Lampy wiszące powinny dobrze oświetlać pomieszczenie, ale też nie razić domowników – dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego modelu. Lampy można podzielić na dwa główne typy: jedno- i wielopunktowe. Każdy z tych rodzajów sprawdzi się w innym pomieszczeniu. Wiele zależy od wystroju wnętrza i reszty mebli.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem lampy wiszącej nad stół?


Przed wyborem lampy wiszącej nad stół należy przemyśleć nie tylko design i walory estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne. Trzeba wziąć pod uwagę:

  • wysokość sufitu – lampa powinna wisieć około 60-80 centymetrów nad blatem, wszystko zależy jeszcze od mocy żarówki, poza tym można wybrać lampy z regulacją wysokości, a w razie zmian w umeblowaniu po prostu ją skrócić lub wydłużyć;
  • wielkość pomieszczenia – zbyt duża lampa w niewielkim pomieszczeniu je przytłoczy, z kolei zbyt mała nie zapewni wystarczającego oświetlenia;
  • światło naturalne – jeśli okna w pomieszczeniu są przestronne i wpada przez nie sporo słońca, a widok z zewnątrz nie jest przysłonięty np. drzewami lub innym budynkiem, do pomieszczenia będzie wpadało więcej światła, a w przypadku niewielkich zacienionych okien, będzie ciemniej nawet w środku dnia;
  • rodzaj pomieszczenia – w zależności od tego, czy szukamy oświetlenia do jadalni, kuchni czy salonu, potrzebujemy różnych rozwiązań – lampa wisząca nad stół do jadalni połączonej z kuchnią powinna zapewniać mocniejsze światło niż np. w salonie, gdzie może to być uciążliwe;
  • kształt i wielkość stołu – duża lampa wisząca nad stół nie będzie pasować do małego mebla i odwrotnie, podobnie jak okrągła lampa nie sprawdzi się w przypadku długiego stołu w jadalni.


Lampy wiszące nad stół jednopunktowe

Lampy jednopunktowe to klasyczne modele, które mają jeden punkt świetlny. Ten typ będzie idealny przede wszystkim do małych pomieszczeń. Sprawdzi się też w większych pokojach, jeśli są tam inne źródła światła, czyli np. w salonie, gdzie jest lampa stojąca. Lampy jednopunktowe to najczęściej modele z kloszem. Czarna lampa wisząca nad stół o niewielkich rozmiarach sprawdzi się np. w salonie industrialnym i będzie eleganckim wykończeniem wnętrza. 

Jeśli zależy Ci na delikatnym, rozproszonym świetle do salonu, który służy do wypoczynku i oglądania telewizji, wybierz lampy z ozdobnym kloszem drucianym w stylu loftowym. Ciekawym wyborem jest też model z drewnianym ażurowym kloszem w klimacie retro. Jeśli szukasz czegoś do jadalni czy kuchni, warto rozważyć prosty klosz skierowany w dół, który perfekcyjnie rozświetli stół. Lampę wiszącą nad stół o minimalistycznym designie znajdziesz np. na stronie Salonów Agata.

 

Lampy wiszące nad stół wielopunktowe

Lampy wielopunktowe mają kilka źródeł światła. Uważa się, że modele wielopunktowe sprawdzą się w większych pomieszczeniach, gdzie potrzebne jest mocniejsze oświetlenie, ale też tam, gdzie jest więcej przestrzeni, którą trzeba wypełnić. Duża lampa wisząca nad stół przyda się np. w kuchni. Ciekawym wyborem są zwłaszcza modele o podłużnym kształcie w stylu loftowym, które nadają pomieszczeniu oryginalny charakter. Interesującą propozycją są też trzypunktowe lampy z okrągłymi, szklanymi kloszami, które będą pasować do dużych salonów urządzonych w eleganckim stylu.

Wybierając odpowiednią lampę wiszącą nad stół, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, aby później oświetlenie dobrze spełniało swoją funkcję. Właściwie dobrana lampa będzie doskonałym zwieńczeniem stylowo urządzonego pomieszczenia.