Niewielu jest szczęśliwców posiadających łazienkę „z widokiem” - szczególnie wśród właścicieli mieszkań, a nie domów jednorodzinnych. Okno zapewnia dopływ światła i świeżego powietrza, a może być także ciekawym akcentem architektonicznym. Co jednak zrobić, jeśli jedyną szansą na światło jest żarówka? Okazuje się, że i takie wnętrze może być bardzo efektowne i jasne. Poniżej zdradzę Ci kilka sposób na taką aranżację.

Zanim pokażę Ci sposoby na aranżację łazienki bez okna, gorąco zachęcam do przeczytania poradnika „Jak zaprojektować i urządzić łazienkę? Zasady i inspiracje”. Znajdziesz w nim wskazówki architektoniczne, które spisałam na podstawie mojej wiedzy i doświadczenia w projektowaniu wnętrz. Nie jest to kolejny poradnik, jakich wiele znajdziesz w internecie, bez konkretów, z ogólnikami. Staram się w nim przedstawić jasno i klarownie najważniejsze zasady, podając wymiary, odległości czy typy materiałów, aby urządzanie było łatwiejsze.

Łazienka bez okna – aranżacja pełna blasku

Świetnym trikiem wnętrzarskim, który wpłynie na optyczne powiększenie i rozjaśnienie przestrzeni, jest zastosowanie materiałów odbijających światło. W przypadku łazienki będą to płytki – najlepiej wielkoformatowe z elementami srebrzystymi czy drobną mozaiką. Dzięki temu łazienka nabierze głębi i będzie wyglądała na znacznie jaśniejszą. Taka konwencja świetnie dopasuje się do kobiecych łazienek w stylu glamour czy nowojorskim. Sprawdzi się także w przestrzeniach minimalistycznych czy nowoczesnych w stylu hi-tech. Jeśli nie wiesz, w jakim stylu wnętrzarskim urządzić pomieszczenie, zajrzyj do poradnika.

Świetnym trikiem wnętrzarskim, który wpłynie na optyczne powiększenie i rozjaśnienie przestrzeni, jest zastosowanie materiałów odbijających światło. W przypadku łazienki będą to płytki – najlepiej wielkoformatowe z elementami srebrzystymi czy drobną mozaiką.

Postaraj się także wybierać meble lekko błyszczące – unikaj raczej matowych powierzchni. Wybieraj wyposażenie i elementy wykończenia w kolorach jasnych – biele czy jasne pastele. Stworzą one złudzenie optyczne, które powiększy nawet najmniejsze wnętrze.

Oświetlenie w łazience bez okna – jakie wybrać?

Skoro w łazience nie ma okna, musisz zrobić wszystko, by znaleźć dla niego jak najlepszy odpowiednik. Oświetlenie musi być przede wszystkim wieloźródłowe. Najlepiej jest więc zaplanować centralne oświetlenie w postaci lampy sufitowej, a do niego dobrać kinkiety ścienne. Świetnie sprawdzają się w nowoczesnych łazienkach oprawy halogenowe czy listwy LED, które możesz umieścić do podświetlenia szafek, przestrzeni nad wanną czy kabiny prysznicowej.

Wybierając oświetlenie do łazienki bez okna, staraj się zachować w miarę naturalną temperaturę barwową żarówek. Oświetlenie takie powinno być ciepłe i delikatne, aby wprowadzić odczucie naturalnych promieni słonecznych. Zimne barwy tego nie zapewnią.

Wykorzystaj duże lustra w łazience bez okna

Na brak okna w łazience istnieje świetny sposób, który zawsze polecam – okazałe lustra. Taka tafla pięknie odbija rozproszone światło i automatycznie doświetla całe wnętrze. Ponadto iluzja lustrzana sprawi, że płaszczyzna ta stanie się wizualnie dodatkową powierzchnią wnętrza. Jeżeli nie stronisz od ekstrawaganckich i odważnych rozwiązań, wyłóż powierzchnią lustrzaną nawet całą ścianę. Lustro jest elementem uniwersalnym, dlatego taki zabieg możesz wykorzystać właściwie w każdym wybranym stylu wnętrzarskim.

Wybierając oświetlenie do łazienki bez okna, staraj się zachować w miarę naturalną temperaturę barwową. Oświetlenie takie powinno być ciepłe i delikatne, aby wprowadzić odczucie naturalnych promieni słonecznych. Zimne barwy tego nie zapewnią.

Lustro możesz także wykorzystać jako… okno. Taflę lustra powinny wtedy przedzielać szprosy. Takie rozwiązanie będzie świetnie pasować do wnętrz w stylu prowansalskim, rustykalnym czy retro.

Łazienka bez okna: prysznic czy wanna?

Do łazienek bez okna zdecydowanie polecam prysznic – a najlepiej bez kabiny. Taki sprzęt da wrażenie bardzo otwartej, świeżej i jasnej przestrzeni, nawet w bardzo małym wnętrzu. Zabudowanie miejsca kąpielowego szklaną taflą sprawi, że zyskasz dodatkową powierzchnię odbijającą światło, co umocni doświetlenie łazienki. Warto tutaj zainwestować w szybę, która posiada zabezpieczenie przed nadmiernym zaparowywaniem. Będzie ona przez cały czas przejrzysta i łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Ściany w kabinie dobrze oświetl za pomocą listew LED czy opraw halogenowych, aby zyskać wrażenie głębi wnęki.

Wśród moich projektów aranżacji łazienek (zobacz projekty), znajdziesz wiele inspiracji i pomysłów, które – mam nadzieję – pomogą Ci w stworzeniu idealnego wnętrza. Jeśli nie masz koncepcji na swoją łazienkę, potrzebujesz porady lub pomocy architekta wnętrz, zajrzyj do mojego artykułu, gdzie opisuję, w jakim zakresie możesz współpracować z projektantem i ile to może kosztować. Zachęcam też do bezpośredniego kontaktu ze mną – wnętrza projektuję w Bydgoszczy, Warszawie i okolicach.