Wielu z Was zapewne samodzielnie podejmuje się projektowania i aranżacji domu lub mieszkania. Rezygnujecie z usług architekta w przekonaniu, że są one kosztowne, a nawet niepotrzebne. Niestety jeżeli nie macie doświadczenia, możecie popełnić o wiele kosztowniejsze błędy.

O ile aranżacja i urządzanie wnętrza może wykonać osoba posiadająca zmysł kreatywności, o tyle projektowanie jest sprawą czysto techniczną, do której niezbędne jest doświadczenie i wiedza z zakresu budownictwa. Jeżeli nadal jesteś nastawiony sceptycznie, poniżej postaram się Ci udowodnić w 10 argumentach, dlaczego warto zlecić projekt i aranżację mieszkania lub domu architektowi.

1. Pasja i kreatywność w KAŻDYM projekcie wnętrza

Dobry projektant to taki, dla którego aranżacja wnętrz jest pasją, a nie jedynie źródłem utrzymania. Tą cechę możemy poznać po zróżnicowaniu projektów i odwadze aranżacyjnej. Architekt poza tym przez lata szkoli się najpierw na studiach, później rozwija talent na specjalnych kursach. Na bieżąco również monitoruje aktualne trendy wnętrzarskie i potrafi zachować umiar w ich wprowadzaniu. Dzięki temu projektant wnętrz patrząc na pomieszczenie, widzi więcej, niż osoba, która nie jest tak zaangażowania w temat aranżacji, dostrzegając potencjał wnętrza.

2. Elastyczność w umowie z projektantem wnętrz

Zatrudniając architekta wnętrz, nie musisz od razu decydować się na pełen pakiet. Możesz sam zdecydować, jakie usługi będą znajdować się w umowie. Możesz np. zlecić jedynie projekt układu funkcjonalnego wnętrza lub wizualizację poszczególnych pomieszczeń w różnych opcjach aranżacyjnych. Możesz także skorzystać z pakietu poszerzonego, gdzie architekt wykona dokumentację wykonawczo-techniczną czy kosztorys inwestycji lub nawet będzie koordynował prace firmy wykonawczej. Zwykle współpraca z projektantem zaczyna się od nieformalnego spotkania, gdzie możecie wspólnie określić zakres ewentualnej umowy, dlatego zawsze warto umówić się choćby na konsultację.

3. Projekt wnętrza dopasowany indywidualnie do mieszkańców

Dobry architekt potrafi słuchać. Nie korzysta ze schematów i potrafi połączyć prawidłową aranżację wnętrza zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Dlatego też podczas pierwszego spotkania z projektantem, warto przekazać mu jak najwięcej informacji dotyczących stylu życia mieszkańców i ich oczekiwać. Architekt wnętrz będzie umiał przenieść życzenia mieszkańców na realny grunt, zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym.

O ile aranżacja i urządzanie wnętrza może wykonać osoba posiadająca zmysł kreatywności, o tyle projektowanie jest sprawą czysto techniczną, do której niezbędne jest doświadczenie i wiedza z zakresu budownictwa.

4. Fachowa współpraca: wizualizacje, koncept, dokumentacja techniczna projektu wnętrza

Jak wielu może błędnie myśleć, współpraca z architektem to nie tylko rozmowa o kolorach ścian czy meblach. To przede wszystkim zagłębienie się w aspekty techniczne pomieszczenia. Dlatego tak ważne jest wykonanie przez projektanta pomiarów i rzutów mieszkania lub domu oraz pomiar instalacji elektrycznych. Kolejny etap współpracy obejmuje przedstawienie kilku propozycji aranżacji. Następnie architekt może na życzenie klienta dokonać dokumentacji technicznej, którą przekazuje się ekipie wykonawczej (sprawy związane z elektryką czy hydrauliką).

5. Projekt wnętrz, wykonanie, nadzór nad firmą wykonawczą i aranżacja

Te wszystkie elementy mogą wchodzić do zakresu obowiązków architekta wnętrz. Oznacza to kompleksowe wykonanie projektu wnętrza i aranżacji. Architekt może poza wykonaniem projektu, nadzorować i koordynować prace firmy wykonawczej, dostarczać materiały wykończeniowe, meblować mieszkanie lub dom. Klient jest wtedy zwolniony praktycznie ze wszelkich prac związanych z wykonaniem remontu.

Architekt może w ramach współpracy sam wybrać sprawdzoną ekipę techniczną czy dystrybutora materiałów lub mebli. W takiej współpracy występuje ważna zaleta: projektant jest osobą z branży, co oznacza, że ma duże znajomości z fachowcami i dystrybutorami, dzięki czemu może liczyć na liczne ulgi i rabaty.

6. Realizacja projektu i aranżacji wnętrz w krótkim czasie

Projektant wnętrz może poświęcić cały swój czas pracy na realizację projektu wnętrza. Dokładnie trzyma się harmonogramu, dbając o jak najszybsze wykonanie wszystkich usług zawartych w umowie. Dzięki temu remont może potrwać znacznie krócej niż w przypadku, gdy sami mielibyśmy go nadzorować.

7. Sam decydujesz, jakie zmiany może wprowadzić architekt

Z doświadczenia wiem, jak różni są klienci. Niektórzy przychodzą do mnie z wręcz gotową (i często świetną!) wizją i proszą jedynie o nadzór nad wykonawcami oraz wskazówki techniczne. Inni pozostawiają mi całkiem wolną rękę, jedynie wspominając o najważniejszych dla nich sprawach. Niezależnie od tego, jaka jest sytuacja, zawsze staram się jak najbardziej angażować klienta w proces projektowania i aranżacji. Najlepsze bowiem koncepcje powstają w wyniku burzy mózgów. Projekt i aranżacja wnętrza powinny być połączeniem wiedzy technicznej i wyczucia estetycznego, z potrzebami indywidualnymi klienta.

Jak wielu może błędnie myśleć, współpraca z architektem to nie tylko rozmowa o kolorach ścian czy meblach. To przede wszystkim zagłębienie się w aspekty techniczne pomieszczenia. Dlatego tak ważne jest wykonanie przez projektanta pomiarów i rzutów mieszkania lub domu oraz pomiar instalacji elektrycznych.

8. Nowoczesny projekt wnętrza domu lub mieszkania

Projektując każde wnętrze, zawsze zwracam uwagę na to, czy za 10 lat będzie prezentować się równie świeżo i modnie. Zatrudnienie projektanta wnętrz to zatem inwestycja na przyszłość i spora oszczędność pieniędzy. Wiele osób kupuje początkowo mniejsze mieszkanie wiedząc, że po spłaceniu kredytu za 10 lub 15 lat wystawi je na sprzedaż. Zaprojektowane przez architekta mieszkanie lub wnętrze domu, to zatem podniesienie wartości nieruchomości.

9. Oszczędność czasu i pieniędzy przy zatrudnieniu architekta wnętrz

Zlecenie projektu i aranżacji wnętrz wbrew pozorom jest oszczędnością. Po pierwsze oszczędzamy sporo czasu, nie musząc przejmować się nadzorem ekipy technicznej. Oszczędzamy również finansowo, ponieważ projektant wnętrz może posiadać liczne zniżki, zarówno u firm wykonawczych, dystrybutorów, jak i w sklepach specjalistycznych.

10. Niesamowity efekt aranżacji mieszkania lub domu przez architekta

Wszystkie prace architekta wnętrz sprowadzają się do niesamowitego efektu aranżacyjnego. Niejednokrotnie projektant słyszy z ust swoich klientów zachwyt i pozytywne zaskoczenie, niczym w amerykańskim programie “Dom nie do poznania”. O to chodzi w pracy architekta wnętrz: zadowolenie domowników, satysfakcję i pokazanie możliwości wnętrza, na które klient nie wpadłby nigdy sam.