Aneks kuchenny zwykle nie ma sporej powierzchni, więc wymaga dużej pomysłowości, przy jednoczesnym stosowaniu zasad ergonomii. Z drugiej strony musi być estetyczny i dopasowany do pozostałej części strefy dziennej. Jak urządzić salon i otwartą kuchnię, aby wnętrze było harmonijne i funkcjonalne? Podpowiadam poniżej.

Mimo kilku wad, salon połączony z aneksem kuchennym to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie do małych mieszkań. Wydzielenie aneksu umożliwia bowiem powiększenie przestrzeni, a jednocześnie pozwala na wyodrębnienie strefy gotowania od strefy wypoczynku – jeśli oczywiście taką granicę umiejętnie wyznaczymy. Na to natomiast jest kilka świetnych sposobów, które sprawią, że kuchnia w salonie – poza funkcją praktyczną – stanie się wizytową sferą domu.

Najważniejszą zasadą projektowania takiego wnętrza, to dbanie o to, by część kuchenna powierzchniowo nie była zbyt duża względem salonu i części jadalnianej. Optymalnie jest przeznaczyć na nią 1/3 powierzchni całego pomieszczenia. O pozostałych wskazówkach piszę poniżej.

Jak zaprojektować i urządzić kuchnię otwartą na salon?

Aneks kuchenny nie powinien być w pełni otwarty na salon, ani też połowicznie zamknięty. Jeśli kuchnia znajduje się w głębi pomieszczenia i nie posiada okna, jej otwarcie na salon zapewni dobry poziom doświetlenia. Projektując aneks pamiętaj, aby uwzględnić w nim strefę gotowania, przechowywania oraz zmywania naczyń. Pomyśl również o tym, która strefa ma być największa do komfortowego przygotowywania posiłków. W małych kuchniach nie jest to proste, dlatego zachęcam Cię do skorzystania z porady architekta. A o tym, jak zaprojektować kuchnię i wydzielić w niej strefy przeczytasz tutaj.

Ciekawym rozwiązaniem na rozgraniczenie salonu od kuchni, jest zastosowanie ażurowych bądź szklanych ścianek, które nie zablokują dopływu światła, a zgrabnie oddzielą od siebie obie części.

Przechodząc do aranżacji kuchni otwartej na salon, musisz dopasować ją do pozostałej części pomieszczenia. Jeśli np. w salonie zamierzasz umieścić meble „lekkie” (jasne kolory, błyszczące powierzchnie, proste kształty), w kuchni wykorzystaj podobną zabudowę. Układ zabudowy natomiast zależy od ilości posiadanego miejsca. Jeżeli do dyspozycji masz tylko jedną ścianę, zaplanuj zabudowę w układzie jednorzędowym. Gdy możesz natomiast zabudować dwie ściany, sytuacja jest ułatwiona pod względem stosowania zasad ergonomii kuchennej. W kuchni otwartej na salon warto unikać wprowadzania do wykończenia elementów typowo kuchennych – czyli np. płytek nad blatem czy na podłodze. Zamiast tego użyj paneli szklanych, które z jednej strony zabezpieczą ściany nad blatem, a z drugiej sprawią, że salon i kuchnia będą do siebie dopasowane.

Uwaga! Łącząc salon z kuchnią pamiętaj, aby zapewnić w niej dobrą wentylację oraz taką organizację przestrzeni, która ułatwi utrzymanie porządku.

Kuchnia otwarta na salon – jak dobrze ją wydzielić?

Dobrze, jeśli salon delikatnie oddziela się od strefy kuchennej. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, spróbuj oddzielić aneks aranżując pomiędzy tymi strefami część jadalnianą. Możesz postawić tu zarówno tradycyjny stół, jak i stworzyć wyspę czy barek. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie ażurowych bądź szklanych ścianek, które nie zablokują dopływu światła, a zgrabnie oddzielą od siebie obie części. Jeśli podziałem będzie wąska ścianka murowana czy regał, efekt może być jeszcze bardziej interesujący. Prócz elementów trwałych, dzielących strefy, pamiętaj o dopasowaniu oświetlenia, które również może wyznaczać granice.

Przykładowe aranżacje salonu otwartego na kuchnię, znajdziesz w moich projektach. W zależności od potrzeb i możliwości, zastosowałam w nich różne formy łączenia i dzielenia strefy kuchennej i reprezentacyjnej.

Jak połączyć kuchnię z salonem? Sposoby

  • Zastosuj w kuchni i salonie taki sam kolor ścian.
  • Zabudowa kuchenna powinna odpowiadać stylowi mebli w salonie.
  • Unikaj dzielenia stref podłogami – zastosuj taki sam materiał lub przynajmniej wybierz podłogi z podobnej palety kolorystycznej.
  • Wykorzystaj w obu strefach dodatki z tej samej kolekcji.
  • Wybierając oświetlenie, kup lampy z jednej serii do salonu i kuchni oraz zastosuj podobną temperaturę barwową dla oświetlenia ogólnego.

Jeśli nie masz pomysłu na zaprojektowanie lub urządzenie salonu połączonego z kuchnią, skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci tak zaplanować wnętrze, aby było funkcjonalne i ponadczasowe – co przełoży się na wyższą wartość Twojego domu lub mieszkania w przypadku zamiaru sprzedaży nieruchomości w przyszłości. O tym, jakie są zalety zatrudnienia architekta wnętrz, przeczytasz pod linkiem.