Najczęściej przed problemem wydzielenia miejsca do spania w salonie stają mieszkańcy kawalerek. Czasami takie rozwiązanie może być również konieczne, gdy chcemy zapewnić dorastającym dzieciom własny pokój, a na przeprowadzkę do większego mieszkania jeszcze nas nie stać. Wbrew pozorom, taki układ może być komfortowy i ciekawy pod względem aranżacyjnym.

Wydzielenie sypialni w salonie to niezwykle trudne zadanie – szczególnie, gdy przestrzeń kuchenna i wypoczynkowa znajdują się w jednym pomieszczeniu, jak bywa w standardowych kawalerkach czy mieszkaniach typu studio. Gdy dochodzi do tego naprawdę niewielki metraż, każdy ruch aranżacyjny należy bardzo dokładnie przemyśleć, sięgając po nietypowe rozwiązania.

Spora część wnętrz, które projektuję i urządzam na co dzień, to mieszkania niewielkie – także kawalerki – które zostały kupione z myślą o długoterminowym wynajmie. Nic dziwnego, że właściciele takich nieruchomości zwracają się do architekta wnętrz ze zleceniem projektu i aranżacji. To bardzo trudne wnętrza, a dobre zlokalizowanie w nich strefy dziennej i nocnej będzie mocno wpływać na wysokość kwoty wynajmu. Przyszły lokator będzie oczekiwał, że w mieszkaniu zyska prywatność części sypialnianej i jednocześnie reprezentacyjny charakter przestrzeni dziennej. Jak obie te funkcjonalności zapewnić w jednym pomieszczeniu? Podpowiadam poniżej.

Podziel pokój ścianką lub... jej imitacją

Miejsce łóżka najlepiej jest oddzielić od pozostałej części pomieszczenia lekką ścianką działową. Nie zawsze jednak taki zabieg może przysłużyć się całej aranżacji – jeżeli wnętrze jest niewielkie, dodatkowo zamknięcie go ścianką, wprowadzi efekt zmniejszenia przestrzeni. Dlatego bardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie przesłony, zamiast ścianki. Jej mobilność zapewni z jednej strony intymność strefy nocnej, z drugiej – otwarcie na salon. Jeżeli w salonie posiadasz tylko jedno większe okno, warto wybrać przesłonę transparentną – np. zasłonę tiulową umocowaną do karnisza sufitowego. Innym rodzajem przesłony mogą być tkaninowe żaluzje pionowe.

W roli ścianki działowej pomiędzy sypialnią a salonem mogą wystąpić przeszklenia – np. pod postacią drzwi przesuwnych lub rozwieralnych. Najlepiej aby szkło było mleczne – zapewni optymalny dopływ światła i jednocześnie ukryje to, co znajduje się za szybą.

W roli ścianki działowej pomiędzy sypialnią a salonem mogą wystąpić przeszklenia – np. pod postacią drzwi przesuwnych lub rozwieralnych. Najlepiej aby szkło było mleczne – zapewni optymalny dopływ światła i jednocześnie ukryje to, co znajduje się za szybą. Jeśli jednak nie zależy Ci na naturalnym świetle w kąciku sypialnianym, ściankę przesuwną możesz pokryć w całości lustrami. Taki zabieg świetnie powiększy optycznie salon.

Aranżując przestrzeń do spania w salonie, nie możesz pomijać podstawowych zasad projektowania i aranżacji sypialni – sprawdź tutaj. Niezależnie od metrażu, sypialnia ma zapewniać zdrowy sen, odpoczynek i prywatność. Staraj się zawsze wdrażać te wskazówki, samodzielnie urządzając to wyjątkowe miejsce w swoim domu.

Sypialnia na antresoli w kawalerce

Stare budownictwo ma jedną ogromną zaletę, z którą nie mogą konkurować nowe mieszkania. Jest nią wysokość pomieszczeń. W pięknych, starych kamienicach wnętrza wydają się przestronniejsze, pełne światła i z „klimatem” - to właśnie zasługa wysokości pomieszczeń powyżej 3 metrów. Jeżeli jesteś właścicielem tak wysokiego mieszkania, jego niewielki metraż nie powinien być absolutnie żadnym problemem w aranżacji – masz bowiem do dyspozycji dodatkową przestrzeń pod sufitem. Możesz tam – z pomocą antresoli – wygospodarować sypialnię czy gabinet. Pod taką konstrukcją warto urządzić garderobę lub kącik telewizyjny. Więcej o dobrym rozplanowaniu stref w mieszkaniu i jego aranżacji, przeczytasz tutaj.

Łóżko chowane w zabudowie, ścianie lub podłodze

Ostatnia z propozycji to rozwiązanie, które uda Ci się wprowadzić z pomocą dobrego projektu i stolarza. Łóżko, dzięki specjalnej konstrukcji, może być ukryte w zabudowie szafy, chowane pionowo w ścianie lub poziomo w podeście. Łóżka mobilne i chowane w zabudowie kojarzą nam się głównie z aranżacją pokoju dla dziecka czy nastolatka. Warto jednak odejść od takiego schematu myślowego i zastosować podobne rozwiązanie w swoim mieszkaniu. Zobacz poniżej, w jaki sposób.

Łóżko, dzięki specjalnej konstrukcji, może być ukryte w zabudowie szafy, chowane pionowo w ścianie lub poziomo w podeście. To rozwiązania trudne w realizacji, ale dzięki nim zyskasz wiele przestrzeni do przechowywania i powierzchni użytkowej.

W pierwszym przypadku spód stelaża musi być wykonany z takiego samego materiału, jak płyta meblowa – dzięki temu całkowicie zamaskujesz łóżko. Możesz je również ukryć w specjalnym podeście – to wymaga więcej pracy, ale efekt może być naprawdę zachwycający. Łóżko w takim przypadku wysuwane jest poziomo z podestu, na którym możesz urządzić jadalnię, kącik wypoczynkowy czy gabinet. To rozwiązanie trudne w realizacji, ale dzięki niemu zyskasz wiele przestrzeni do przechowywania i powierzchni użytkowej.