Długie kąpiele, czy praktyczność i oszczędzanie wody? Posiadacze małych łazienek często muszą zdecydować pomiędzy wanną i kabiną. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? W artykule postaram się rozważyć wszystkie atrybuty – mam nadzieję, że wskazówki okażą się dla Ciebie pomocne w podjęciu decyzji.

Praktyka, oszczędność wody i wygoda – prysznic w małej łazience

Kabina natryskowa w małej łazience montowana jest zwykle ze względu na ekonomię i wygodę. Kąpiel pod prysznicem to bowiem duże oszczędności wody. Dla porównania, aby napełnić wannę potrzebujesz średnio 150 l wody, z kolei na każdą minutę spędzoną pod natryskiem zużyjesz 10-15 l. Masz więc o wiele większą kontrolę kosztów poboru wody – wystarczy, że skrócisz kąpiel o minutę, aby zmniejszyć miesięczne wydatki. Kolejny atut to z pewnością wygoda – szczególnie dla seniorów czy osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Kabina prysznicowa – idealna do małej łazienki?

Najbardziej oczywistym argumentem przemawiającym za wyborem kabiny prysznicowej do małej łazienki, jest powierzchnia, jaką zajmuje. Planując jednak układ funkcjonalny pamiętaj, że drzwi na zawiasach będą wymagały większej powierzchni. Koniecznie sprawdź przed zakupem, czy nie będą kolidować z pozostałym wyposażeniem. Problem ten można rzecz jasna wyeliminować, kupując kabinę z drzwiami przesuwnymi.

Do małych łazienek idealnie nadają się kabiny półokrągłe – niestety nie zawsze ten rodzaj brodzika można łatwo dostosować do kształtu pomieszczenia. Dlatego w takim przypadku warto pomyśleć o kabinach kwadratowych, które w nowoczesnych odsłonach nie posiadają brodzika, przez co zyskujemy optycznie trochę przestrzeni znajdującej się za szybą. Drzwi do tego typu kabiny mogą ponadto składać się do środka, dzięki czemu oszczędzamy kolejne centymetry, co w przypadku aranżacji małej łazienki jest na wagę złota. ;)

Kolejne ciekawe rozwiązanie to kabina prysznicowa typu walk-in, która nie posiada podziałów tafli szkła. Można ją regulować, dostosowując szerokość do konkretnego pomieszczenia.

Aby napełnić wannę potrzebujesz średnio 150 l wody, z kolei na każdą minutę spędzoną pod natryskiem zużyjesz 10-15 l. Masz więc o wiele większą kontrolę kosztów poboru wody – wystarczy, że skrócisz kąpiel o minutę, aby zmniejszyć miesięczne wydatki.

Wanna w małej łazience – czy i kiedy warto?

Wanna będzie odpowiednim wyborem przede wszystkim dla rodzin z dziećmi czy osób, które po prostu potrzebują długich, gorących kąpieli, aby zrelaksować się po ciężkim dniu. Długie kąpiele działają bowiem bardzo odprężająco – zarówno na umysł, jak i mięśnie. Nic więc dziwnego, że wielu z nas nie potrafi zrezygnować z tego „luksusu” domowego SPA. W takiej sytuacji polecam zakup wanny o kształcie niewydłużonym oraz z parawanem nawannowym, który pozwoli na dłużej utrzymać czystość. Parawan dodatkowo zwiększy funkcjonalność wanny o natrysk.

Jeśli aranżacja Twojej łazienki jest problematyczna, zachęcam do lektury artykułu na temat projektowania i aranżacji łazienki – kliknij. Zapraszam również do kontaktu ze mną – pomogę Ci wybrać odpowiedni styl, układ wnętrza, wyposażenie czy kolorystykę do łazienki, aby – mimo niewielkiego metrażu – była funkcjonalna i ponadczasowa. A tymczasem sprawdź inspiracje aranżacyjne łazienki - trendy 2019 - które możesz potraktować jako pierwszy krok do stylowego wnętrza.