Kluczem do dobrej aranżacji sypialni na poddaszu jest dobry projekt wnętrza oraz funkcjonalne i solidnie wykonane meble. Urządzając takie pomieszczenie najważniejsze jest dobre zagospodarowanie przestrzeni pod skosami i zapewnienie poczucia przestronności. W jaki sposób można to zrobić? Podpowiadam poniżej.

Poddasze jest doskonałym miejscem do urządzenia sypialni. Jest pełne zakamarków, sprzyja wyciszeniu i prywatności. Jednak skosy mogą okazać się dużym utrudnieniem, gdy pomieszczenie jest niewielkie – szczególnie, gdy znajduje się nie pod dwu- ale czterospadowym dachem. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby i z takiego wnętrza wydobyć największe zalety, a wady ukryć. W dalszej części artykułu zdradzę kilka z nich.

Zanim jednak przejdziemy do sedna, zachęcam Cię do przeczytania mojego Poradnika „Jak zaprojektować i urządzić sypialnię? Zasady i inspiracje”. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki i konkretne porady, które pomogą Ci urządzić wygodną i stylową sypialnię – niezależnie od tego, jakim metrażem dysponujesz.

Projekt i aranżacja sypialni na poddaszu

Dobry plan to podstawa każdej aranżacji – szczególnie tej w trudnych wnętrzach. Zanim więc zaczniesz wybierać styl pomieszczenia, weź kartkę, długopis i miarkę – bez nich planowanie będzie karkołomne. I tak kolejno przyjrzyj się skosom – jakie mają nachylenie i jaka jest wysokość ścianek kolankowych. Pomyśl również, jakie meble zamierzasz ustawić w sypialni. Czy ma być to komplet łóżka z szafkami nocnymi, czy może szafa na wymiar dopasowana do skosu. Kolejny krok to zaplanowanie ciągów komunikacyjnych – muszą one znajdować się w najwyższych lokalizacjach na poddaszu. Ten etap będzie determinować podział na funkcje pomieszczenia.

Sypialnia pod skosami: jak zaplanować oświetlenie?

Jeśli sypialnia na poddaszu jest stosunkowo ciemna, warto doświetlić ją oknami połaciowymi. Światło przez nie wpadające trafi mocniej w głąb pomieszczenia, niż to z lukarn, przez co sypialnia będzie dłużej i lepiej doświetlona. Okna tego typu mają jeszcze jeden atut. Skosy powodują wrażenie zamknięcia – ich rozbicie oknami pozwoli na efekt optycznego powiększenia i lekkości wnętrza. W takim przypadku koniecznie musisz jednak pomyśleć o roletach zaciemniających, aby w sezony letnie pomieszczenie się nie przegrzewało.

Jeśli sypialnia na poddaszu jest stosunkowo ciemna, warto doświetlić ją oknami połaciowymi. Światło przez nie wpadające trafi mocniej w głąb pomieszczenia, niż to z lukarn, przez co sypialnia będzie dłużej i lepiej doświetlona.

W kwestii oświetlenia sztucznego, unikaj stawiania w centrum głównej lampy sufitowej. W sypialni najważniejsze jest kreowanie przytulnego klimatu, a z tym najlepiej poradzi sobie oświetlenie nastrojowe i punktowe. Światło powinno mieć ciepłą temperaturę barwową – będzie sprzyjać wtedy wyciszeniu. Odpadają więc świetlówki czy diody LED.

Łóżko w sypialni na poddaszu – jak zaplanować?

Unikaj stawiania łóżka w miejscach, gdzie znajdują się skosy. Optymalnie jest postawić je tam, gdzie wysokość pomieszczenia jest standardowa. Wystarczający jednak może okazać się skos na wysokości 110 cm (przy ścianie) i 190 cm przy boku łóżka. Możesz także delikatnie odsunąć łóżko od ściany, a za zagłówkiem zabudować ściankę i zorganizować tam miejsce na podręczne rzeczy i punktowe oświetlenie – zamiast szafek nocnych.

Do sypialni pod skosami warto wybrać łóżko niższe – tzw. japońskie. Nie mam na myśli tutaj stylu, ale wysokość mebla. Jest ona o wiele niższa – może mieć np. 20 cm. Niestety łóżka tego typu nie posiadają zwykle pod spodem miejsca do przechowywania. Wtedy konieczny będzie zakup dodatkowego pojemnika lub skrzyni na pościel.

Jak rozplanować pozostałe meble w sypialni pod skosami?

W projektowaniu i urządzaniu mieszkania najważniejsze jest dobre zagospodarowanie wszystkich wnęk, a tym samym maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Najwygodniejsze w aranżacji będą sypialnie, gdzie krótszy bok przylega do połaci dachu – wtedy mniej  przestrzeni znajduje się pod skosami.

Unikaj stawiania łóżka w miejscach, gdzie znajdują się skosy. Optymalnie jest postawić je tam, gdzie wysokość pomieszczenia jest standardowa. Wystarczający jednak może okazać się skos na wysokości 110 cm (przy ścianie) i 190 cm przy boku łóżka.

Jeżeli łóżko wypełni przestrzeń mniej wartościową, tę, która ma wysokość powyżej 1,9 m będzie można umeblować szafami czy zorganizować garderobę. Z drugiej jednak strony miejsca pod skosami mają ogromny potencjał. Zabudowane staną się dodatkową przestrzenią do przechowywania, która zmieści dużą garderobę. Skosy możesz także wykorzystać jako miejsce do wypoczynku (biblioteczka, kącik telewizyjny).

Jeśli szukasz pomysłów i inspiracji do urządzenia sypialni, sprawdź moje projekty. Znajdziesz wśród nich wnętrza w wielu stylach wnętrzarskich i o różnym metrażu. W razie potrzeby służę także poradą architektoniczną – wystarczy, że napiszesz maila lub zadzwonisz (dane w zakładce „Kontakt”).