Łazienka na poddaszu do duże wyzwanie, nawet dla projektanta. Skosy bardzo komplikują funkcjonalne ustawienie sprzętów, armatury łazienkowej i szafek. Aby dobrze zaplanować taką łazienkę, niestety trzeba posiadać dużą wiedzę o materiałach wykończeniowych i elementach technicznych. Poniżej przedstawię kilka podstawowych zasad, których zawsze należy się trzymać przy aranżacji łazienki pod skosami.

Pamiętaj, że poniższe zasady to wskazówki aranżacji. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego doświadczenia, lepiej projekt i urządzanie łazienki na poddaszu pozostaw specjaliście.

W moich projektach wnętrz znajdują się też łazienki pod skosami – kliknij. Aranżacja każdej z nich to wynik wielu rozmów z właścicielem nieruchomości, mnóstwa pomiarów i analiz technicznych. Co więcej, łazienka to pomieszczenie, które najczęściej zleca się architektowi do zaprojektowania i urządzenia. To wnętrze niezwykle trudne i często niewielkie. Jeśli ma z niego korzystać kilkuosobowa rodzina, musi być zaplanowane bardzo rozważnie. Poniżej znajdziesz kilka uniwersalnych wskazówek, jednak pamiętaj, że każde wnętrze wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli potrzebujesz analizy architektonicznej swojego wnętrza, sprawdź moje usługi projektowania. Pokażę Ci, co jest możliwe do zastosowania w Twojej łazience, z czego należy zrezygnować i jaki jest potencjał wnętrza.

1. Oblicz powierzchnię użytkową łazienki na poddaszu

Nie sugeruj się powierzchnią podłogi – może być ona znacznie większa, niż rzeczywista przestrzeń, którą można swobodnie użytkować. Na pełnowartościową powierzchnię będzie wpływać głównie wysokość ścianki kolankowej – od niej też aranżacja jest zależna bezpośrednio. Większość sprzętów w łazience montuje się bowiem przy ścianach. Jeżeli dach osadza się na stropie albo wyjątkowo niskiej ściance, powierzchni użytkowej łazienki będzie o wiele mniej, niż tej na podłodze. Na wielkość łazienki pod skosami będzie wpływać także kształt dachu – pod dwuspadowym bądź z wysokim ryzalitem skosów będzie mniej (jeśli przynajmniej jedna ściana będzie szczytowa). Dach czterospadowy znacznie utrudni aranżację łazienki – mamy tutaj bowiem dwie skośne ściany. Ważny jest tez kąt nachylenia dachu – im większy, tym wysokość pomieszczenia stanie się bardziej optymalna.

Jeśli nie posiadasz odpowiedniego doświadczenia, lepiej projekt i urządzanie łazienki na poddaszu pozostaw specjaliście.

2. Wykończenie skosów w łazience na poddaszu

Łazienka wymaga zastosowania odpornych na wilgoć materiałów. Zwykłe płyty g-k się tutaj więc nie sprawdzą. Możesz jednak wybrać płyty gipsowo-kartonowe H2, których rdzeń impregnuje się środkami opóźniającymi i ograniczającymi nasiąkliwość wody. Jeśli płyta ma znajdować się w pobliżu wanny albo brodzika, musisz koniecznie zabezpieczyć ją folią w płynie, która uniemożliwi wchłanianie wilgoci w ścianę. Alternatywą dla płyt H2 jest wykorzystanie płyt z gipsu, który posiada powłokę z włókna szklanego. Taka ścianka może być stosowana w pomieszczeniach, gdzie wilgoć sięga nawet 85 proc.

3. Sprzęty sanitarne do łazienki na poddaszu

Wannę należy umieścić w najwyższym miejscu łazienki – tutaj najlepiej sprawdzą się modele narożne. Na poddasze produkowane są również specjalne kabiny, które mogą być umieszczone pod skosami – mają ściętą obudowę od góry. Planując wannę lub prysznic, pamiętaj o zachowaniu podstawowych zasad projektowania i urządzania łazienki. Chodzi tutaj o minimalne odległości wokół tych elementów, które mają za zadanie umożliwić swobodne poruszanie się. I tak kolejno przed wanną zachowaj 70x100 cm wolnej przestrzeni. Potrzebujesz w tym miejscu również 2,2 m wysokości – lub co najmniej 2 m (ale to niezbędne minimum).

Jeżeli dach osadza się na stropie albo wyjątkowo niskiej ściance, powierzchni użytkowej łazienki będzie o wiele mniej, niż tej na podłodze. Na wielkość łazienki pod skosami będzie wpływać także kształt dachu – pod dwuspadowym bądź z wysokim ryzalitem skosów będzie mniej.

4. Umywalka do łazienki na poddaszu

Górna krawędź tego elementu powinna być umieszczona na wysokości 85 cm. Najlepiej, aby ściana, do której będzie przylegać umywalka, miała co najmniej 190 cm – to pozwoli na swobodę ruchów i umieszczenie odpowiedniego lustra. Jeśli umieszczasz umywalkę pod skosem, niestety musisz zrezygnować z powieszenia tam lustra. Pamiętaj tutaj również o zachowaniu odpowiednio dużej wolnej przestrzeni przed umywalką – optymalnie to 2 m wysokości.

5. Pralka w łazience pod skosami

Standardowych rozmiarów pralka posiada wysokość 85 cm. Na szczęście korzystanie z tego sprzętu nie wymaga stałej pozycji pionowej. Wkładając pranie schylasz się, zatem przed pralką wystarczy 150 cm wysokości. W miejscu, w którym się prostujemy, konieczne już będzie min. 2 m wysokości.

Jeśli dopiero przed Tobą jest planowanie układu wnętrz domu czy mieszkania na poddaszu, zachęcam Cię do skorzystania z mojego poradnika „Jak zaprojektować i urządzić mieszkanie? Zasady i inspiracje”. Pokazuję w nim, gdzie najlepiej jest umieścić poszczególne pomieszczenia (również łazienkę) i jak najlepiej zaaranżować poddasze.