Niewielkie mieszkanie to duży problem, jeśli chodzi o jego projektowanie i późniejszą aranżację. Koncepcja musi być przemyślana tak, aby maksymalnie wykorzystać każdy kąt, przy jednoczesnym zachowaniu przestronności. Jakie są sposoby na urządzanie małego mieszkania? Podpowiadam poniżej.

Doświadczenie w aranżacji wnętrz – kluczowe dla małego mieszkania

Nowoczesne urządzenie małego wnętrza bardzo trudno jest pogodzić z funkcjonalnością. Zwłaszcza, jeśli posiadasz kawalerkę lub mieszkanie nieustawne. Dlatego szczególnie w takich wnętrzach konieczna może się okazać pomoc architekta wnętrz. Bardzo duży procent moich klientów, to właśnie właściciele niewielkich mieszkań – w tym inwestorów, którzy zamierzają taki lokal przeznaczyć na wynajem długoterminowy. Skorzystanie z usługi projektowania i aranżacji wnętrz da Ci pewność, że zostaną zastosowane rozwiązania uniwersalne, dzięki którym znajdzie się miejsce na przechowywanie, a mieszkanie będzie komfortowe i estetyczne.

Połączenie kuchni z jadalnią i salonem

Jak zobaczysz na wielu moich projektach aranżacji wnętrz, łączenie kuchni z salonem to świetny sposób na uzyskanie w każdym wnętrzu przestronności. Dzięki wyburzeniu ściany pomiędzy tymi pomieszczeniami, zyskasz dodatkowe miejsce oraz więcej możliwości aranżacyjnych – kuchnia może wtedy być zlokalizowana na ścianie bez okna, w głębi mieszkania.

Jak zobaczysz na wielu moich projektach aranżacji wnętrz, łączenie kuchni z salonem to świetny sposób na uzyskanie w każdym wnętrzu przestronności. Dzięki wyburzeniu ściany pomiędzy tymi pomieszczeniami, zyskasz dodatkowe miejsce oraz więcej możliwości aranżacyjnych.

Nie możesz jednak zapominać, że oba te miejsca pełnią różne funkcje i całkowite ich łączenie może je zaburzyć. Dlatego zastosuj sposoby na uzyskanie nieformalnych granic między kuchnią i salonem, np. poprzez wyspę kuchenną, inne oświetlenie czy rodzaj podłogi. O tym, jak urządzić salon z aneksem kuchennym, przeczytasz w osobnym artykule. Polecam Ci również praktyczny poradnik o zasadach projektowania i aranżacji salonu, gdzie poza wskazówkami, znajdziesz przykładowe zdjęcia takich wnętrz.

Drzwi przesuwne do małego mieszkania

Drzwi to element często pomijany w aranżacji wnętrz – co jest moim zdaniem błędem. W małych wnętrzach liczy się każdy centymetr, a konieczność wygospodarowania wolnej przestrzeni dla otwierania drzwi może być nie lada wyzwaniem. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi przesuwnych. Mam tutaj na myśli zarówno drzwi do pomieszczeń, jak i np. garderoby w wąskim wnętrzu. Możesz wybrać drzwi przesuwne pojedyncze, podwójne albo nawet potrójne. Zwykle są wykonane z pełnej płyty meblowej, ale są także dostępne z wypełnieniem szybą. Dzięki zastosowaniu drugiego rodzaju pomieszczenie bez okna będzie wydawało się lepiej doświetlone i bardziej przestronne.

Wielofunkcyjne meble do niewielkich wnętrz

W małym mieszkaniu warto zrezygnować z tradycyjnych szaf na rzecz zabudowy. Nie bój się wykorzystać jej na całej ścianie do samego sufitu – jeśli będzie w jasnych, neutralnych barwach, a dodatkowo będzie posiadać dekoracyjne przeszklenia, nie pomniejszysz optycznie pokoju, a zyskasz na funkcjonalności. Takie rozwiązanie idealnie nadaje się także do pokoju nastolatka – obecnie dostępne są systemy zabudowy, które uwzględniają sprytne chowanie łóżka czy miejsca do pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak dobrze urządzić mały pokój dla dziecka, przeczytaj ten artykuł.

Pomyśl również o wielofunkcyjności mebli wypoczynkowych. Warto wybrać takie, które mogą służyć także do spania oraz przechowywania (z wysuwanymi szufladami czy ze schowkami otwieranymi od góry).

Skorzystanie z usługi projektowania i aranżacji wnętrz da Ci pewność, że zostaną zastosowane rozwiązania uniwersalne, dzięki którym znajdzie się miejsce na przechowywanie, a mieszkanie będzie komfortowe i estetyczne.

Stosując powyższe zasady, urządzanie małego mieszkania powinno być o wiele łatwiejsze. Pamiętaj, by nie przesadzać z dekoracjami i wielością kształtów. Nie zapominaj także o aranżacji wnętrz poprzez kolory i oświetlenie – potrafią wiele zmienić i sprawić, że każde pomieszczenie wyda się bardziej przestronne i zorganizowane. Jeśli nie masz pomysłu na to, jak zaaranżować małe mieszkanie, skorzystaj z pomocy architekta. Takie usługi oferuję na terenie Bydgoszczy, Warszawy i okolic, a zakres możemy ustalić wspólnie. Czasami wystarczy nawet jedna konsultacja i wskazanie koncepcji, a niekiedy współpraca wymaga całościowej realizacji. Skontaktuj się ze mną, a dowiesz się, jaki zakres będzie dla Ciebie optymalny. To niewiele kosztuje, a dzięki temu możesz zyskać piękne wnętrze niskim kosztem.