Aranżacja wnętrz i ozdabianie własnego mieszkania lub domu to często nie lada wyzwanie. Choć każdy z nas ma w głowie mniej lub bardziej dokładną wizję tego, jak chciałby mieszkać, o tyle zrealizowanie pomysłu może być już trudniejsze. Jeżeli szukamy nietypowych i ciekawych rozwiązań do własnego M warto zainteresować się położeniem na ścianie tapety zamiast kolorowej farby. Choć jest to motyw znany już od dawna, o tyle współczesne techniki druku są w stanie dać nam efekty, o jakich nawet nie mamy odwagi marzyć. Jak zatem wykorzystać tapetę dekoracyjną do aranżacji wnętrz? Na co zwrócić uwagę wybierając motyw? W jaki sposób możemy znacząco odmienić wygląda pokoi w naszym domu?

Tapeta na całą ścianę
Jednym z najbardziej podstawowych sposobów na wykorzystanie tapety dekoracyjnej jest położenie jej na całej ścianie lub na kilku ścianach. Możemy przy tym zastosować jakiś wzór albo zdjęcie. Zdjęcia oraz kompozycje przestrzenne nadają się świetnie do niewielkich pomieszczeń, ponieważ położone na jednej lub dwóch ścianach nadają nam poczucie większej przestrzeni. Najlepiej sprawdzą się tu rozległe krajobrazy, jak pola, pustynia czy góry albo wzory abstrakcyjne, na przykład składające się z figur geometrycznych ułożonych w sposób dający perspektywę. Warto jednak pamiętać, abyśmy wybierali jasne wzory, ponieważ ciemny motyw na tapecie zepsuje efekt wizualnego powiększenia pokoju, w którym położyliśmy tapetę.

 

Tapeta na część ściany
Inną metodą na zastosowanie tapety do aranżacji wnętrz jest wykorzystanie jej na niewielkiej przestrzeni, na przykład na części ściany. Możemy w tym celu wybrać po prostu mniejszy kawałek materiału lub zdecydować się na swoistą tapetową "aplikację" na ścianę. Tego typu dekoracja wygląda wyjątkowo efektownie w pomieszczeniach funkcyjnych typu łazienka lub kuchnia, w szczególności gdy jej motyw jest w jakiś sposób związany w przeznaczeniem przestrzeni w której się ona znajduje - na przykład gdy wybierzemy motyw rybek lub innych morskich stworzeń do łazienki lub motyw ziół do kuchni. Warto jednak pamiętać, aby nie przedobrzyć - jeżeli mamy niewielki pokój do dyspozycji, lepiej jest nie przesadzać z ilością takich aplikacji, a ograniczyć się do jednej czy dwóch. Jeżeli nie wiemy na co się zdecydować, wiele ciekawych wzorów i pomysłów na tapety dekoracyjne w salonie Hoff powinno rozbudzić naszą wyobraźnię.

 

Do jakich pomieszczeń wybierać tapety?
Tak naprawdę nie ma jednego odgórnego określenia, w jakich pomieszczeniach wolno korzystać z tapet a w jakich nie. Na pewno musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie wzoru jeżeli chcemy mieć tapetę w kuchni czy łazience, ponieważ tam będzie ona wystawiona na zwiększone działanie pary wodnej czy ciepła. Mimo wszystko jednak najpopularniejszymi miejscami, w których stosuje się tapety 3D i inne tapety dekoracyjne jest salon, sypialnia, pokój dziecięcy oraz czasem również gabinet. Ciekawy efekt można uzyskać także w przedpokoju, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na motyw optycznie powiększający zadaną przestrzeń.

 

Tapety dekoracyjne to stary-nowy trend w aranżacji wnętrz. Z jednej strony już je znamy i często mieliśmy w domach rodzinnych, z drugiej możemy dzisiaj osiągnąć niesamowite efekty za pomocą dobrze skadrowanego i wydrukowanego wzoru. Co więcej stał się to dodatek bardzo uniwersalny - możemy bez żadnych problemów zastosować go w dowolnym pomieszczeniu,