Małe pomieszczenia przysparzają wiele problemów z właściwym zagospodarowaniem przestrzeni. Niezbędne wyposażenie sypialni, jak łóżko i szafy, zajmują sporo miejsca – w efekcie sfery wolnej od mebli jest niewiele. Są jednak skuteczne sposoby na to, aby aranżacja małej sypialni była wygodna, a wnętrze wydawało się większe.

To, w jaki sposób odbieramy przestrzeń sypialni, zależy o lokalizacji i rodzaju wyposażenia, kolorystyki oraz dekoracji. O najważniejszych zasadach, jeśli chodzi o aranżację sypialni, przeczytasz tutaj. Poniżej natomiast skupię się na kilku sposobach, których wdrożenie ma na celu stworzenie efektu optycznego i poprawienie funkcjonalności czy swobody ruchów.

Jakie wybrać meble do małej sypialni?

W przypadku niewielkich pomieszczeń zawsze polecam wybór mebli wykonanych na wymiar. Warto również poszukać w popularnych sieciówkach mebli modułowych – producenci często oferują modyfikacje mebli, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do swojego wnętrza.

Jeśli w pokoju znajdziesz miejsce na inne meble, wybierz takie, które są lekkie i osadzone na nóżkach. Decydując się na szafę, postaw na model wnękowy do zabudowy – będzie pojemniejszy i nie przytłoczy wnętrza. Na drzwiach warto zamontować lustra, które dodatkowo optycznie powiększą sypialnię. Przykłady wykorzystania takich mebli w aranżacji sypialni znajdziesz w moich projektach wnętrz – kliknij.

Chcąc wydłużyć sypialnię, ścianę naprzeciw drzwi oraz ścianę przeciwległą pomaluj jasnym kolorem. Tym sposobem dystans od wejścia do końca pomieszczenia wyda się większy.

Największe problemy zwykle występują podczas wyboru łóżka. Gdy przestrzeń jest ograniczona, nie zawsze będzie możliwe wstawienie wygodnego łóżka małżeńskiego o wymiarach 160x200 cm. W takiej sytuacji warto pomyśleć o alternatywach – np. antresoli lub łóżku na podwyższeniu, gdzie pod spodem można zorganizować przestrzeń do przechowywania. Jeśli natomiast wybierzesz tradycyjne łóżko, zwróć uwagę, czy posiada dużo schowków (szuflady, pojemniki). W małej sypialni liczy się każdy dodatkowy zagospodarowany metr.

Jakie kolory do małej sypialni?

W aranżacji każdego wnętrza niezwykle ważną rolę gra kolorystyka – szczególnie we wnętrzach niewielkich. Jeśli chcesz optycznie powiększyć pokój, nie kieruj się więc wyłącznie własnymi upodobaniami – stawiaj na kolory jasne, które odbijają światło. Będą to głównie barwy zaczerpnięte ze stylu skandynawskiego urządzania wnętrz – biele, szarości i wszelkie pastele. Warto tutaj wykorzystać także pewne triki zmieniające optycznie kształt pomieszczenia. Chcąc np. wydłużyć sypialnię, ścianę naprzeciw drzwi oraz ścianę przeciwległą pomaluj jasnym kolorem. Tym sposobem dystans od wejścia do końca pomieszczenia wyda się większy. Dla urozmaicenia jasnej kolorystyki, posłuż się dodatkami w kontrastowych i ciemnych kolorach. A w jaki sposób łączyć i dobierać kolory do małego pomieszczenia? Zobacz kilka wskazówek:

  • biele najlepiej odbijają światło,
  • beże wpływają na odprężenie i wyciszenie,
  • chłodne kolory imitują głębię wnętrza,
  • biel warto przełamać dodatkami, tj. ramki na zdjęcia, półki na książki,
  • głębię i charakter mogą nadać sypialni dekoracje ścienne, tj. struktury, fototapety, panele ścienne, wykorzystanie materiałów naturalnych (cegła, kamień, drewno).

Jeśli nie posiadasz doświadczenia w projektowaniu, pomyśl o zleceniu aranżacji tego wnętrza architektowi. Usługa projektowania wnętrz nie kosztuje wiele, a możesz nawet zyskać finansowo.

Triki na przechowywanie w małej sypialni

Posiadacze małych wnętrz z pewnością wiedzą, jak ciężko jest utrzymać w nich porządek. Z pomocą przychodzą wielofunkcyjne meble, które naprawdę warto wykorzystać w niewielkiej sypialni. Oto kilka z nich:

  • szafa z wysoką zabudową – dobrze zaprojektowana może stać się w pełni funkcjonalną garderobą,
  • zabudowanie łóżka półkami – pod i wokół mebla; to świetny sposób na dekorację i stworzenie mini-biblioteczki w jednym;
  • skrzynia na pościel – która jednocześnie może pełnić rolę stolika kawowego lub siedziska,
  • łóżko z systemem przechowywania, które może być również garderobą.

Małe wnętrze, to duży problem – nie tylko dla amatora, ale i niejednego projektanta wnętrz. Jeśli nie posiadasz doświadczenia w projektowaniu, pomyśl o zleceniu aranżacji tego wnętrza architektowi. Usługa projektowania wnętrz nie kosztuje wiele, a możesz nawet zyskać finansowo. W jaki sposób? W roli architekta pracuję już wiele lat, dzięki czemu doskonale znam środowisko wykonawcze. Mogę polecić solidne i niedrogie firmy, a także pomóc w wynegocjowaniu rabatów na produkty. Dodatkowo mogę także wykonać pełny kosztorys, który pozwoli na kontrolę i ograniczenie wydatków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, w jaki sposób pracuję i co wchodzi w zakres projektowania wnętrz, zajrzyj tutaj.