Ciemne podłogi są ponadczasowe – wyglądają elegancko i szykownie. Z jakimi barwami łączyć ciemne drewno na podłodze? Czy ściany muszą mieć jasne barwy? Jakie dobrać meble? Zobacz poradnik architekta wnętrz, pomysły i galerię najlepszych aranżacji.

Jakie kolory pasują do ciemnych podłóg drewnianych?

Ciemne podłogi to zazwyczaj orzech, wenge lub tali. Pochłaniają one sporo światła, przez co wnętrze jest optycznie mniejsze, ale zarazem przytulniejsze. Dlatego to polecane rozwiązanie przede wszystkim do większych pomieszczeń. Gatunki, takie jak palisander, merbau czy orzech świetnie wkomponują się w aranżacje w stylu nowoczesnym (dodadzą im elegancji), z kolei w aranżacjach klasycznych podkreślą wytworny charakter.

Pod względem dobierania kolorów, ciemne podłogi są dość uniwersalne. Odradzam jednak łączenia ich z ciepłymi odcieniami écru oraz beżu. Zamiast tego, warto pokusić się o głęboki, intensywny odcień na jednej ścianie. Nie zestawiaj jednak czystej bieli z ciemnymi podłogami, ponieważ to dość wyrazisty duet, który może sprawić problemy w dalszej aranżacji. Meble i ściany powinny być raczej utrzymane w jasnej tonacji, ale nie na tyle kontrastującej, aby wprowadzać sztuczne podziały. To dodatkowo pomniejszy wnętrze. Więcej na temat dobierania kolorów do wnętrza przeczytasz TUTAJ. Liczą się także formy – wymieraj meble nieskomplikowane, z okładzinami i usłojeniem współgrającym z podłogą.

Gatunki, takie jak palisander, merbau czy orzech świetnie wkomponują się w aranżacje w stylu nowoczesnym (dodadzą im elegancji), z kolei w aranżacjach klasycznych podkreślą wytworny charakter.

Ułożenie desek – aranżacja wnętrza z ciemną podłogą

Ogromny wpływ na aranżację ma sposób ułożenia desek podłogowych – może ono poprawić lub pogorszyć proporcje wnętrza. Jeśli chcesz np. wydłużyć optycznie pokój, ułóż deski wzdłuż krótszych ścian. Do łask wraca także stosowanie parkietu ułożonego w jodełkę – to jedna z cech charakterystycznych stylu vintage. Ciekawym rozwiązaniem jest ułożenie podłogi w jodłę francuską, gdzie boki klepki przycina się pod kątem 45-60°.

Jaki wybrać gatunek drewna na ciemną podłogę?

Wybierając gatunek drewna, zawsze kieruj się wytrzymałością. Jeśli drewno ma być położone w łazience lub kuchni, dodatkowo zwróć uwagę na stopień odporności na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Do najtrwalszych gatunków zalicza się głównie gatunki egzotyczne: merbau, wenge, doussie. Z polskich gatunków, które nierzadko są równie trwałe, poleca się dąb, jesion i modrzew.

Ogromny wpływ na aranżację ma sposób ułożenia desek podłogowych – może ono poprawić lub pogorszyć proporcje wnętrza. Jeśli chcesz np. wydłużyć optycznie pokój, ułóż deski wzdłuż krótszych ścian.

Z czym łączyć ciemne, drewniane podłogi?

1. Ciemna podłoga, jasne ściany, jasny sufit

Najlepszym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest zastosowanie jasnych barw na suficie i ścianach. Jeśli wolisz aranżacje klasyczne, użyj tej samej barwy na wszystkich ścianach i suficie. Ściany zleją się ze sobą i wprowadzą do aranżacji harmonię i spokój. Ten efekt jest szczególnie ciekawy, gdy mocny kolor podłogi zostanie powielony w detalach – dekoracjach, poduszkach, narzutach.

2. Ciemna podłoga, ciemne ściany, jasny sufit

Jeśli posiadasz większy metraż pokoju, możesz pokusić się o pomalowanie ścian ciemniejszym kolorem. Ciemne podłogi i ściany kontrastujące z jasnym sufitem, dodadzą wnętrzom intymności i ekstrawagancji.

3. Ciemna podłoga, jasne ściany, ciemny sufit

Większość z nas nadal uważa, że sufit bezwzględnie powinien być jasny. Jako projektantka wnętrz staram się niekiedy łamać te stereotypy udowadniając, że ciemny sufit może być świetnym pomysłem w nowoczesnych aranżacjach. Szczególnie sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach, którym brakuje wrażenia ciepła i przytulności. Ciemny sufit w zestawieniu z ciemną podłogą wprowadzą tajemniczą atmosferę do każdego wnętrza. Z kolei jasne ściany powiększą pokój.

Zapraszam do zainspirowania się poniższą galerią zdjęć i moimi projektami wnętrz - TUTAJ.

Ciemna podłoga we wnętrzu - TOP aranżacje [GALERIA ZDJĘĆ]

Ciemna podłoga we wnętrzu glamour
Ciemna podłoga we wnętrzu glamour
Ciemna, drewniana podłoga i sufit - aranżacja
Ciemna, drewniana podłoga i sufit - aranżacja
Wnętrze w stylu klasycznym - ciemna podłoga
Wnętrze w stylu klasycznym - ciemna podłoga
Nowoczesne wnętrze z ciemną podłogą
Nowoczesne wnętrze z ciemną podłogą