Rolety rzymskie to elegancka ozdoba okna, która dodatkowo jest bardzo praktyczna: zastępuje nam klasyczne rolety, od których prezentuje się znacznie lepiej. Jak dobrać rolety rzymskie do kuchni, salonu i innych wnętrz? Czy można je połączyć z zasłonami?

Rolety rzymskie – must have do nowoczesnego wnętrza

Rolety rzymskie to zdecydowany HIT do wnętrz w ostatnich latach – i to nie tylko do mieszkań, ale także do biur. Swoją popularność zyskały głównie ze względu funkcjonalność oraz elegancję. Nadają się doskonale do pomieszczeń reprezentacyjnych, ale równie dobrze sprawdzą się jako minimalistyczna dekoracja okna kuchennego czy w łazience. Rolety rzymskie to ponadto sposób na tanią dekorację okna – często bowiem zastępują nam inne ozdoby, np. zasłony czy rolety dzień/noc. Nie musimy więc kupować firanki, rolety naokiennej oraz zasłony, tylko jedną roletę rzymską. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką roletę skomponować razem z ozdobnymi zasłonami – tego typu rozwiązania wielokrotnie prezentowane były w programach wnętrzarskich Doroty Szelągowskiej, Katarzyny Dowbor czy też w zagranicznych show wnętrzarskich. Jednak, roleta rolecie nierówna – jak wybrać tę najlepszą? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Podpowiadam poniżej – zapraszam do lektury!

Rolety rzymskie: przeźroczyste czy zaciemniające?

Rolety rzymskie wykonywane są z materiałów o różnym poziomie przepuszczalności światła. Mogą to być np. bardzo delikatne tkaniny – które przepuszczają światło niczym firanka, jak i tkaniny nieco grubsze, które blokują promienie słoneczne ale nie zaciemniają wnętrza oraz tkaniny całkowicie zaciemniające, szyte z najgrubszych materiałów.

Odpowiedź na pytanie, czy rolety rzymskie mają być przeźroczyste czy zaciemniające, powinna być podyktowana indywidualnym upodobaniem oraz tym, w jakim wnętrza ma być zamontowana. I tak np. jeśli roleta rzymska ma występować bez towarzystwa zasłon czy innych rolet montowanych na oknie lub na zewnątrz, lepiej jest wybrać taką, która jest wykonana z tkaniny blackout – będzie wówczas doskonale zakrywać nasze wnętrza przed oczami sąsiadów. Natomiast jeśli za oknem posiadasz rolety zewnętrzne albo zamierzasz dodatkowo powiesić zasłony zaciemniające, z powodzeniem możesz zastosować roletę rzymską przeźroczystą w roli nowoczesnej firanki.

Rolety rzymskie w nowoczesnej kuchni

Rolety rzymskie – duży wybór kolorystyczny

Rolety rzymskie dostępne są w wielu kolorach: od bieli, przez nowoczesne, pastelowe lub wyraziste kolory, po odcienie grafitu, z pewnością każdy z Was znajdzie roletę, która będzie pasować do wnętrza. Osobiście najbardziej preferuję białe rolety lub w kolorze delikatnego beżu. Sama mam takie w kuchni, która nie jest duża – spisują się tam na medal! Ale oczywiście wybór koloru zależy od tego, jakie posiadacie wnętrze. Przykładowo, do małego pomieszczenia zawsze najlepiej jest wybierać jasne dekoracje okienne, utrzymane w bieli, beżach lub szarościach, ewentualnie w jasnych pastelach. Jeśli natomiast całe pomieszczenie jest pomalowane na biało, roleta rzymska może stanowić dekoracyjny akcent kolorystyczny – można wybrać albo bardzo kontrastującą z resztą pomieszczenia roletę grafitową, albo w kolorze bardziej odważnym – np. różowym, niebieskim albo zielonym. Większe pomieszczenia mają z kolei szersze pole do popisu, ponieważ w takich wnętrzach praktycznie każda roleta – zarówno jasna, jak i ciemna – będzie prezentować się bardzo elegancko i doda aranżacji charakteru.

Rolety rzymskie z falbanami i wzorami

Rolety mogą występować też z różnymi ozdobami, np. falbankami u dołu, frędzlami czy też z różnymi nadrukami na całości. Te ostatnie świetnie nadadzą się do pokoju dzieci. Już nie spotkasz się z zerwaną przez maluchy firanką czy zasłonką – rolety rzymskiej nie uda się im zerwać tak łatwo.

Rolety rzymskie – 10 inspiracji

Poniżej przedstawiam kilka inspiracji z roletami w roli głównej. Mam nadzieję, że pomogą Wam one w aranżacji okna, ponieważ pasują do wielu stylów wnętrzarskich – począwszy od skandynawskiego, przez industrialny, po elegancki glamour. To rolety rzymskie ze sklepu internetowego Knall.

Rolety rzymskie - inspiracja 1

Rolety rzymskie - inspiracja 2

Rolety rzymskie - inspiracja 3

Rolety rzymskie - inspiracja 4

Rolety rzymskie - inspiracja 5

Rolety rzymskie - inspiracja 6

Rolety rzymskie - inspiracja 7

Rolety rzymskie - inspiracja 8

Rolety rzymskie - inspiracja 9

Rolety rzymskie - inspiracja 10

Rolety rzymskie czy zasłony?

Chyba już znacie moje zdanie na ten temat, ale ku jasności – uważam, że rolety rzymskie są lepszym wyborem do wielu wnętrz, ponieważ produkuje się je z lekkich, nowoczesnych materiałów, a sama forma nie przytłacza okna. Ciężko jest udekorować okno zasłonami i firanami, ponieważ materiały te często dominują przestrzeń okienną, przez co zmniejszają wizualnie pomieszczenie. Z kolei klasyczne rolety są dość surowe – mało przytulne. Z tych względów sądzę, że rolety materiałowe rzymskie to idealny kompromis między nowoczesną, minimalistyczną dekoracją okna, a klasycznymi zasłonami czy firanami. Ich prosta forma ma jeszcze jedną zaletę: rolety rzymskie pasują naprawdę do każdego stylu wnętrzarskiego, zwłaszcza standardowe rolety rzymskie w jasnych odcieniach i bez wzorów czy falban.

Roleta rzymska: jaką powinna mieć szerokość?

Rolety rzymskie dostępne są w wielu szerokościach – nawet 3 mb – dlatego można je dopasować właściwie do każdego okna. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zamontować dwie rolety rzymskie obok siebie. Takie rozwiązanie nawet bardziej polecam, ponieważ mamy możliwość całkowitego odsłonienia albo zasłonienia połowy powierzchni okien.

Jak zamontować roletę rzymską?

Montaż rolety rzymskiej jest bardzo prosty – nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, aby z powodzeniem samodzielnie ją zamontować. Do wyboru jest kilka sposobów montażu.

  • Najprostszy jest montaż na ramie okiennej z pomocą specjalnych, bezinwazyjnych uchwytów, które jej nie uszkodzą. Z pewnością każdy poradzi sobie z takim montażem, ponieważ wymagany jest tylko wybrany uchwyt i klucz imbusowy.
  • Drugi, bardzo prosty sposób, to montaż bezpośrednio do ściany nad oknem: wystarczy zrobić 2 odwierty, do których wkładami kołki, a później na śrubkach przymocowujemy roletę. Śrubek nie dokręcamy do końca. Gotowe!
  • Kolejny sposób to montaż do sufitu – tylko przy takim montażu lepiej kupić nieco dłuższa roletę, ale efekt będzie wyjątkowo. Można również zamontować roletę do nadproża – ten rodzaj montażu polecam raczej do pomieszczeń bardzo wysokich. Oba te sposoby są już nieco bardziej skomplikowane – lepiej zostawić je bardziej wprawionym majsterkowiczom.