Niezależnie od tego, ile posiadasz metrów do dyspozycji, salon powinien być wizytówką każdego domu i mieszkania. Musi być reprezentacyjny, przyjazny oraz jasny. Z artykułu dowiesz się, jaki wybrać kolor na ściany, jak pomalować sufit oraz jakie wybrać oświetlenie, aby salon wydawał się większy. Podpowiadam także, które triki aranżacyjne przydają się najbardziej w przypadku niewielkich wnętrz.

Jakie wybrać kolory ścian do małego salonu?

Mały salon wymaga szczególnej staranności w wyborze kolorów ścian. Z jednej strony, im jaśniejsze wybierzesz barwy, tym pozornie lepiej, jednak nie musisz trzymać się tej zasady. Wiedz tylko, że jasne barwy optycznie powiększają wnętrza oraz dodają poczucia przejrzystości. Jednak – nie wszystkie jasne kolory posiadają takie właściwości – mowa tu szczególnie o barwach ciepłych (np. jasne odcienie koloru żółtego). Dlatego bezpieczniej jest wybrać kolory chłodne: błękity, szarości, chłodne zielenie i biele. Taki wybór ma jeszcze jedną zaletę – o której przeczytasz w kolejnym akapicie. Jeśli nie masz pomysłu na wybór koloru ścian do salonu, zobacz moje projekty wnętrz – na pewno znajdziesz inspirację dla siebie.

Aranżacja małego salonu za pomocą oświetlenia?

Za wyborem barw chłodnych przemawia także aspekt dotyczący oświetlenia wnętrza. I chodzi tutaj zarówno o oświetlenie sztuczne, jak i naturalne. Budując dom, najlepiej zaplanuj salon po południowej stronie – we wnętrzu będzie wtedy jasno i przytulnie zarazem. Przechodząc do zależności między kolorami ścian a oświetleniem, ciepłe kolory w świetle słonecznym stają się bardziej intensywne. To natomiast sprawia, że pomieszczenie wydaje się mniejsze. Podobny wpływ na kolory ciepłe ma również oświetlenie sztuczne.

Podczas malowania ścian, warto zastosować metodę „oddalania stropu od podłogi”. Polega ona pomalowaniu kilku centymetrów sufitu tym samym kolorem, który używamy na ścianach – kolor ten ma zatem nachodzić na sufit.

Jeśli jednak kategorycznie odrzucasz wybór chłodnych odcieni na ściany w małym salonie, dostosuj do nich temperaturę barwową oświetlenia (jeżeli wybierasz ciepły kolor na ściany, temperatura oświetlenia również powinna być ciepła – dadzą ją np. standardowe żarówki). Świetnym sposobem na optyczne powiększenie salonu, jest zastosowanie nowoczesnych halogenów, które nie wpływają na postrzeganie barwy ścian, a dają zimne światło.

Odbicie w lustrze – sposób na powiększenie małego salonu

Wykorzystanie luster we wnętrzach to popularny i uniwersalny sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia. Coraz częściej taki zabieg stosuje się nie tylko w aranżacji małych łazienek czy przedpokojów, ale również w salonach. Lustro możesz powiesić nad stołem czy kanapą. Nie umieszczaj go jednak naprzeciw strefy wypoczynkowej – to wprowadzi dyskomfort przebywania w takim miejscu.

Mały i niski salon – jak optycznie powiększyć?

Wysokie pokoje to istny rarytas wśród mieszkań. Występują takie bowiem jedynie w zabytkowych kamienicach czy wnętrzach loftowych. Jak optycznie podwyższyć pokój w standardowym mieszkaniu lub domu? Dobrym sposobem jest pomalowanie ścian na ciemniejszy kolor od tego, który zastosujemy na suficie. Odradzam w takim przypadku montowania sufitu powieszanego, który niestety obniży jeszcze bardziej wnętrze.

Jeśli masz problem z projektem i aranżacją salonu w małym mieszkaniu, zachęcam do skorzystania z mojej porady.

Podczas malowania ścian, warto zastosować metodę „oddalania stropu od podłogi”. Polega ona pomalowaniu kilku centymetrów sufitu tym samym kolorem, który używamy na ścianach – kolor ten ma zatem nachodzić na sufit.

Jak urządzić mały salon?

Ostatni punkt instrukcji, to wybór mebli do małego salonu. W przypadku niewielkich przestrzeni lepiej jest zrezygnować z mebli „ciężkich”, rzeźbionych, pozbawionych lekkości. Takie meble przytłoczą i optycznie pomniejszą wnętrze. Optymalnym rozwiązaniem będzie wybór mebli w stylu skandynawskim i nowoczesnym. Posiadają one bowiem proste kształty, które wprowadzą efekt zorganizowania przestrzeni.

Wybierając meble do małego salonu, zwróć szczególną uwagę na ich funkcjonalność. Zamiast zwykłej kanapy czy narożnika, wybierz mebel modułowy, który posiada mnóstwo schowków. Z kolei zamiast zwykłego stolika kawowego, warto wybrać mebel, który po zdjęciu blatu zapewni dodatkowe miejsce do organizacji. Takie wyposażenie nie musi być drogie – a jest łatwo dostępne w popularnych sieciówkach. Więcej o tym, jak urządzić funkcjonalny i nowoczesny salon, przeczytasz w poradniku.

Jeśli masz problem z projektem i aranżacją salonu w małym mieszkaniu, zachęcam do skorzystania z mojej porady. Projektuję i urządzam wnętrza od wielu lat i wiem, że małe wnętrza, to duże wyzwania – ale nie ma rzeczy niemożliwych. Zobacz, co mogę zrobić dla Ciebie jako architekt wnętrz – kliknij.