Kuchnia to jedna z najważniejszych przestrzeni w każdym domu i mieszkaniu. Co zrobić, gdy jest bardzo mała? Jak urządzić w niej miejsce do gotowania i spożywania posiłków? Zobacz poniżej pomysły na urządzenie małej kuchni oraz przykładowe aranżacje wnętrz.

Jeśli układ mieszkania czy domu, a także ściany konstrukcyjne pozwalają na to, żeby połączyć kuchnię z salonem, aranżacja będzie ułatwiona. Nie jest to jednak zawsze możliwe. Ale spokojnie - dzięki zastosowaniu kilku zasad, nawet w takim pomieszczeniu uda Ci się wykorzystać każdy zakątek kuchni i stworzyć w niej również miejsce do spożywania posiłków. Ponadto stosując poniższe wskazówki, optycznie powiększysz nawet najmniejszą kuchnię i sprawisz, że wyda się przestronniejsza.

1. Zaprojektuj w kuchni strefy

W każdej kuchni powinny znajdować się dobrze rozplanowane strefy do gotowania, zmywania oraz przygotowywania posiłków. Jeśli dodatkowo kuchnia ma być także jadalnią, musisz w niej uwzględnić miejsce na stół dla kilku osób. Poza wymienionymi strefami, bardzo ważne jest również przechowywanie. Elementów jest sporo, a powierzchnia mała, dlatego zadbaj szczególnie o zachowanie zasad ergonomii kuchennej oraz tzw. „złotego trójkąta” - o tym przeczytasz w poradniku „Jak zaprojektować i urządzić kuchnię? Zasady i inspiracje”.

2. Kształt zabudowy – w kształcie litery L

W małej kuchni to zwykle najlepsze rozwiązanie. Będzie to długi pas z blatem roboczym, płytą kuchenną, zlewozmywakiem oraz lodówką. Krótszy pas powinien służyć jako miejsce do przygotowywania posiłków lub ich spożywania (pełni wtedy funkcję barku). Więcej o tym, jak urządzić kuchnię w kształcie litery L, przeczytasz tutaj.

W każdej kuchni powinny znajdować się dobrze rozplanowane strefy do gotowania, zmywania oraz przygotowywania posiłków. Jeśli dodatkowo kuchnia ma być także jadalnią, musisz w niej uwzględnić miejsce na stół dla kilku osób.

3. Układ mebli w kuchni

Meble, to jeden z najważniejszych elementów aranżacji małej kuchni. Mogą albo przytłoczyć wnętrze, albo dodać mu lekkości. Zwróć uwagę na rodzaj materiału – najlepiej, aby posiadał lekki połysk, który odbije światło lamp, powiększając tym samym wnętrze. Meble nie powinny ponadto szczelnie zamykać całej ściany – lepiej pozostawić trochę wolnej przestrzeni pod sufitem. Jednak jeśli potrzeby przechowywania są duże, warto zrezygnować z tej zasady i zabudować ścianę do końca. Pamiętaj, aby montować szafki w równych liniach – wprowadzi to efekt geometrycznego porządku.

4. Mobilne meble kuchenne

W małej kuchni meble mobilne to strzał w dziesiątkę. W razie potrzeby możesz je przesunąć lub wysunąć (np. blaty), albo całkowicie usunąć z pomieszczenia. Wśród takich mebli znajdziesz zarówno taborety czy stoliki, jak i tzw. szafki-kontenerki. W bardzo małych kuchniach dobrze jest zrezygnować z tradycyjnego stołu, a zamiast niego wykorzystać model mocowany do ściany i składany. Coraz częściej producenci oferują także zabudowy kuchenne, które posiadają wysuwane blaty – taki mebel możesz zamówić na wymiar.

5. Szafki z koszami Cargo – hit w aranżacji kuchni

Nie bez powodu szafki z wewnętrznymi segregatorami zyskały ostatnio ogromną popularność. Są wielofunkcyjne, mogą być umieszczane w każdym narożniku i pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Najbardziej popularne są szafki „magic corner” - do ślepych narożników. Takie wielofunkcyjne rozwiązania cieszą się dużą popularnością także w aranżacji łazienek.

Meble nie powinny szczelnie zamykać całej ściany – lepiej pozostawić trochę wolnej przestrzeni pod sufitem. Jednak jeśli potrzeby przechowywania są duże, warto zrezygnować z tej zasady i zabudować ścianę do końca.

6. Strefa przechowywania na ścianie

Nie zastawiaj niewielkiej powierzchni blatu ani stołu. Zamiast tego zorganizuj przechowywanie na ścianach – przymocuj półki, metalowe wieszaki, przegródki na zioła. Dzięki temu nie tylko utrzymasz porządek, ale i udekorujesz kuchnię.

7. Tapeta do kuchni zamiast płytek

Kafelki mogą optycznie pomniejszyć małe wnętrze i przestrzeń nad blatem. Dobrym sposobem jest zastosowanie paneli ściennych lub tapety z ciekawym deseniem. Mogą to być wydłużające wnętrze pasy, krata w stylu rustykalnym, bądź loftowa imitacja cegły – najlepiej w kolorze białym. Dobrze jest zakryć tapetę specjalnym szkłem, które ochroni ją przed zabrudzeniem, a dodatkowo będzie odbijać światło, powiększając tym samym przestrzeń.

Więcej pomysłów i inspiracji na urządzenie kuchni znajdziesz tutaj. Jeśli potrzebujesz porady architekta wnętrz, zachęcam do kontaktu ze mną – chętnie podpowiem, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twojej kuchni.