Uniwersalna, bardzo ustawna i wygodna – taka często bywa kuchnia zaprojektowana na planie litery U. Zyskujemy tutaj bowiem świetną komunikację pomiędzy strefami, a powierzchnia użytkowa w całości jest wykorzystana. A w jaki sposób można urządzić kuchnię w kształcie litery U? Na co uważać podczas aranżacji? Podpowiadam poniżej.

Niedawno pisałam o zasadach urządzania kuchni w kształcie litery L – sprawdź tutaj. Plan w kształcie litery U to drugi z najpopularniejszych sposobów aranżacji kuchni w nowoczesnym domu. Kuchnia w takim kształcie to nic innego, jak równoległe rzędy szafek, łączące się prostopadle z rzędem środkowym – zwykle krótszym. Taki układ świetnie sprawdza się nie tylko w dużych pomieszczeniach, ale i – wbrew pozorom – w kuchniach mniejszych, wydawałoby się – nieustawnych. Dowodem na to mogą być liczne projekty i aranżacje kuchni, które znajdziesz tutaj. W galerii znajdziesz zarówno piękne, przestronne kuchnie w dużych domach, jak i małe aneksy w mieszkaniach kilkudziesięciometrowych. A poniżej opowiem pokrótce o zasadach dobrego urządzania kuchni na tytułowym planie.

Kuchnia w kształcie litery U – zasady ergonomii

Taki kształt dobrze sprawdzi się w kuchniach prostokątnych i o równych bokach – kwadratowych. Pierwszy rodzaj bywa znacznie węższy, więc tutaj musisz uważać na zachowanie odpowiedniej odległości między równoległymi ciągami blatów. Nie może to być mniej niż 90 cm, chociaż najbardziej optymalną odległością jest min. 120 cm. Więcej o zasadach ergonomii i projektowania kuchni przeczytasz tutaj.

Na początku lewego ciągu zabudowy postaw lodówkę i zaaranżuj spiżarnię. Dalej zaplanuj strefę gotowania, a w najkrótszym odcinku blatu prostopadłego zlokalizuj zlew. Szafki umieszczone po stronie salonu mogą być zarówno barkiem, jak i blatem roboczym.

Bardzo popularnym zabiegiem w takich kuchniach jest umieszczenie zlewu pod oknem. Aby zachować właściwą ergonomię, warto postawić lodówkę oraz kuchenkę w bocznych ciągach szafek. Jednak pamiętaj, aby oddzielić w takiej sytuacji urządzenia blatem roboczym o długości min. 40 cm. Jeżeli Twoja kuchnia nie jest zbyt duża, zrezygnuj z topornych, wiszących szafek. Zamiast tego wykorzystaj ażurowe półki czy relingi. Szafki dolne z pewnością wystarczą Ci w takim układzie na dobrą organizację i przechowywanie. Bardzo pojemne okażą się także narożne szafki, w których możesz wykorzystać tzw. „magic cornery”, czyli przesuwne kosze pozwalające na maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery U otwartą na salon?

Litera U sprawdzi się nie tylko w kuchnia zamkniętych – świetnie wkomponuje się także w kuchnie otwarte na część reprezentacyjną. W takiej sytuacji jeden z ciągów szafek możesz wykorzystać w celu stworzenia modnego barku. Od strony pokoju dziennego warto postawić przy nim hokery. Taką zabudowę możesz potraktować także jako mini-ściankę działową, która rozgraniczy salon od kuchni – przy barku możesz postawić lekki regał lub telewizor. Pamiętaj wtedy, aby trzymać się zasady złotego trójkąta roboczego. I tak kolejno na początku lewego ciągu zabudowy, postaw lodówkę i zaaranżuj spiżarnię. Dalej zaplanuj strefę gotowania, a w najkrótszym odcinku blatu prostopadłego zlokalizuj zlew. Szafki umieszczone po stronie salonu mogą być zarówno barkiem, jak i blatem roboczym. Więcej o tym, jak zaprojektować kuchnię otwartą na salon, przeczytasz tutaj.

Wyspa kuchenna w zabudowie na kształt litery U – jak zaplanować?

W dużych kuchniach pięknie prezentuje się wyspa kuchenna. To po pierwsze bardzo wygodny akcent, umożliwiający powiększenie powierzchni roboczej. Po drugie, taki zabieg nadaje każdemu wnętrzu ciekawego, amerykańskiego look’u (o tym, jak urządzić mieszkanie w stylu nowojorskim, przeczytasz tutaj). Planując wyspę w swojej kuchni pamiętaj, aby jej wysokość była dopasowana do wygodnego siedzenia na hokerach (ok. 110 cm wysokości). Zachowaj także odległości między wyspą a szafkami – min. 90 cm.

Planując wyspę w swojej kuchni pamiętaj, aby jej wysokość była dopasowana do wygodnego siedzenia na hokerach (ok. 110 cm wysokości). Zachowaj także odległości między wyspą a szafkami – min. 90 cm.

Jeżeli chodzi o styl wyspy, tutaj masz dużą dowolność. Producenci oferują zarówno ażurowe, jak i w pełni zabudowane wyspy, dzięki czemu łatwo dopasujesz ją do wybranego w mieszkaniu stylu wnętrzarskiego. Wybierając ten element do kuchni pamiętaj jednak, że dobrze jest wykorzystać ją na funkcjonalny schowek. Powinna więc posiadać wiele szuflad i skrytek, aby pomieścić kuchenny bufet. Wielu moich klientów decyduje się także na wyspę wielofunkcyjną. Taka wyspa posiada np. wbudowany zlewozmywak lub kuchenkę. Jeśli również chcesz, aby taka wyspa znalazła się w Twojej kuchni, musisz o tym pomyśleć już podczas wykańczania mieszkania czy budowy domu, aby dobrze rozplanować wszystkie instalacje (przewody elektryczne, rury, system wentylacji).

Gdzie umieścić stół w kuchni na planie litery U?

W dużej kuchni – jeśli nie zdecydujesz się na wyspę – możesz postawić w środkowej części stół jadalniany. Polecam tutaj modele okrągłe, które są lekkie, zgrabne i bardzo ustawne. Stół okrągły sprawdzi się zwłaszcza w domach czy mieszkaniach, gdzie chcemy zachować otwarty ciąg salon-jadalnia-kuchnia. Aby urozmaicić taką aranżację, warto powiesić nisko nad stołem ciekawą lampę.

W przypadku małych kuchni, stół może być przedłużeniem ciągu szafek. Wtedy lepiej jest wybrać mniejszy model kwadratowy lub prostokątny. W bardzo małych pomieszczeniach niekiedy nie ma możliwości umieszczenia stołu. W takiej sytuacji zastąp go rozkładanym blatem przytwierdzonym do ściany lub zabudowy.

Jeśli nie wiesz, jaki układ kuchennej zabudowy będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się ze mną. Doradzę zarówno w kwestii projektowej, jak i aranżacyjnej (wybór materiałów wykończeniowych, rozkład instalacji, dobór stylu zabudowy). Projektuję i aranżuję wnętrza w Bydgoszczy, Warszawie i okolicach od wielu lat – zachęcam do sprawdzenia mojego portfolio w zakładce „Moje projekty”.