Jaką wannę wybrać do łazienki? Okazuje się, że na to jedno pytanie odpowiedzi jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. W sklepach – zwłaszcza internetowych – do wyboru są dziesiątki modeli wanien, które różnią się kształtem, rozmiarem, materiałem wykonania i wyposażeniem. Czym się charakteryzują i która z nich okaże się najlepsza dla Ciebie? Po lekturze naszego poradnika wszystko będzie jasne!

Podział wanien ze względu na kształt

Wanny prostokątne

To najpopularniejszy rodzaj wanien, charakteryzujący się prostą, klasyczną formą. Dzięki uniwersalnemu kształtowi pasują do większości łazienek – zarówno utrzymanych w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu. Występują w różnych rozmiarach:

  • 140 × 70 cm – idealne do małych łazienek,
  • 150 × 70 cm – kompromis pomiędzy komfortem a oszczędnością miejsca,
  • 160 × 70 cm i większe – dla osób potrzebujących więcej przestrzeni podczas kąpieli.

Zaletą tych wanien jest możliwość wyposażenia w parawan nawannowy, co daje więcej opcji zażywania kąpieli. 

Wanny narożne
Ten rodzaj wanien jest idealny do aranżacji łazienek o ograniczonym metrażu. Dzięki umiejscowieniu w rogu pomieszczenia sprytnie wykorzystują dostępne miejsce. Np. wanna półokrągła przyścienna to idealne połączenie oszczędności miejsca i estetyki. Wanny narożne dzielą się na:

symetryczne – obie strony mają jednakową długość, co tworzy kształt ćwiartki koła,
asymetryczne – jedna strona jest dłuższa, co pozwala na dopasowanie nawet do nietypowego układu łazienki.


Wanny owalne
Wanny owalne przyciągają wzrok miękkimi, zaokrąglonymi liniami. Modele te często występują w wersji wolnostojącej – łazienka z ich udziałem prezentuje się bardzo luksusowo, glamour. Elegancki wygląd nie jest tu jednak jedyną zaletą, a na uwagę zasługuje też wygoda użytkowania dzięki ergonomicznemu kształtowi.

 

Podział wanien ze względu na sposób montażu

Wanny wolnostojące
To rozwiązanie idealne dla dużych łazienek, w których wanna staje się centralnym punktem aranżacji. Do największych zalet wanien wolnostojących należą: możliwość ustawienia w dowolnym miejscu łazienki, efektowy design oraz opcja przystosowania wanny także do funkcji prysznica. Wanna wolnostojąca przyścienna z prysznicem to model 2 w 1, który pozwala na kąpiel w ulubiony sposób: albo w bąbelkach, albo pod natryskiem. Zarówno wanny wolnostojące przyścienne, jak i inne modele znajdziesz tutaj: https://www.banyo.pl/pl/menu/wanny-wolnostojace-przyscienne-2870.html

Wanna wolnostojąca przyścienna pasuje do nowoczesnych łazienek

Wanny przyścienne
Wanny tego typu łączą zalety modeli prostokątnych i wolnostojących. Montowane są przy ścianie, dzięki czemu zajmują mniej miejsca niż modele wolnostojące, ale nadal zachowują nowoczesny wygląd. Warte uwagi w tej kategorii są wanny do zabudowy, które perfekcyjnie wkomponowują się w układ i aranżację łazienki. W tej roli najlepiej sprawdzają się modele prostokątne i trójkątne. Wiele osób wybiera je ze względu na estetykę – zabudowa pomaga sprytnie ukryć instalację hydrauliczną. 

Podział wanien ze względu na materiał wykonania

Wanny akrylowe
Najpopularniejszy materiał na rynku – akryl – charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termicznymi, dzięki czemu woda w wannie dłużej utrzymuje ciepło. Jest poza tym lekki, a wykonane z niego wanny znajdziesz w różnych rozmiarach i kształtach. Ich powierzchnia jest idealnie gładka, dlatego mycie jest banalnie proste.

Wanny stalowe
Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale szybciej tracą ciepło niż akrylowe. Z uwagi na swoją masywność, są też ciężkie, więc nie zawsze pasują do łazienek utrzymanych w minimalistycznym, delikatnym designie. Choć bez wątpienia stanowią zakup na lata!

Wanny z konglomeratu
Wanny z konglomeratu są solidne, a jednocześnie estetyczne, odporne na zarysowania. Nowoczesny materiał łączy zalety akrylu i kamienia naturalnego i wygląda luksusowo. Wielu użytkowników twierdzi też, że długo utrzymuje wysoką temperaturę wody po napełnieniu.