Nowoczesna sypialnia odznacza się przede wszystkim wygodą i minimalizmem. W takim wnętrzu nie może zabraknąć pojemnej garderoby, dużego łóżka, pięknych tkanin i nowoczesnego oświetlenia. Dodatki natomiast – mimo, że nie grają tutaj głównej roli – mogą skutecznie ocieplić całą aranżację. Jak urządzić nowoczesną sypialnię, jakie wybrać meble i ile to kosztuje? Podpowiadam poniżej.

Ściany w nowoczesnej sypialni – podstawa aranżacji

Projektując sypialnię zacznijmy od wyboru koloru na ścianach. W nowoczesnej aranżacji barwą przewodnią powinna być biel lub szarość. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z mocniejszych barw – te zastosuj na dodatkach (tekstylia, ramki, dywan).

W nowoczesnej sypialni cechą charakterystyczną jest wyróżniona ściana nad łóżkiem. Tu pojawia się cegła, tapeta, lub przedłużony do sufitu zagłówek łóżka. Ostatni z motywów zyskuje coraz większą popularność, zastępując wiszące lustra czy obrazy.

Kolory w nowoczesnej sypialni według zasad Feng Shui

Nowoczesną, chłodną aranżację, warto złagodzić, wprowadzając do niej kolorystykę zgodną z zasadami Feng Shui. Tutaj do wyboru mamy:

  • sypialnię w stylu „wody” – idealnie wpisującą się w aranżację nowoczesną. Lubi kolor niebieski, biały i czarny oraz motywy morskie;
  • sypialnia w stylu „ziemi” – z odcieniami plażowego piasku i brązu, które możemy wykorzystać w postaci dodatków lub na meblach;
  • sypialnia w stylu „ognia” – propozycja dla odważnych. Taka sypialnia będzie energetyczna i wyrazista. Możemy wykorzystać którąś z ognistych barw (czerwień, fiolet, purpura) na jednej ze ścian oraz powtarzać ją w dodatkach;
  • sypialnia w stylu „drewna” – lekka, świeża, z drewnem w roli głównej. Ważny jest wyraźny rysunek drewna na podłodze lub na meblach i ramach obrazów;
  • sypialnia w stylu „metalu” – bardzo nowoczesna, ale jednocześnie chłodna. Idealnie pasuje do sypialni w jasnych barwach, gdzie metal i elementy chromowane wykorzystamy w postaci lampek nocnych, dekoracji, ram obrazów czy w deseniach tkanin.

Układ mebli w nowoczesnej sypialni

Sypialnia nie może być zagracona. Nie znajdziemy tutaj bibelotów czy niepotrzebnych mebli. Centrum aranżacji stanowi duże łóżko w hotelowym stylu (warto zainspirować się wnętrzami hotelowymi, jeśli zamierzamy urządzić sypialnię w nowoczesnym stylu). Łóżko nie może być ustawione tyłem do wejścia lub stać obok grzejnika. Obok łóżka musimy wygospodarować miejsce na szafki nocne. Przechowywanie ubrań natomiast przenieśmy do garderoby – w osobnym pomieszczeniu lub zlokalizowanej na jednej ze ścian. Warto postawić tutaj na szafę na wymiar – takie rozwiązanie będzie droższe od zakupu gotowej szafy, ale jest zdecydowanie lepsze, jeśli metraż sypialni nie jest zbyt duży. Taki zabieg dodatkowo nie zakłóci przestrzeni. Jeśli chodzi o fronty garderoby, unikajmy ciemnych fornirów. W nowoczesnej aranżacji bardzo mile widziane są fronty szklane, które dodatkowo powiększą optycznie pomieszczenie. Więcej wskazówek na temat prawidłowej aranżacji i projektu sypialni, znajdziesz TUTAJ.

W nowoczesnej aranżacji barwą przewodnią powinna być biel lub szarość. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z mocniejszych barw – te zastosuj na dodatkach (tekstylia, ramki, dywan).

Oświetlenie w nowoczesnej sypialni – jakie wybrać?

Oprócz roli użytkowej, oświetlenie pełni w sypialni ważną funkcję dekoracyjną oraz budującą nastrój. Zamiast jednej lampy umieszczonej centralnie, postaw na szczelinowe oświetlenie LED w suficie napinanym lub podwieszanym. Światło będzie wówczas rozproszone i nowoczesne. Niezbędne oczywiście są lampki nocne lub oświetlenie ścienne. Warto przy tym zdecydować się na nowe technologie sterowania oświetleniem, które pozwolą na jego regulację bez wychodzenia z łóżka. Dzięki nim możemy kontrolować intensywność natężenia światła lub gasić je i zapalać z pomocą aplikacji.

Nowoczesną, chłodną aranżację, warto złagodzić, wprowadzając do niej kolorystykę zgodną z zasadami Feng Shui.

Sypialnia połączona z prywatną łazienką

To trend który wprowadzam w wielu moich projektach (sprawdź projekty sypialni TUTAJ). Daje ogromny komfort i gwarantuje maksimum intymności gospodarzom. Osoby bardziej odważne, często decydują się oddzielenie sypialni od łazienki jedynie taflą szkła, co daje niesamowity efekt.  

Nowoczesna sypialnia – ile kosztuje? Przykłady gotowych zestawów

Źródło: Agata Meble. Sypialnia w nowoczesnym stylu
Agata Meble – kolekcja Fulmo: szafa ubraniowa, łóżko ze stelażem i pojemnikiem, 2x szafka nocna, komoda. Koszt całkowity: 4353 zł (dane z 01.01.2019, sklep internetowy).

 

Źródło: IKEA. Kolekcja Trysil. Nowoczesna, skandynawska sypialnia
IKEA – kolekcja Trysil: szafa ubraniowa, łóżko, 2x szafki nocne, półka nad łóżkiem. Koszt całkowity: 2375 zł – cena z materacem i stelażem (dane z 01.01.2019, sklep internetowy).

 

Źródło: Forte. Kolekcja Clair. Nowoczesna sypialnia z przeszklonymi frontami.
Forte – kolekcja Clair: szafa ubraniowa, łóżko, 2x szafki nocne, listwa okalająca szafę – z oświetleniem. Koszt całkowity 3335 zł – cena ze stelażem, bez materaca (dane z 01.01.2019, sklep internetowy).