Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój dom albo mieszkanie wyglądały świetnie przez wiele lat, ten artykuł jest dla Ciebie. Wymieniam w nim najczęstsze błędy, z jakimi spotkałam się w ciągu wielu lat mojej pracy zawodowej w roli architekta. Naprawa tych błędów może być kosztowna, dlatego warto poświęcić na zaznajomienie się z nimi 5 minut.

1. Aranżowanie mieszkania na pokaz

Chcemy przypodobać się znajomym czy rodzicom i aranżujemy mieszkania po to, by zabłysnąć przed innymi. Tym sposobem zapominamy o własnych potrzebach i gustach. W tak urządzonym mieszkaniu nie poczujesz się komfortowo i swojo. Mam wrażenie, że każdemu podoba się styl skandynawski, loftowy czy prowansalski – ale to przecież nie jedyne style i co więcej – nie pasują do każdego wnętrza czy osobowości. Zanim więc zdecydujesz pochopnie, jak zaaranżować mieszkanie, poszukaj inspiracji i poczytaj o stylach wnętrzarskich.

2. Jedno źródło światła w pomieszczeniu

Takie rozwiązanie to standard, jaki zwykle istnieje w mieszkaniach od dewelopera – regulują to bowiem przepisy Prawa budowlanego. Jednak czy takie rozwiązanie jest właściwe? Czy często korzystasz wyłącznie z górnego światła? Czy czujesz się przy nim dobrze? Prawdopodobnie odpowiedzi na te pytania tego nie potwierdzą, dlatego koniecznie zadbaj o alternatywę. Oświetlenie bardzo wpływa na odbiór wnętrza – tworzy jego klimat i charakter, a co więcej – może stanowić granicę pomiędzy strefami (np. w przypadku aranżacji kuchni połączonej w salonem).

Zamiast pełnego kompletu mebli z jednej kolekcji, zabuduj krótszą ścianę prostymi, minimalistycznymi meblami, a jako element dekoracyjny wybierz pojedynczą komodę czy witrynę – która może być ustawiona samodzielnie, bez towarzystwa innych mebli.

3. Jeden wyrazisty kolor w całym pomieszczeniu

Dobór barw w mieszkaniu czy domu to skomplikowany temat – w grę wchodzi łączenie wielu kolorów na różnych płaszczyznach. Podobnie jak światło, kolory również pełnią dużą rolę w budowaniu klimatu pomieszczenia. Z jednej strony moi klienci boją się korzystać z palety barw, stawiając na kolory zachowawcze – czyli przede wszystkim biele. Taką aranżację można jednak świetnie ożywić dodatkami i fakturami. Większym błędem jest nadmierne zaufanie do swoich wyobrażeń, przez co maluje się np. wszystkie ściany bardzo intensywnym kolorem. Jak znaleźć balans? Istnieje pewna prawidłowość, której zawsze polecam się trzymać:

  • wybierając kolory jasne, stawiaj na paletę chłodną,
  • jeśli zamierzasz wykorzystać w aranżacji intensywne akcenty, zdecyduj się na odcienie ciepłe,
  • jeśli chcesz mieszać barwy w jednym pomieszczeniu, trzymaj się zasady 60:30:10, czyli 60% to kolor podstawowy, 30% barwa dopełniająca oraz 10% barwa intensywna – w dekoracjach.

4. Płytki w łazience ułożone pod sufit

Takie rozwiązanie stosowano kiedyś i niestety nadal nie potrafimy się od niego oderwać. Wynika to z przesądu, że tylko w taki sposób można zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią – co jest błędem. Obecnie dostępne są na rynku takie środki, które świetnie chronią ścianę przed wnikaniem wody. A pozostawienie choćby 20-30 cm wolnej ściany od sufitu da wrażenie lekkości. Co więcej, taki zabieg optycznie podwyższy wnętrze. Przykładowe pomysły na dobrą aranżację łazienki znajdziesz tutaj.

5. Meblościanka i pełen komplet mebli do salonu

Mam tutaj na myśli wykorzystanie wszystkich możliwych części danej kolekcji, jakie proponuje producent. I to najchętniej w tzw. rozstawieniu „ołtarzowym” - czyli wszystko wokół telewizora. Taki zabieg nie tylko sprawi, że wnętrze wyda się ciasne, ale nie będzie oryginalne. Zamiast pełnego kompletu mebli z jednej kolekcji, zabuduj krótszą ścianę prostymi, minimalistycznymi meblami, a jako element dekoracyjny wybierz pojedynczą komodę czy witrynę – która może być ustawiona samodzielnie, bez towarzystwa innych mebli.

Oświetlenie bardzo wpływa na odbiór wnętrza – tworzy jego klimat i charakter, a co więcej – może stanowić granicę pomiędzy strefami.

Jeśli nie masz pomysłu na urządzenie mieszkania lub domu, przeczytaj mój poradnik. Przedstawiam w nim ważne zasady aranżacyjne, które pozwolą Ci stworzyć nowoczesną przestrzeń. Znajdziesz w nim także mnóstwo inspiracji, dzięki którym urządzanie będzie łatwiejsze. Zawsze również służę pomocą – jeśli potrzebujesz porady, wskazówek czy projektu swojego mieszkania lub domu, skontaktuj się ze mną - wspólnie ustalimy, co możemy zrobić w budżecie, którym dysponujesz.