Porządkowanie rzeczy oraz ubrań, które masz w domu to ważna rzecz, aby poczuć się dobrze i nie szukać potrzebnych elementów garderoby godzinami, kiedy na przykład spieszysz się do pracy. Im większe jest pomieszczenie i im więcej rzeczy, tym pokaźniejszą szafę możesz wybrać, ale jej kształt można dopasować również do stylu pomieszczenia i kształtu pokoju.

Jak wybrać szafę? Zaplanuj, co będziesz w niej trzymać

Szafa jest podstawowym elementem każdego domu. To nieco mistyczny mebel, przez który w wielu baśniach można było wejść do innego świata. Jednak nawet jeśli dziś nie wierzysz już w to, że szafa może przenieść się do krainy Narni, we wnętrzu tego mebla możesz znaleźć cały wszechświat różnego rodzaju elementów, które możesz zaprojektować tak, jak lubisz. Najważniejsze, aby za każdym razem gdy otwierasz drzwi znajdować się w swoim ulubionym świecie ubrań i szpargałów, z którymi czujesz się najlepiej.

W zależności od tego, jak dużo masz rzeczy, i jakiej są one wielkości, warto dobrać rozmiar szafy do Twoich potrzeb. Istnieją różne rodzaje szaf, z przegródkami oraz bez, najlepsze są jednak szafy wielofunkcyjne, które posiadają miejsce zarówno na drobne bibeloty, jak i większe rzeczy. Szafy do sypialni i przedpokoju mogą różnić się od siebie, dobrze jest jednak, aby każda z nich miała odpowiednią wielkość i ilość przedziałek, która pozwoli na uporządkowanie rzeczy.

Jeśli więc potrzebujesz posegregować swoje drobiazgi, wybierz szafę, która ma dużo przegródek i wysuwanych szuflad. Jeśli natomiast większość Twojej garderoby to ubrania – postaw na szafę z wieszakami.

Mała czy duża szafa?

Istnieją specjalne ergonomiczne szafy, które są wielofunkcyjne i mieszczą w sobie wiele zaskakujących elementów. W takiej szafie możesz znaleźć na przykład obrotowe lustro, specjalną szufladę, a nawet osobno wydzieloną przestrzeń na garderobę z siedziskiem. Im większa szafa, tym większe możliwości projektowania jej wnętrza. Jeśli zależy Ci na uporządkowaniu sprzętów AGD, możesz wybrać szafę ze specjalnie wydzieloną strefą gospodarczą, w której możesz umieścić na przykład odkurzacz czy miotłę.

Ważnym elementem szafy mogą być również pudła, w których można trzymać na przykład pościel czy inne większe elementy. Jeśli natomiast masz dużo butów, upewnij się, że Twoja szafa w dolnej części zawiera specjalną półkę na ten element garderoby. Dobrą opcją jest zastosowanie stojaka na buty, który oddzieli je od innych ubrań.
Popularne są również szafy typu komandor, które przedzielają pomieszczenie wysuwanymi drzwiami. Często zamontowane jest tam również lustro.

Mała szafa sprawdzi się natomiast, jeśli masz niewielkie mieszkanie, a także nie posiadasz dużej ilości rzeczy. Dobrym rozwiązaniem jest wąska szafa, lub szafa narożna, w której możesz poustawiać rzeczy dzięki pułkom ustawionym na całej jej wysokości.

Szafy nowoczesne i szafy klasyczne

Na rynku istnieje wiele rodzajów szaf. Najbardziej popularne są szafy wielofunkcyjne, które mają kilka różnych przestrzeni, oddzielonych tak, aby odseparować od siebie przykładowo letnie części garderoby od zimowych. Jednak w pomieszczeniu stylizowanym na starsze, sprawdzi się również klasyczna szafa z drewna lub sklejki. Wszystko zależy od tego, ile rzeczy potrzebujesz uporządkować, oraz na ile pozwala Ci metraż Twojego lokum.