Choć w obu przypadkach mamy do czynienia z tym samym typem osłony okna, żaluzje wewnętrzne i zewnętrzne różnią się diametralnie. Jakie są ich zalety i wady oraz co niesie za sobą realizacja jednej z tych opcji? Oto krótki przegląd podstawowych kryteriów, na jakie musisz zwrócić uwagę, podejmując decyzję.

Obsługa żaluzji wewnętrznych i zewnętrznych

Obsługa żaluzji wewnętrznych do okien nie wymaga niczego poza sięgnięciem po sznurki do ich zaciągnięcia. Jest czysto mechaniczna. Swobodnie regulujesz kąt nachylenia lameli i wysokość opuszczenia, nawet nie myśląc o tych czynnościach jako o „obsłudze sprzętu domowego” – to proste i naturalne, jak przesuwanie krzesła. 

Żaluzje zewnętrzne to zupełnie inna sprawa. Te nowoczesne z oczywistych powodów muszą być regulowane zdalnie i elektronicznie. Rzecz jasna to również nic trudnego – do momentu wystąpienia przeszkód… Jeśli nie ma prądu, nie podniesiesz ani nie opuścisz żaluzji. Zimą może przymarznąć lub zostać przysypana śniegiem – zatem przed próbą sterowania musisz wyjść na zewnątrz i oczyścić żaluzję. Trzeba też uważać na liczne zagrożenia dla mechanizmu, np. przedmioty leżące na parapecie albo silny wiatr, który może naruszyć niedomkniętą żaluzję.

Temperatura mieszkania i energooszczędność a żaluzje

Żaluzje wewnętrzne mogą wpływać na temperaturę pomieszczenia w podobny sposób jak tradycyjne osłony okien. Możesz regulować za pomocą żaluzji temperaturę w mieszkaniu w konwencjonalny sposób, zasłaniając okna, gdy wpada przez nie światło słoneczne. Żaluzje zewnętrzne natomiast mogą mieć realny wpływ na nagrzewanie wnętrza, a nawet na utratę ciepła. Dlatego też to rozwiązanie często rekomendowane jest dla domów energooszczędnych. Montaż zewnętrznych żaluzji do okien plastikowych może chronić przed utratą ciepła nawet o kilkanaście procent, a przy oknach starszego typu zysk jest jeszcze większy! Jeśli jednak mieszkasz w zacienionej okolicy i masz problem raczej z dogrzaniem murów, niż ochłodzeniem wnętrza, takie rozwiązania na niewiele ci się przydadzą. 

Czarne, drewniane żaluzje oferowane przez firmę Clicky

 

Estetyka żaluzji


Oba typy żaluzji to świetny wybór pod kątem estetyki. Żaluzje wewnętrzne mogą wnieść spory walor dekoracyjny: ich delikatna, ażurowa konstrukcja nie rzuca się w oczy, ale obejmuje pewną płaszczyznę, która w nienachalny sposób wpływa na charakter całego wnętrza. Dlatego też wybierając żaluzje wewnętrzne, warto ten efekt wykorzystać i dopasować je do swojego stylu. Na rynku obecnie dostępne są rozmaite modele w pełnej palecie barw i wariantach materiałowych. 

Żaluzje zewnętrzne z kolei nie mają zbyt wielkiego wpływu na wygląd wnętrza – od środka okna pozostają „niezagospodarowane”, zatem możesz dekorować je od podstaw. Zewnętrzne żaluzje mają jednak niebagatelny wpływ na wygląd domu z podwórza i z ulicy. Jako rozwiązanie w dużej mierze dyktowane względami praktycznymi często nie uwzględnia dostatecznie potrzeb estetycznych użytkownika. Zaciągnięte mogą sprawiać nieprzyjazne wrażenie.

Żaluzje bambusowe z cienkimi lamelami
Żaluzje bambusowe z cienkimi lamelami

 

Który wariant żaluzji lepiej wybrać?


Jak widać, wybierając między żaluzjami wewnętrznymi i zewnętrznymi, stoisz przed dość skrajnymi opcjami. Wybór żaluzji zewnętrznych to szeroko zakrojona inwestycja na skalę całego domu i poważna ingerencja w elewację budynku. Natomiast żaluzje wewnętrzne to nie tylko wybór estetyczny, ale i praktyczny – mogą stylowo dopełniać aranżację wnętrza, jednocześnie chroniąc przed słońcem. Oczywiście, dobre żaluzje wewnętrzne zamawia się na lata i warto zainwestować w dobrej jakości produkty.