10 przykładowych projektów łazienek zrealizowanych w Bydgoszczy. Zapraszam do lektury artykułu, w którym przedstawiam koszty projektu wnętrza, możliwości aranżacji oraz mnóstwo inspiracji. Poradnik architekta.

Planowanie wnętrza łazienki – od czego zacząć projektowanie?

Dokładnie o projektowaniu łazienki piszę w osobnym poradniku – TUTAJ. W niniejszym artykule przedstawię zatem pokrótce najważniejsze aspekty. Projekt wnętrza rozpoczynamy od zaplanowania instalacji wodno-kanalizacyjnej, niezbędnych pomiarów oraz sprecyzowania, jakie funkcjonalności potrzebne będą domownikom. Często projektuję łazienki bardzo trudne w aranżacji – np. łazienki na poddaszu, albo bez okna. W takich sytuacjach musimy również na wstępie podjąć decyzję na temat oświetlenia oraz odpowiedniej wentylacji.

Projekt wnętrza rozpoczynamy od zaplanowania instalacji wodno-kanalizacyjnej, niezbędnych pomiarów oraz sprecyzowania, jakie funkcjonalności potrzebne będą domownikom.

Projekt łazienki – 3 wskazówki architekta

 • Zarys planu wnętrza. Uwzględnij strefę suchą oraz mokrą, czyli kąpielową i sanitarną. Strefa mokra obejmuje prysznic, wannę, umywalkę, bidet lub miskę ustępową. W strefie suchej znajdują się np. szafki na kosmetyki, ręczniki, sprzęt elektroniczny, kosz na pranie, pralka, suszarka.
 • Dokumentacja techniczna projektu łazienki. Dokumentację tworzy się w celu ułatwienia instalacji m.in. ciągów wodnych oraz rozmieszczenia poszczególnych elementów. Najważniejsze wymiary na tym etapie:
  • Przestrzeń przed umywalką powinna mieć 110 cm  długości i 64 cm szerokości.
  • Wysokość umywalki – optymalnie 75-95 cm.
  • Wolna przestrzeń wokół miski ustępowej – 50 x 60 cm.
  • Górna krawędź WC – powinna znajdować się na poziomie 40 cm od podłogi.
  • Pozostawiamy także wolną przestrzeń na przebieranie się – min. 70 x 90 cm.
 • Instalacja w łazience: grzewcza i elektryczna. Prace związane z instalacjami będą uzależnione od lokalizacji sanitariatów oraz rodzaju ogrzewania wnętrza (inaczej w przypadku ogrzewania podłogowego niż z tradycyjnymi grzejnikami). Problemy może sprawiać także plan elektryki – musi być on dopasowany do cech pomieszczenia, w przypadku łazienki przeszkodą jest wszechobecna wilgoć. Dlatego zarówno planowanie instalacji elektrycznej, jak i wykonawstwo, powinniśmy zostawić fachowcom.

Podstawowe pytanie: jaki wybrać materiał do wykończenia łazienki?

Teraz możemy przejść do przyjemniejszej części aranżacji łazienki - wykańczania. Każdy rodzaj płytek posiada inne właściwości i ma odmienne zastosowanie. Przykładowo płytki fajansowe odznaczają się ciekawym designem, jednak nie są dość odporne na uszkodzenia (stosuje się je z tego powodu głównie na obudowach wanien lub na ścianach). Ciekawym rozwiązaniem może być natomiast terakota, która jest bardzo wytrzymała i dostępna w nieograniczonych wariantach kolorystycznych czy wymiarach. Stosunkowo popularne są płytki z gresu porcelanowego. Mimo, że zwykle występuje w aranżacjach w stylu nowoczesnym, świetnie sprawdzi się we wnętrzach klasycznych i eleganckich. Gres porcelanowy dobrze imituje ponadto kamień naturalny, a jest od niego znacznie tańszy.

Płytki fajansowe odznaczają się ciekawym designem, jednak nie są dość odporne na uszkodzenia (stosuje się je z tego powodu głównie na obudowach wanien lub na ścianach). Ciekawym rozwiązaniem może być natomiast terakota, która jest bardzo wytrzymała i dostępna w nieograniczonych wariantach kolorystycznych czy wymiarach.

Ile kosztuje projekt łazienki?

Wszystko zależy od lokalizacji oraz od tego, jaką powierzchnię zlecamy projektantowi do aranżacji. Oczywiście im więcej pomieszczeń chcemy zlecić do zaprojektowania, tym cała usługa wyjdzie nas taniej. Patrząc na rynek w Bydgoszczy, gdzie realizuję najwięcej projektów, średnia stawka projektowania małego, pojedynczego wnętrza (jakim właśnie jest zwykle łazienka), to ok. 150 zł/m2 (projekt wnętrza kompleksowy bez nadzoru). W skład tej kwoty wchodzą konsultacje z architektem, dokumentacja techniczna, wizualizacje. Jednak absolutnie nie można brać podanej kwoty za wyznacznik – niekiedy projektuję wnętrza za np. 100 zł/m2, a niekiedy – w przypadku większych wymagań czy skomplikowanego projektu – stawka ta sięga średniej lokalnej. Chętnie wycenię dla Ciebie koszt realizacji projektu wnętrza Twojej łazienki. Zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Projekty łazienek Bydgoszcz: zdjęcia, realizacje, rysunki

Projekt małej łazienki Bydgoszcz
Autor: Dorota Bykowska. Projekt małej łazienki Bydgoszcz
Łazienka z prysznicem - projekt
Autor: Dorota Bykowska. Łazienka z prysznicem - projekt
Siedzisko w łazience - aranżacja wnętrza
Autor: Dorota Bykowska. Siedzisko w łazience - aranżacja wnętrza
Zabudowa na wannę - na zamówienie
Autor: Dorota Bykowska. Zabudowa na wannę - na zamówienie
Projekt łazienki na poddaszu
Autor: Dorota Bykowska. Projekt łazienki na poddaszu
Nowoczesna łazienka w drewnie
Autor: Dorota Bykowska. Nowoczesna łazienka w drewnie
Barwna i nowoczesna łazienka - projekt Bygdoszcz
Autor: Dorota Bykowska. Barwna i nowoczesna łazienka - projekt Bygdoszcz
Projekt bardzo małej łazienki
Autor: Dorota Bykowska. Projekt bardzo małej łazienki
Projekt łazienki - architekt wnętrz z Bydgoszczy
Autor: Dorota Bykowska. Projekt łazienki - architekt wnętrz z Bydgoszczy
Projekt łazienki z dużą kabiną prysznicową
Autor: Dorota Bykowska. Projekt łazienki z dużą kabiną prysznicową