Obecnie projektowanie wnętrz z pomocą profesjonalisty nie jest już niepotrzebnym wymysłem czy fanaberią. To wręcz naturalny krok w procesie budowy własnego domu lub zakupu mieszkania. Wynika to nie z braku pomysłowości czy gustu, ale z rozsądku. O wiele więcej kosztować może ponowny remont po źle zaprojektowanym mieszkaniu, od zlecenia projektu i aranżacji wnętrz architektowi.

W dzisiejszym artykule postaram się przekonać Cię do skorzystania z usług projektowania wnętrz. Pokażę Ci sposoby na to, jak na takim działaniu oszczędzić oraz ile możesz zyskać.

Kiedy warto zatrudnić projektanta wnętrz?

Wydaje się, że najlepszym momentem na zatrudnienie architekta wnętrz, jest odbiór mieszkania od dewelopera lub domu od ekipy wykonawczej. Jednak jest to błędne przekonanie. Największe możliwości zyskasz zlecając projekt wnętrza już w momencie, gdy zaczynasz dopiero planować nowy dom lub mieszkanie. Dlaczego? Postaram się to wyjaśnić poniżej.

Inwestycja w zatrudnienie architekta wnętrz będzie tym niższa, im szybciej się na nią zdecydujesz. Wynika to z faktu, że wszelkie zmiany w domu lub mieszkaniu są o tyle bardziej kosztowne, o ile zaawansowana jest budowa. Słowem: koszty zmian są zależne od czasu i rosną wraz z jego biegiem.

W powiedzeniu „oszczędny traci dwa razy” jest ziarnko prawdy, gdy chodzi o planowanie własnych czterech kątów. Inwestycja w zatrudnienie architekta wnętrz będzie tym niższa, im szybciej się na nią zdecydujesz. Wynika to z faktu, że wszelkie zmiany w domu lub mieszkaniu są o tyle bardziej kosztowne, o ile zaawansowana jest budowa. Słowem: koszty zmian są zależne od czasu i rosną wraz z jego biegiem. Przykładem może być choćby koszt przesunięcia gniazdek w mieszkaniu, gdzie przy odbiorze będzie on wyższy nawet o 300 proc. niż w momencie instalacji. A to jedne z najdrobniejszych zmian, jakie inwestorzy zamierzają wprowadzać. Wyobraź sobie, ile może kosztować przesunięcie ściany i zmiana lokalizacji okien.

Ile oszczędzisz na zatrudnieniu architekta wnętrz?

Niestety nadal niewiele mówi się o realnych zaletach, które wynikają ze współpracy z architektem wnętrz. Na wielu stron internetowych znajdziemy ogólnikowe korzyści estetyczne czy funkcjonalne, które większość osób potraktuje powierzchownie, ponieważ brakuje konkretów. Poniżej pokażę Ci realne korzyści współpracy z projektantem wnętrz.

1. Etap odbioru mieszkania lub domu do użytkowania

Ten etap następuje, gdy mieszkanie jest już gotowe, instalacje wykonane, a ściany przygotowane do ostatecznego wykończenia. Taki stan nie daje nam wiele możliwości. Możesz wykończyć wnętrze albo w aktualnym - standardowym - układzie, albo wykonać kosztowne zmiany. Przykładowo, na tym etapie przesunięcie jednego punktu elektrycznego, to średnio koszt 100 zł. Z kolei wyburzenie - nawet małej części - ściany, to koszt rzędu nawet 1000 zł.

Moje doświadczenie pokazuje także, że na tym etapie często konieczne są zmiany w instalacji hydraulicznej (w przypadku zmiany wanny na kabinę) lub elektrycznej. Poza wysokimi kosztami wykonawczymi, podnosi się także koszt wykończenia.

2. Etap wczesnej budowy domu lub mieszkania

Na tym etapie inwestor ma możliwość naniesienia zmian lokatorskich. W przypadku budowy domu to idealny moment na przearanżowanie układu wnętrz. Gdy natomiast kupujemy mieszkanie, warto wiedzieć, że deweloperzy na tym etapie często umożliwiają nanoszenie takich zmian bezpłatnie lub za stosunkowo niewielką cenę. Będę przekonywać Cię do tego, że zawsze warto skorzystać z takiej możliwości.

Z moją pomocą - jako architekta wnętrz - dopasujesz układ wnętrz do swoich potrzeb. Na ten etap złożą się takie projekty, jak sposób rozplanowania przestrzeni, rodzaj i lokalizacja sanitariatów, umiejscowienie punktów elektrycznych czy poborów wody oraz ustawienie ścian działowych. Dokonanie takich zmian w gotowym mieszkaniu lub domu, mogłoby kosztować średnio 10 razy więcej!

3. Etap wyboru projektu domu lub szukania mieszkania

To zdecydowanie najlepszy moment na zatrudnienie architekta wnętrz. Ogromna oferta nowych mieszkań oraz różnorodnych projektów domów, może przytłoczyć każdego. Jednak ma to swoją niewątpliwą zaletę - jest w czym wybierać. I tutaj warto skorzystać z konsultacji architektonicznej dotyczącej wnętrz, którą również oferuję. Podczas spotkania z Tobą, pomogę Ci przeanalizować układy wybranych przez Ciebie mieszkań czy projektów domów w taki sposób, aby zyskać jak najwięcej możliwości aranżacyjnych przy jak najmniejszej liczbie zmian.

Na tym etapie doradzę w takich kwestiach, jak wielkość łazienki, lokalizacja miejsca na garderobę czy możliwości rozplanowania strefy dziennej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, będę również w stanie określić wady i zalety danego mieszkania czy domu. Może np. się okazać, że mniejsze i zarazem tańsze mieszkanie, jest o wiele bardziej ustawne od większego i droższego - a tu oszczędności sięgają już kilkunastu (a nawet kilkudziesięciu) tysięcy złotych.

Warto wiedzieć, że deweloperzy często umożliwiają nanoszenie zmian bezpłatnie lub za stosunkowo niewielką cenę. Będę przekonywać Cię do tego, aby korzystać z takiej możliwości, jeśli tylko się pojawi.

Pamiętaj! Wcześniejsze zatrudnienie architekta wnętrz ma swoje uzasadnienie także w czasochłonności procesu projektowego. Im szybciej podejmiesz decyzję, tym lepiej projektant będzie mógł dopracować koncepcję wnętrz.