Według ostatnich badań, około 70 proc. Polaków wybiera kuchnię w kształcie litery L. Powodem może być możliwość wykorzystania tego układu nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Jakie są zalety i wady takiej kuchni? Jak ją zaplanować? Podpowiadam poniżej.

Zalety i wady kuchni w kształcie litery L

Do największych zalet kuchni w układzie na planie litery L należą:

  • możliwość wykorzystania zarówno w przypadku zamkniętej, jak i otwartej przestrzeni,
  • uniknięcie powstawania zatorów komunikacyjnych,
  • duże możliwości aranżacji zabudowy,
  • łatwość dopasowania wymiarów do powierzchni pomieszczenia.

Do wad natomiast można zaliczyć:

  • trudność w rozplanowaniu miejsca do przechowywania – narożniki i głębokie szafki,
  • taki układ nie nadaje się raczej do kuchni długich i wąskich,
  • taka zabudowa jest bardziej pojemna od kuchni jednorzędowej, ale daje mniej przestrzeni do przechowywania od kuchni w kształcie litery U – o niej przeczytasz tutaj.

Pamiętaj, aby ciąg szafek zapewniał wystarczająco dużo miejsca do przygotowywania posiłków. Główny blat powinien mieć co najmniej 80 cm długości – pomiędzy zlewem i kuchenką – oraz 30 cm między zlewem i lodówką.

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L?

Kuchnię na takim planie można zorganizować na dwa sposoby – oba znajdziesz w moich projektach aranżacji kuchni – sprawdź tutaj. Pierwszy z nich to tradycyjny ciąg mebli, na który składają się szafki stojące i wiszące, które ustawiamy tak, aby łączyły się ze sobą pod kątem prostym. Na dłuższej ścianie należy wtedy umieścić zlew i piekarnik z płytą grzewczą, a na krótszej zapewnić miejsce do przygotowywania posiłków. Wysokie elementy wyposażenia, takie jak np. lodówka, powinny znajdować się na skraju ciągu zabudowy. Drugi ze sposobów, to zbudowanie jednego ciągu szafek stojących z blatem roboczym, płytą grzewczą oraz zlewozmywakiem. Ciąg ten powinien przylegać pod kątem prostym do wysokiej zabudowy służącej do przechowywania (np. lodówka czy spiżarnia).

Główny blat powinien mieć co najmniej 80 cm długości – pomiędzy zlewem i kuchenką – oraz 30 cm między zlewem i lodówką. Ponadto musisz wygospodarować 30-40 cm blatu z drugiej strony płyty grzewczej.

Niezależnie od tego, który ze sposobów wybierzesz, pamiętaj, aby ciąg szafek zapewniał wystarczająco dużo miejsca do przygotowywania posiłków. Główny blat powinien mieć co najmniej 80 cm długości – pomiędzy zlewem i kuchenką – oraz 30 cm między zlewem i lodówką. Ponadto musisz wygospodarować 30-40 cm blatu z drugiej strony płyty grzewczej. Oczywiście najlepiej, jeśli kuchenka, lodówka oraz zlew tworzą tzw. „trójkąt roboczy”, o którym piszę dokładniej w poradniku „Jak zaprojektować i urządzić kuchnię? Zasady i inspiracje”.

Jadalnia w kuchni na planie litery L – jak urządzić?

Taki układ pozwala także na łatwe zaaranżowanie w kuchni miejsca do spożywania posiłków. Nawet jeśli kuchnia jest wąska, możesz umieścić na jednej ze ścian mobilny, mocowany do ściany składany stół lub wysuwany z zabudowy (więcej o tym, jak urządzić małą kuchnię z jadalnią, przeczytasz tutaj). Możesz również stworzyć mini-bar z wysokimi hokerami, które sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach.

Jakie wybrać kolory do kuchni?

Dobór kolorystyki zależy od tego, czy Twoja kuchnia łączy się z salonem, czy jest osobnym pomieszczeniem. Jeżeli jest ona otwarta, barwy muszą współgrać z kolorystyką salonu. Wtedy warto również zrezygnować z elementów typowo kuchennych, jak płytki nad blatem. Niepotrzebnie wprowadzą zamieszanie w aranżacji całego pomieszczenia i zdominują wnętrze. O tym, jak urządzić kuchnię połączoną z salonem, dowiesz się z osobnego artykułu. Jeżeli kuchnia jest natomiast wyraźnie oddzielona, kolorystyka może być właściwie dowolna. Ograniczenia pojawiają się, gdy pomieszczenie jest małe – wtedy stawiaj na jasne i odbijające światło barwy. W przypadku zamkniętej kuchni staraj się jednak wprowadzić element łączący ją z pozostałą częścią domu – najlepiej wykorzystać w tym celu podłogi.

Taki układ pozwala także na łatwe zaaranżowanie w kuchni miejsca do spożywania posiłków. Nawet jeśli kuchnia jest wąska, możesz umieścić na jednej ze ścian mobilny, mocowany do ściany składany stół lub wysuwany z zabudowy

Inne wskazówki, jak spójnie zaprojektować i urządzić mieszkanie lub dom, przeczytasz tutaj. Z kolei przykłady aranżacji kuchni w kształcie litery L znajdziesz tutaj.