Problem małej łazienki może być łatwo rozwiązany dzięki kilku sposobom. Bardzo ważny jest dobór właściwego oświetlenia, przestrzeni do przechowywania i lokalizacji armatury łazienkowej. Poniżej podpowiadam, jak urządzić małą łazienkę, aby spełniała wszystkie funkcje i była wygodna.

Odległości wokół urządzeń sanitarnych

Każde urządzenie sanitarne potrzebuje wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni manewrowej. Poniżej przedstawiam minimalne rozmiary, które są niezbędne do komfortowego korzystania z łazienki:

Minimalne wymiary w łazience wokół urządzeń sanitarnych
Pas przestrzeni przed umywalką 70 cm szerokości
Pas przestrzeni przed prysznicem/wanną 75 cm szerokości
Pas przestrzeni przed miską ustępową 75x80 cm
Odległość między sprzętami 15-20 cm
Głębokość miski ustępowej + grubość stelaża spłuczki podtynkowej 45 cm + 20 cm
Szerokość umywalki 45-50 cm

Naprzeciw wejścia do łazienki unikaj stawiania dużych elementów – np. prysznica, wanny, termy do wody czy wysokich szafek. Jeżeli łazienka jest naprawdę mała, zrezygnuj w miarę możliwości z umieszczania w niej pralki. Gdy jednak nie jest to możliwe, pomyśl nad zakupem pralki ładowanej z góry (jej wymiary to np. 85x60x45 cm) lub ładowanej z przodu, ale o mniejszej głębokości – do 40 cm.

Więcej przydatnych informacji o zasadach projektowania łazienki (również odległości) znajdziesz w poradniku.

Unikaj wzorzystych płytek – mogą przytłoczyć pomieszczenie. Postaw na płytki wielkoformatowe i gładkie, które będą w stanie dobrze odbić światło. Przykłady takiego rozwiązania znajdziesz w moich projektach wnętrz małych łazienek

Kolory i oświetlenie w małej łazience – jakie wybrać?

W małych wnętrzach zawsze warto stosować jasne kolory – również w łazience. Unikaj wzorzystych płytek – mogą przytłoczyć pomieszczenie. Postaw na płytki wielkoformatowe i gładkie, które będą w stanie dobrze odbić światło. Przykłady takiego rozwiązania znajdziesz w moich projektach wnętrz małych łazienek – sprawdź tutaj.

Przechodząc do oświetlenia – jak powtarzam w wielu moich poradach na blogu – jest ono niezwykle ważne w małych pomieszczeniach. Nie wystarczy tutaj jedna sufitowa lampa, gdyż większość łazienek nie posiada okna (o tym, jak urządzić łazienkę bez okna, przeczytasz w poradniku. Umieść więc – poza lampą w centrum łazienki – światło funkcyjne wokół lustra, przy szafkach oraz przestrzeni kąpielowej. Staraj się wybierać lampy, które dają światło rozproszone.

Mała łazienka: prysznic czy wanna?

Oba rozwiązania są możliwe do zastosowania w małej łazience. Oczywiście mniej miejsca będzie zajmować kabina prysznicowa, jednak z doświadczenia wiem, że nie dla wszystkich jest to wymarzone rozwiązanie. W takiej sytuacji polecam instalację wanny, która będzie posiadać panel prysznicowy, chroniący łazienkę przed zachlapaniem. Taki zabieg pozwoli także na klarowne, ale i delikatne oddzielenie strefy kąpielowej od pozostałej części pomieszczenia. Jeśli jednak uważasz, że brodzik jest dla Ciebie wystarczający, polecam Ci zastosować świetne, nowoczesne rozwiązanie, które wprowadzi nowoczesny styl w każdej łazience – brodzik zrównany z podłogą. Czasami możliwa jest całkowita rezygnacja z brodzika, gdzie podłogę wykładamy tymi samymi płytkami, co w całej łazience. W takiej sytuacji trzeba jednak zastosować odpływ liniowy lub punktowy (montuje się go ścianie bądź podłodze). Tafla szkła oddzielająca prysznic od pozostałej części łazienki będzie się pięknie prezentować i pomoże w utrzymaniu czystości.

Staraj się urozmaicić przestrzeń również kształtami, barwami czy fakturami. Np. dopasuj kolor fug do tonacji kolorystycznej łazienki. Możesz położyć też na podłodze jasną mozaikę lub kafelki w oryginalnych kształtach – np. sześciokątów.

Optyczne sposoby na powiększenie małej łazienki

Poza powyższymi wskazówkami, warto zastosować kilka sposobów, które sprawią, że łazienka będzie wydawać się bardziej przestronna. Pierwszym z nich jest wykorzystanie luster. Najlepiej, aby nie posiadały ram i miały większe wymiary. Taki zabieg pozwoli na stworzenie iluzji dodatkowej przestrzeni.

Staraj się urozmaicić przestrzeń również kształtami, barwami czy fakturami. Np. dopasuj kolor fug do tonacji kolorystycznej łazienki. Możesz położyć też na podłodze jasną mozaikę lub kafelki w oryginalnych kształtach – np. sześciokątów. Pamiętaj jednak, że na małej powierzchni lepiej jest unikać zbytniego zróżnicowania. Wybierając dany styl płytek, musisz trzymać się go konsekwentnie (wybierając kafelki błyszczące, połóż podobne także na ścianach, aby nie tworzyć zbędnego kontrastu z podłogą). Ostatnią, ważną radą w kwestii wykończenia ścian płytkami, to wysokość, do której mają sięgać. Wnętrze wyda się większe, jeśli zostawisz od sufitu około 0,5 do 1 m – przestrzeń tę możesz pomalować wodoodporną farbą lateksową.

Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek lub zasięgnąć porady architekta w kwestii urządzenia wnętrza, zachęcam do kontaktu ze mną. Wyślij maila na adres biuro@DorotaBykowska.pl lub zadzwoń (667-505-426). Podczas konsultacji pokażę Ci, jakie są możliwości projektowe i aranżacyjne Twojego wnętrza. Zachęcam też do przejrzenia kilku inspiracji w moim portfolio (zakładka „Moje projekty”).