Salon jest miejscem szczególnym w każdym domu. To tutaj zbiera się cała rodzina i goście, aby wspólnie spędzić czas. Salon musi być zatem nie tylko reprezentacyjny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Im większą powierzchnię mamy do dyspozycji, tym łatwiej będzie ją zaaranżować. Jeżeli nie posiadamy zbyt dużego salonu, warto powiększyć go poprzez np. wyburzenie ściany do kuchni czy jadalni.

Inne zasady rządzą się projektowaniem i aranżacją salonu w bloku i domu jednorodzinnym. Jednak istnieje kilka podstawowych elementów, które zawsze decydują o tym, czy aranżacja będzie poprawna z punktu projektowego.

Projektowanie salonu - najważniejsze zasady

W każdej aranżacji najważniejsze jest początkowe ustalenie, jakie funkcje ma spełniać pomieszczenie. Salon jest miejscem wyjątkowym, ponieważ poza spędzaniem wolnego czasu, może pełnić funkcję sypialni (np. w kawalerce) lub domowego biura. Jak zatem zaprojektować salon, by był jednocześnie reprezentacyjny i funkcjonalny? Zobacz w instrukcji poniżej.

1. Powierzchnia, wysokość i kształt salonu - projektowanie

Powierzchnia salonu jest zawsze zależna od całkowitej powierzchni domu czy mieszkania. Salon jednak, nie powinien być mniejszy niż 25 m2. Jeżeli posiadamy większy dom, najlepiej na to pomieszczenie wygospodarować nawet 35 m2. Pamiętajmy jednak, aby metraż salonu dostosować do innych pomieszczeń, aby nie wystąpiły duże dysproporcje.

W każdej aranżacji najważniejsze jest początkowe ustalenie, jakie funkcje ma spełniać pomieszczenie. Salon jest miejscem wyjątkowym, ponieważ poza spędzaniem wolnego czasu, może pełnić funkcję sypialni (np. w kawalerce) lub domowego biura.

Kolejnym aspektem jest wysokość salonu. Tutaj mamy do czynienia z jedną zasadą: im pomieszczenie jest większe, tym powinno być wyższe. Jeżeli mamy taką możliwość, możemy podwyższyć fragment salonu o drugą kondygnację w formie antresoli. Sprawi to, że salon optycznie wyda się jeszcze większy. Inną istotną sprawą jest kształt tego pomieszczenia. Nawet mały salon może być ustawny, jeżeli będzie mieć np. kształt zwarty. Najłatwiej będzie bowiem zaaranżować salon o kształcie prostokąta czy kwadratu. Jeżeli do dyspozycji mamy więcej metrów kwadratowych, można pokusić się o plan rozbudowany, np. w kształcie litery L. W obu przypadkach musimy pomyśleć o tym, w jaki sposób będzie można wydzielić w salonie strefy funkcjonalne.

2. Salon połączony z kuchnią, jadalnią i holem - projektowanie

Najlepiej, gdy salon znajduje się w centrum domu - jednak musimy tutaj uważać, aby komunikacja między innymi pomieszczeniami nie znajdowała się wewnątrz salonu. To częsty błąd projektowania np. salonu połączonego z kuchnią. Jeżeli zamierzamy zaprojektować w domu kuchnię otwartą na pokój dzienny, najlepiej, aby obie części położone były na jednej osi tak, aby dostęp do każdej z nich był bezpośredni. Dobrym zabiegiem jest planowanie jadalni pomiędzy kuchnią a salonem. To ustanowienie swego rodzaju nieformalnej i naturalnej granicy między częściami strefy dziennej.

Bardzo ważne jest również planowanie wszelkich otworów na ścianach salonu: drzwi, okien, wyjść na taras. Od tego bowiem uzależniona będzie cała aranżacja i ustawność pomieszczenia. Wyjście na taras nie powinno biec poprzez środek żadnej strefy. Ciekawym zabiegiem jest wykorzystanie naturalnego światła do podziału stref, poprzez umieszczenie drzwi tarasowych np. pomiędzy częścią wypoczynkową a jadalnianą. Pamiętajmy również, że widok na ogród czy balkon nie powinien być przysłaniany przez wyposażenie (sofy czy stół). Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawać się większe.

3. Wykończenie salonu: podłogi i ściany

Podłogi: ze względów praktycznych, lepiej zrezygnować z położenia wykładziny dywanowej na całej powierzchni salonu. Nie jest ona łatwa w utrzymaniu, ani zbyt trwała. W większości salonów znajdziemy podłogi drewniane lub drewnopodobne. Do wyboru mamy panele, deski, parkiety i mozaiki. Wybierając którąś z tych opcji pamiętajmy, że podłoga w salonie powinna być twarda (np. bukowa, dębowa, jesionowa). Lepiej nie wybierać podłogi z sosny czy świerku, ponieważ te gatunki są stosunkowo miękkie. Poza podłogami drewnianymi, coraz częściej do salonu wybiera się płytki ceramiczne i kamienne (terakotę, gres, marmur czy granit). Jednak zastosowanie tego typu podłogi w salonie może wywołać aranżacyjny chłód. Te podłogi są również stosunkowo drogie.

Najlepiej, gdy salon znajduje się w centrum domu - jednak musimy tutaj uważać, aby komunikacja między innymi pomieszczeniami nie znajdowała się wewnątrz niego. To częsty błąd projektowania np. salonu połączonego z kuchnią.

Ściany: wybór faktury i koloru ścian, powinien być uzależniony od zastosowanej podłogi oraz planowanego stylu aranżacji wnętrza. Tutaj do wyboru mamy: ściany gładkie, fakturowane, wzorzyste. Wymienione efekty można uzyskać za pomocą np. tynków strukturalnych, przecierek, tapet i szablonów. Kolory, wzory i faktury na ścianach są o tyle ważne, że bardzo wpływają na postrzeganie przestrzeni pomieszczenia. Jeżeli np, salon jest długi i wąski, możemy pomalować ścianę na wprost od wejścia do niego na kolor ciemniejszy. Gdy natomiast salon jest stosunkowo niski, warto pokusić się o wykonanie pionowych pasów.

Poza farbami i tapetami, na rynku dostępne są również dekoracyjne kamienie, ścienne panele drewniane lub szklane i okładziny. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne są ściany wykończone cegłą (prawdziwą bądź produktami imitacyjnymi), zgodnie z trendem stylizacji loftowej. Zastosowanie cegły na jednej ze ścian (którą można pomalować na dowolny kolor), świetnie sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych, gdzie chcemy zachować lub podkreślić surowy klimat.. Z kolei położenie paneli drewnianych na ścianie nada się do wnętrz, które chcemy ocieplić. Dodatkowo ścienne panele imitujące drewno wprowadzą głębię i optycznie powiększą przestrzeń.

Aranżacja salonu - najważniejsze zasady

Urządzenie salonu powinno być uzależnione od tego, jak zaplanowaliśmy w nim funkcjonalność. Czy będzie to pomieszczenie otwarte na kuchnię i jadalnię? Czy zamierzamy w nim stworzyć kącik do pracy? Czy będzie pełnić także funkcję sypialnianą dla gości lub mieszkańców (w przypadku np. kawalerki)? Poniżej znajdziesz podstawowe zasady aranżacyjne.

Powierzchnia salonu jest zawsze zależna od całkowitej powierzchni domu czy mieszkania. Salon jednak, nie powinien być mniejszy niż 25 m2. Jeżeli posiadamy większy dom, najlepiej na to pomieszczenie wygospodarować nawet 35 m2.

1. Kącik wypoczynkowy w salonie - jak urządzić?

Najważniejszy w salonie jest oczywiście kącik wypoczynkowy. Zajmuje on sporo miejsca, więc musimy dobrze pomyśleć o jego lokalizacji. Sercem tej części pomieszczenia jest zwykle niski stolik kawowy. Jeżeli zależy nam na dużej powierzchni do siedzenia, najlepiej wybrać narożnik, zamiast sofy. Pamiętaj, aby pomiędzy meblami a stolikiem kawowym zachować ok. 50 cm odstępu - to optymalna odległość do komfortowego siedzenia.

2. Jadalnia w salonie - zasady aranżacji

Drugim, bardzo ważnym elementem w salonie połączonym z kuchnią jest stół. Jeżeli nie posiadamy dużej powierzchni, dobrze, aby był składany do mniejszych rozmiarów. Najlepszą wysokością stołu jest 72-74 cm. wybierając stół pamiętajmy, że na każdą osobę musimy uwzględnić ok. 60 cm szerokości oraz 30 cm głębokości. Co więcej, jeżeli nie mamy zbyt wiele miejsca, lepiej jest wybrać stół prostokątny, niż okrągły (ten zajmuje więcej miejsca i jest mniej ustawny).

3. Sypialnia w salonie - jak zaaranżować?

Najprostszym sposobem jest w takim przypadku zakup kanapy modułowej, gdzie z mebla reprezentacyjnego łatwo możemy uzyskać powierzchnię do spania. Jeżeli chcemy, aby w salonie koniecznie powstała dodatkowo przestrzeń sypialniana, warto pokusić się o niekonwencjonalne sposoby na podział przestrzeni, które jej nie pomniejszą optycznie. Będą to np. półprzezroczyste zasłony pomiędzy salonem i częścią z łóżkiem sypialnym lub parawany. Pamiętajmy jednak, aby nie zasłaniać części wypoczynkowej dostępu do naturalnego światła. Z niego możemy zrezygnować w części sypialnianej. Innym sposobem na rozdziele strefy do spania od strefy reprezentacyjnej, jest podłoga. Możemy np. położyć pod łóżkiem puszysty dywan, który delikatnie rozdzieli obie części pomieszczenia.

4. Oświetlenie w salonie - łatwy sposób na piękną aranżację

Na koniec warto wspomnieć o oświetleniu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest ono w aranżacji wnętrz wszystkich pomieszczeń. W salonie, za pomocą światła, możemy sprawić, że przestrzeń będzie spójna i sprawiała wrażenie całości, jak i rozdzielić na poszczególne strefy. Jeśli chcemy np. aby jadalnia była naturalnie oddzielona od pozostałych części strefy dziennej, dobrze jest zastosować nad stołem oświetlenie górne. To samo, jeśli chcemy uzyskać efekt odrębności w kąciku wypoczynkowym.

Oświetleniem możemy także urozmaicić i podkreślić aranżację. Wrażenie przytulności wzmogą wszelkie kinkiety, lampy stojące i lampki. Oświetlenie punktowe natomiast umieszczone np. na półkach, doda przestrzeni nowoczesności i zwróci uwagę na konkretne elementy (np. światło skierowane na obrazy).