Mała łazienka – to dylemat wielu Polaków. Jej aranżacja to wyzwanie dla niejednego architekta. Jeśli chcesz zwiększyć funkcjonalność swojej niewielkiej łazienki, ale nie możesz zainwestować w jej powiększenie dużych środków, zdecyduj się na zmianę aranżacji, aby lepiej zagospodarować wnętrze. Pokażę Ci w kilku krokach, jak zrobić to najszybciej i najniższym kosztem.

Mała łazienka – problematyczna aranżacja?

Projektowanie każdego pomieszczenia uzależnione jest od tego, jaką przestrzeń mamy do dyspozycji. Chodzi zarówno o rozmiar, jak i układ. Drugi ważny czynnik to potrzeby domowników związane z danym pomieszczeniem. Zanim więc przystąpisz do zmiany aranżacji swojej łazienki, zastanów się, ile potrzebujesz miejsca do przechowywania, czy musisz w tym miejscu ulokować pralkę, a także czy możesz zrezygnować z wanny na rzecz prysznica. Ponadto pamiętaj, że łazienka powinna pasować do pozostałych wnętrz w domu. Mam tutaj na myśli głównie styl i kolorystykę, które nie powinny odstawać od całościowej aranżacji. Zachęcam również do przeczytania mojego poradnika na temat projektowania i aranżacji małej łazienki - sprawdź tutaj. Znajdziesz w nim wskazówki, jakie powinny być wymiary, odległości między wyposażeniem oraz inspiracje.

Zanim przystąpisz do zmiany aranżacji swojej łazienki, zastanów się, ile potrzebujesz miejsca do przechowywania, czy musisz w tym miejscu ulokować pralkę, a także czy możesz zrezygnować z wanny na rzecz prysznica.

Przechodząc do głównych problemów związanych z aranżacją małej łazienki, najważniejszym z nich jest ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni na środki kosmetyczne czy utrzymania czystości. To produkty, które zawsze znajdują się w łazience, ale należy je ukryć w taki sposób, by nie szpeciły wnętrza, a z drugiej – by były łatwo dostępne.

Od czego zacząć projektowanie małej łazienki?

Po ustaleniu potrzeb i dokonaniu pomiarów wnętrza, wyznacz sobie cele funkcjonalne. Określ, co koniecznie musi znaleźć się w łazience, czy na pewno potrzebujesz w tym pomieszczeniu wanny zamiast brodzika itp. Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci dobrze wykorzystać wolne miejsca.

Projektując i aranżując małą łazienkę, zacznij od dobrania gabarytów wyposażenia. Ceramika, wanna, prysznic czy szafki nie powinny być duże – ale pamiętaj, że muszą też być względem siebie proporcjonalne. O tym, jak krok po kroku dobrać powyższe elementy, przeczytasz w osobnym artykule o projektowaniu łazienki - kliknij.

Czy w małej łazience należy stosować tylko jasne kolory?

Jeśli chodzi o kolorystykę, może ona być całkowicie dowolna. Jak zobaczysz w moich projektach małych łazienek (sprawdź tutaj), nawet bardzo ciemne barwy mogą świetnie wyglądać w niewielkim wnętrzu. Zwróć jednak uwagę, że niezwykle ważne są zastosowane materiały. W takich pomieszczeniach warto postawić na te, które odbijają światło – łazienka optycznie się powiększy. 

Jeśli nie chcesz ryzykować, oczywiście możesz postawić na barwy jasne, które sprawdzą się w każdym wnętrzu. Do optycznego powiększenia wnętrza warto ponadto użyć zimnych kolorów.

Projektując i aranżując małą łazienkę, zacznij od dobrania gabarytów wyposażenia. Ceramika, wanna, prysznic czy szafki nie powinny być duże – ale pamiętaj, że muszą też być względem siebie proporcjonalne.

Jakie materiały wybrać do małej łazienki?

Najważniejsze są w tym przypadku lustra, które warto umieścić nie tylko nad umywalką, ale także na drzwiach schowka. Dość popularnym ostatnimi czasy rozwiązaniem są płyty meblowe posiadające zróżnicowaną kolorystykę i strukturę. Ciekawy efekt urozmaicający niewielką łazienkę można uzyskać wstawiając pomiędzy kafelki pasy chromowanych listew (lub LED-owych). Właściwie w każdym wnętrzu sprawdzą się także tekstury imitujące naturalne materiały: drewno, płótno czy kamień. Jeśli nie masz pomysłu na wykończenie, sprawdź TUTAJ, jakie obecnie materiały są modne we wnętrzach.

Wymiary płytek do małej łazienki – jaką wielkość wybrać?

W małych łazienkach świetnie prezentują się płytki wielkoformatowe o błyszczącej powierzchni. Ciekawy efekt daje również płytka o drobnej strukturze czy lekko opalizującej powierzchni. Wybierając płytki, lepiej zrezygnuj z modelów mocno wzorzystych czy bardzo dekoracyjnych.

Dość popularnym ostatnimi czasy rozwiązaniem są płyty meblowe posiadające zróżnicowaną kolorystykę i strukturę. Ciekawy efekt urozmaicający niewielką łazienkę można uzyskać wstawiając pomiędzy kafelki pasy chromowanych listew (lub LED-owych).

Oświetlenie w małej łazience – projekt

Oświetlenie w aranżacji małej łazienki jest kluczowym elementem. Wpływa nie tylko na optyczne postrzeganie wnętrza, ale także jego funkcjonalność. Do małej łazienki polecam lampy halogenowe lub LED-owe, odporne na działanie wilgoci. W bardzo małych pomieszczeniach warto zastosować światło o ciepłej barwie, a w przypadku nieco większych łazienek, może to być światło mieszane.

Istotne jest poza tym oświetlenie górne oraz symetryczne ulokowanie oświetlenia przy umywalce. Jeśli zamierzasz w tym miejscu wykonywać np. makijaż, lampy umieść na wysokości wzroku – wtedy światło rozproszy się prawidłowo na twarzy. Z kolei oświetlenie górne należy rozłożyć tak, aby w strategicznych punktach pomieszczenia nie znajdowało się nad głową. Światłem możesz również urozmaicić aranżację małej łazienki, umieszczając np. lampy LED w postaci węży wokół brodzika czy wnęki.

Jeśli Twoja łazienka nie jest funkcjonalna i nie wiesz, jak zwiększyć w niej ergonomię czy poprawić aspekty wizualne, skontaktuj się ze mną. To nic nie kosztuje, a możesz zyskać piękne, wygodne wnętrze.

Mała łazienka w bloku: aranżacje, projekty i pomysły architekta

Podświetlenie LED wokół lustra w małej łazience
Źródło: Dorota Bykowska. Podświetlenie LED wokół lustra w małej łazience
Mała łazienka z ciemnym wykończeniem
Źródło: Dorota Bykowska. Mała łazienka z ciemnym wykończeniem
Mała łazienka z nowoczesną umywalką
Źródło: Dorota Bykowska. Mała łazienka z nowoczesną umywalką
Źródło: Dorota Bykowska. Mała łazienka z wykorzystaniem naturalnych materiałów
Źródło: Dorota Bykowska. Mała łazienka z wykorzystaniem naturalnych materiałów