artykule postaram się zaprezentować najważniejsze zasady projektowania i urządzania łazienki.

Rozwiązania idealne w projektowaniu wnętrz niestety nie istnieją. W przypadku łazienki, najczęstszym problemem jest jej metraż, który znacznie utrudnia rozdzielenie poszczególnych stref. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych! Planując idealną łazienkę musisz kierować się podstawowymi zasadami oraz spędzić trochę czasu na poszukiwaniu inspiracji - te znajdziesz w moich projektach aranżacji łazienek w różnych stylach.

Od czego zacząć projektowanie łazienki?

Największe znaczenie ma wybór miejsca na łazienkę w domu lub mieszkaniu. Podobną wagę ma jej układ. Najlepiej, aby w tym pomieszczeniu znajdowało się okno, a usytuowanie łazienki było korzystne względem pionów sanitarnych.

Planując idealną łazienkę musisz kierować się podstawowymi zasadami oraz spędzić trochę czasu na poszukiwaniu inspiracji - te znajdziesz w moich projektach aranżacji łazienek w różnych stylach.

Projektowanie łazienki będzie odbywało się w kilku etapach. Wszystko zależy od tego, czy już posiadasz to pomieszczenie i teraz pozostaje nam jego aranżacja, czy dopiero czeka Cię planowanie przyszłego mieszkania lub domu. Wówczas kluczowe jest także ustalenie, ile łazienek zaplanować. Zanim zaczniesz realizację projektu, pomyśl także o wydajnej wentylacji oraz komforcie cieplnym (grzejnik typu „drabinka” oraz ogrzewanie podłogowe).

Liczba łazienek w domu lub mieszkaniu oraz ich lokalizacja

Najlepiej, aby łazienka znajdowała się w miejscu, do którego dostęp będzie komfortowy ze wszystkich lokalizacji domu. Gdy do dyspozycji będzie tylko jedna łazienka, pamiętaj, że będą korzystać z niej także goście, więc powinna znajdować się na pograniczu strefy dziennej i nocnej. Jeżeli zamierzasz zaplanować w mieszkaniu dwie łazienki, sprawa jest prostsza. Jedną zlokalizuj w strefie nocnej, a łazienkę dla gości w pobliżu salonu.

Uwaga! Łazienki nie powinno się umieszczać bezpośrednio przy strefie wypoczynkowej oraz na wprost drzwi wejściowych!

Wymiary łazienki w domu lub mieszkaniu - jak zaprojektować?

Wielkość łazienki jest kwestią stosunkowo względną, ponieważ każdą łazienkę można urządzić funkcjonalnie. Jednak w przypadku mniejszych powierzchni, zawsze istnieje ryzyko, że będziemy musieli ograniczyć się jedynie to funkcji podstawowych, dlatego jeżeli tylko masz taką możliwość, wygospodaruj na to pomieszczenie większy metraż. Minimalne wielkości dobrze zaplanowanych łazienek, to zwykle:

  • 1.35 m2 - toaleta dla gości,
  • 2,85 m2 - łazienka z prysznicem,
  • 5,55 m2 - łazienka z pralką oraz wanną.

Co zawrzeć w projekcie łazienki?

Na tym etapie przechodzimy do projektu wnętrza łazienki. Musisz teraz określić, gdzie będą znajdować się miejsca poboru wody oraz jaka będzie ich ilość. To zadanie ma charakter czysto techniczny, dlatego najlepiej jest je zlecić architektowi wnętrz. W ramach usług projektowania mogę wykonać dla Ciebie projekt wszystkich instalacji w domu lub mieszkaniu.

W łazience musisz umieścić co najmniej dwa punkty świetlne. Jeden powinien znajdować się nad lustrem przy umywalce, drugie w pobliżu kabiny lub wanny. Najlepiej, gdy punkty te są zainstalowane na dwóch oddzielnych obwodach, co pozwala na włączanie ich osobno.

Kolejna ważna sprawa, to decyzja, czy w łazience umieścimy wannę czy prysznic. I tutaj lepiej trzymać się zasady oszczędzania przestrzeni. W małych łazienkach zawsze lepszym rozwiązaniem jest wybór kabiny niż wanny. Jeśli posiadasz większy metraż, możesz pozwolić sobie nawet na umieszczenie w łazience obu rodzajów sanitariatów. Kompromisem natomiast, może być zakup mniejszej wanny, ale z parawanem, który zapewni komfort użytkowania. Na tym etapie musisz również pomyśleć o lokalizacji dla pralni. Jeśli nie posiadasz na nią specjalnie przeznaczonego pomieszczenia, pralkę możesz umieścić w kuchni lub właśnie w łazience. W obu przypadkach musisz - przed dokonaniem aranżacji - pomyśleć o miejscu poboru wody dla tego urządzenia.

Projektowanie, wykańczanie i aranżacja łazienki - najważniejsze zasady

1. Wymiary i odległości w łazience 

Jednym z najważniejszych punktów w łazience jest wyjście spod natrysku (w przypadku montażu kabiny). Tutaj powinno się zachować przestrzeń o minimalnych wymiarach 80x90 cm. Kolejna ważna kwestia, to dostosowanie wysokości do wzrostu wszystkich mieszkańców. Jeżeli umywalkę planujesz umieścić w zabudowie, jej górna krawędź powinna być zlokalizowana ok. 70-80 cm nad podłogą. Z kolei rozmiar samej umywalki powinien mieć minimum 45 cm szerokości (optymalnie 60 cm). Sanitariaty należy umieścić na wysokości 40-45 cm od podłogi. Szafki wiszące natomiast, najlepiej powiesić na wysokości min. 80 cm od posadzki (maksymalnie do 150 cm).

2. Materiał na ściany w łazience

Zaraz po ustaleniu spraw hydraulicznych, najważniejsze są elementy wykończenia ścian i podłóg łazienki. Do wyboru mamy glazurę, kamień, drewno, szkło terakotę lub gres, beton i tynki strukturalne. Decydując się na któreś z tych rozwiązań pomyśl o tym, jaka będzie łatwość utrzymania danego materiału oraz jego trwałość. Do pokrycia podłogi w łazience najczęściej inwestorzy wybierają gres lub kamień naturalny. Trochę rzadziej decydują się na mozaikę ceramiczną. W ostatnich latach coraz bardziej popularne jest drewno lite bądź 3-warstwowe panele.

Decydując się na taki materiał na podłogę w łazience (drewno), pamiętaj o jego odporności na wilgoć i temperaturę. Do łazienki najlepiej wybrać gęste gatunki drewna oraz oleiste, takie jak wenge, modrzew, klon czy doussie.

Układając materiał wykończeniowy pamiętaj, że spoina lub oś płytek, musi idealnie pokrywać się z osią umywalki oraz sanitariatu. Odstępy pomiędzy płytkami powinny być małe oraz równe. Unikaj układania materiału wykończeniowego, takiego jak glazura, pod sam sufit. Możesz je położyć do wysokości ok. 120 cm (poza kabiną, gdzie warto wyłożyć całą wysokość), a pozostałe miejsce wyłożyć płytą wodoodporną lub specjalną farbą.

3. Optyczne powiększanie łazienki lustrami i oświetleniem 

Jeżeli wnętrze jest niewielkie, warto wyłożyć część ścian dużymi płaszczyznami luster. Jednak tutaj uważaj na to, aby nie montować luster naprzeciw siebie. Zamiast powiększenia wnętrza uzyskasz niestety męczący chaos aranżacyjny.

Drugim ważnym aspektem jest oświetlenie. W łazience musisz umieścić co najmniej dwa punkty świetlne. Jeden powinien znajdować się nad lustrem przy umywalce, drugie w pobliżu kabiny lub wanny. Najlepiej, gdy punkty te są zainstalowane na dwóch oddzielnych obwodach, co pozwala na włączanie ich osobno. Oświetlenie możesz umieścić w zabudowie, suficie podwieszanym lub w postaci lamp centralnych. Z pomocą światła, możesz powiększyć wnętrze, wydzielić w nim strefy, podkreślić styl wnętrzarski aranżacji, ocieplić lub wprowadzić chłód - jest tutaj szerokie pole do popisu.

4. Kolorystyka i styl łazienki - co wybrać?

Do większości łazienek pasują kolory, które kojarzą nam się z czystością - czyli raczej chłodne i jasne barwy, które dodatkowo powiększają wnętrze. Jednak nie oznacza to, że w łazience nie można zastosować ciemniejszych, nowoczesnych kolorów. Wtedy jednak konieczne jest dobre oświetlenie i unikanie zbyt wielu kontrastów.

Na styl łazienki będzie składać się również jej wyposażenie i akcesoria. Jednak tutaj lepiej kierować się ergonomią, a niżeli tylko ładnym wyglądem. Najtańszym i jednocześnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem, są szafki wnękowe. Na przechowywanie kosmetyków wystarcza szafka o głębokości 10 cm. Na ręczniki natomiast potrzebujemy już 40 cm. Pamiętaj, że w mniejszych szafkach lepiej jest zamontować przezroczyste półki (szklane), dzięki czemu ułatwione będzie przejrzenie zawartości (np. w szafce z kosmetykami). Przy kabinie prysznicowej lub wannie, warto zaprojektować wnękę, która będzie służyć do ustawienia w niej kosmetyków do kąpieli. To prosty i niedrogi zabieg, dzięki któremu zaoszczędzisz przestrzeń.

W małych łazienkach zawsze lepszym rozwiązaniem jest wybór kabiny niż wanny. Jeśli posiadasz większy metraż, możesz pozwolić sobie nawet na umieszczenie w łazience obu rodzajów sanitariatów. Kompromisem natomiast, może być zakup mniejszej wanny, ale z parawanem, który zapewni komfort użytkowania.

Jeżeli chcesz sprawić, by Twoja łazienka była stylowa i praktyczna, najlepiej skorzystaj z porady doświadczonego architekta. Korzystając z moich usług, nie musisz od razu decydować się na zlecenie pełnego projektu wnętrza łazienki czy jej aranżacji. Pamiętaj, że konsultacje projektowe, które oferuję, są całkowicie niezobowiązujące i tylko od Ciebie zależy, czy zechcesz powierzyć mi projekt wnętrza.