W nowych domach na poddaszu aranżuje się zwykle wyłącznie strefę nocną. Poddasze można jednak wykorzystać na samodzielne mieszkanie. Jak zaplanować i urządzić salon pod skosami? Podpowiadam, jakie wybrać materiały wykończeniowe oraz jak dobrać wyposażenie.

Jak zaprojektować salon pod skosami na poddaszu?

Urządzając salon na poddaszu musisz zadbać nie tylko o utrzymanie przestronności, ale także znalezienie sposobu na wykorzystanie miejsca pod skosami. Te mogą bowiem świetnie sprawdzić się jako miejsce do przechowywania. Najwięcej możliwości aranżacyjnych da oczywiście salon, który zajmuje większość przestrzeni poddasza – jednak taka sytuacja zwykle nie ma miejsca. I tutaj pojawia się problem z zachowaniem przestronności pokoju. W jego rozwiązaniu pomogą Ci materiały wykończeniowe, które powinny być jasne – począwszy od podłogi, po ściany czy sufit. Pamiętaj, że drewno – mimo że jest pięknym materiałem – może zacieśnić przestrzeń. Wyeksponowana konstrukcja więźby to świetny sposób na oryginalne wnętrze, ale wtedy zadbaj o to, aby mogła kontrastować z jasnymi ścianami i podłogą.

Atutem poddasza może być wysokość pomieszczenia. Czasami pozwala ona na stworzenie we wnętrzu drugiego poziomu – w postaci antresoli. Na niej możesz zorganizować domowe biuro czy nawet sypialnię.

Więźbę możesz także ukryć za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. To rozwiązanie dla osób, które wolą bardziej uniwersalne rozwiązania. Skosy w takim pomieszczeniu będą również mniej widoczne. Jeśli nie chcesz rezygnować z widocznych elementów konstrukcji dachu, ale pozostawienie ich w surowym stanie jest dla Ciebie zbyt odważnym rozwiązaniem, pomaluj je na biało. Taki zabieg doda wnętrzu lekkości oraz wprowadzi efekt przestronności.

Innym elementem szczególnym poddasza, są słupy podtrzymujące dach. Możesz je oczywiście wbudować w ściany, jednak warto stworzyć z nich element aranżacji. Z jednej strony mogą ją urozmaicać, z drugiej pomagać w naturalnym dzieleniu przestrzeni – jeśli np. salon jest połączony z kuchnią i jadalnią.

Więcej wskazówek dotyczących projektowania i aranżacji salonu, znajdziesz w poradniku.

Oświetlenie wnętrza salonu na poddaszu – wskazówki

Ponieważ salon to część domu i mieszkania, w której przebywamy stosunkowo długo w ciągu dnia, musisz zadbać dostęp do naturalnego światła. Powierzchnia szyb powinna stanowić co najmniej 10 proc. w stosunku do powierzchni podłogi – a najlepiej 20 proc. Najlepiej, aby światło docierało do pomieszczenia z wielu stron – wtedy wszystkie zakątki będą dobrze oświetlone. Jeżeli nie masz takiej możliwości, umieść okna w środkowej części najdłuższej ściany. Na wnętrze bardzo dobrze wpływają także duże płaszczyzny przeszkleń. Jeżeli więc z salonu na poddaszu można wyjść na balkon, zaplanuj tam dwuskrzydłowe, przeszklone drzwi.

Okna dachowe pozwalają na świetną aranżację nawet najmniejszej i najtrudniejszej przestrzeni. Jeśli okna wychodzą np. tylko na jedną stronę, możesz je wydłużyć, lokalizując okna połaciowe jedno nad drugim. Tym sposobem słońce będzie dłużej gościło we wnętrzu.

Aranżacja salonu na poddaszu
Aranżacja salonu na poddaszu

Jak urządzić salon na poddaszu? Aranżacja

Wbrew pozorom salon na poddaszu jest dość łatwy w aranżacji. Nowoczesne meble i komplety wypoczynkowe (link do „Jak urządzić nowoczesne mieszkanie”) są zazwyczaj rozłożyste, ale jednocześnie niskie. Dzięki temu możemy je użytkować swobodnie nawet pod skosami. Bezpośrednio pod samym skosem możesz postawić niskie stoliki, sprzęt RTV lub całkowicie zabudować ścianki kolankowe. Ostatnie rozwiązanie polecam szczególnie, ponieważ to świetny sposób na zorganizowanie przestrzeni i zyskanie miejsca do przechowywania. Taki wybór zapewni także łatwość utrzymania. Zabudowanie wnęk jest ponadto niezbędne, jeśli posiadasz małe mieszkanie – tu liczy się bowiem każdy centymetr przestrzeni.

Ponieważ salon to część domu i mieszkania, w której przebywamy stosunkowo długo w ciągu dnia, musisz zadbać dostęp do naturalnego światła. Powierzchnia szyb powinna stanowić co najmniej 10 proc. w stosunku do powierzchni podłogi – a najlepiej 20 proc.

Atutem poddasza może być także wysokość pomieszczenia. Czasami pozwala ona na stworzenie we wnętrzu drugiego poziomu – w postaci antresoli. Na niej możesz zorganizować domowe biuro czy nawet sypialnię. Dlatego jeśli poddasze ma wystarczającą wysokość, wykorzystaj tą przestrzeń, która nie tylko sprawi, że zyskasz dodatkową powierzchnię użytkową, ale i urozmaici salon.

Jeśli szukasz inspiracji do aranżacji salonu, zobacz moje projekty. Nigdy nie trzymam się jednego schematu, dlatego aranżacje są różnorodne i sięgają do wielu stylów wnętrzarskich. W razie potrzeby, służę także pomocą i poradą architektoniczną. Moje biuro znajduje się w Bydgoszczy, ale projektuję wnętrza także w okolicach oraz w Warszawie.