Samodzielny remont mieszkania i domu wiąże się z koniecznością poświęcenia ogromnej ilości czasu, na co dziś niewiele osób może sobie pozwolić. To dbanie o każdy element wykończenia, zakup i dostarczanie materiałów firmie wykonawczej, do tego poszukiwania ekipy oraz jej stały nadzór. Czy jest sposób na to, by remont mieszkania lub domu nie wymagał poświęcania tyle czasu i energii?

Poniżej udowodnię Ci, że istnieje takie rozwiązanie. Wiąże się to z jednym z moich ostatnich artykułów, w którym piszę o zakresie usług, jakie wykonują architekci wnętrz. Znajduje się w nim jeden istotny punkt, o który coraz częściej pytają mnie klienci: oferta autorskiego nadzoru nad realizacją projektu wnętrza. I właśnie dzięki skorzystaniu z takiej usługi, nie musisz martwić się o koordynowanie prac ekipy wykonawczej czy sprawami dostarczania materiałów.

Nadzór autorski architekta wnętrz - kiedy jest potrzebny?

Nadzór autorski nie jest jeszcze tak bardzo popularny, jak zlecanie projektu wnętrza. Jednak moje ostatnie doświadczenia zawodowe pokazują, że w niedługim czasie będzie on stanowić integralną - wręcz obowiązkową - część aranżacji domu lub mieszkania. Kto dzisiaj może sobie bowiem pozwolić na samodzielny remont? Brak czasu i niewystarczające zasoby energii, aby w ciągu dnia przebywać w pracy, a po niej spędzać kolejne stresujące godziny, to dziś wszechobecne zjawisko, na które trzeba znaleźć receptę. A jest nią nadzór autorski nad projektem wnętrza przez architekta. Kiedy warto zdecydować się na takie zlecenie i ile to kosztuje? O tym przeczytasz poniżej.

Czym jest nadzór autorski nad projektem wnętrza?

Oczywiście nadzór autorski to usługa dodatkowa. W mojej pracowni możesz zamówić sam projekt i po dostarczeniu przeze mnie ostatnich rysunków, nasza współpraca może się zakończyć. Wtedy wszelka dokumentacja dotycząca zestawienia materiałów, będzie już należeć do Twoich obowiązków. Możesz jednak poszerzyć współpracę z architektem wnętrz o usługę nadzoru autorskiego, który polega na przejęciu właściwie wszelkich obowiązków przez projektanta.

Brak czasu i niewystarczające zasoby energii, aby w ciągu dnia przebywać w pracy, a po niej spędzać kolejne stresujące godziny, to dziś wszechobecne zjawisko, na które trzeba znaleźć receptę. A jest nią nadzór autorski nad projektem wnętrza przez architekta.

Co obejmuje nadzór autorski architekta nad wykończeniem i aranżacją wnętrz?

1. Zakup materiałów na wykończenie wnętrza

Wybierając materiały do realizacji moich projektów wnętrz, zawsze staram się najpierw osobiście je zobaczyć, porównać w różnym oświetleniu, sprawdzić alternatywy. To również okazja do znalezienia „perełek”, na co zwykle trzeba poświęcić więcej czasu. Sprawy związane z wizytami w sklepie są elementem mojej pracy w ramach usługi nadzoru autorskiego, więc przykładam do tego dużą wagę. Zlecając mi takie zadanie, nie musisz martwić się o kupowanie brakujących płytek czy nieprzewidziane wizyty w sklepie, z powodu drobiazgów, bez których jednak dalsze prace są niemożliwe. Co więcej, jako osoba z branży łatwiej wynegocjuję cenę u dystrybutora, dlatego usługa nadzoru autorskiego może być również oszczędnością finansową.

2. Harmonogram i kosztorys prac wykończeniowych

Niestety finanse to jedna z kluczowych rzeczy decydujących o projekcie wnętrza. Nie posiadając doświadczenia, bardzo trudno jest przygotować zestawienie produktów, które kupimy w określonym budżecie. To kolejny argument przemawiający za skorzystaniem z usługi nadzoru autorskiego. W jej ramach przygotuję dla Ciebie szczegółowy kosztorys inwestycyjny, w którym będę starać się poczynić jak największe oszczędności. Dzięki temu ograniczysz ryzyko nieprzewidzianych wydatków - przez cały okres realizacji projektu będę trzymać rękę na pulsie.

Do kosztorysu przegotowuję także harmonogram prac, co pozwala na planowanie kolejnych etapów prac wykończeniowych, zamawianie z wyprzedzeniem materiałów oraz ustalanie dostaw. Harmonogram umożliwia także weryfikację rzetelności pracy firmy wykonawczej.

3. Wybór firmy wykończeniowej - sprawdzonej i z dobrą opinią

Znalezienie dobrych fachowców nie jest łatwe. Ja na szczęście na tyle znam lokalny rynek, że wiem, która firma jest godna polecenia, a z którą lepiej nie mieć do czynienia. Z kilkoma firmami współpracuję od wielu lat i jeszcze nigdy się nie zawiodłam. Dla takich sprawdzonych fachowców nie ma rzeczy niemożliwych, a współpraca staje się przyjemnością. Dzięki temu wykończenie mieszkania przebiega zgodnie z planem, szybko i bezproblemowo, a Ty nie musisz się o nic martwić.

4. Zamówienia materiałów wykończeniowych oraz ich transport

To kolejny niezbędny element każdego remontu. Tony materiałów, wielu różnych dostawców, setki elementów. To wszystko trzeba sprawnie spiąć, zarówno w czasie, jak i finansach. Przez lata doświadczeń wiem, jak postępować w takich sytuacjach oraz gdzie warto zamawiać materiały (a także przez jaką firmę dostawczą). Dzięki temu mogę Ci zagwarantować, że realizacja projektu zawsze będzie zgodna z ustalonym terminem.

Wybierając materiały do realizacji moich projektów wnętrz, zawsze staram się najpierw osobiście je zobaczyć, porównać w różnym oświetleniu, sprawdzić alternatywy. To również okazja do znalezienia „perełek”, na co zwykle trzeba poświęcić więcej czasu.

Efekt WOW w wyremontowanym wnętrz - bez wysiłku!

Wszyscy kochamy programy o niezwykłych metamorfozach wnętrz, gdzie bohaterowie oddają swoje mieszkania i domy w ręce architektów. Kiedy po kilku dniach przekraczają progi swoich wnętrz, nie mogą uwierzyć, że znajdują się we wcześniejszym, źle zaaranżowanym mieszkaniu. Oczywiście metamorfoza mieszkania w kilka dni nie jest możliwa, ale nadzór autorski daje pewną namiastkę takich emocji. Możesz np. zaplanować dłuższy urlop, aby wrócić po kilku tygodniach do całkiem nowego domu.

Ile kosztuje nadzór autorski? Ile możesz na nim oszczędzić?

Nadzór autorski nie wchodzi w zakres usług podstawowych projektowania wnętrz. Jest dodatkowo płatny, a jego koszt zależny jest o takich aspektów, jak skomplikowanie projektu, wymagany czas na realizację czy wielkość remontowanej przestrzeni. Zwykle dopłata szacowana jest na ok. 50-70 proc. wartości całego projektu. Ale tak samo, jak w przypadku oszczędności na zleceniu projektu wnętrza architektowi, o czym piszę w osobnym artykule, tak samo tutaj mamy do czynienia z realnymi korzyściami. Po pierwsze to zalety wynikające z oszczędności czasu. Po drugie, czas który oszczędzisz, możesz wykorzystać na pracę - za którą otrzymasz o wiele wyższe wynagrodzenie, niż zapłacisz architektowi na nadzór autorski.

Nadzór autorski nie wchodzi w zakres usług podstawowych projektowania wnętrz. Jest dodatkowo płatny, a jego koszt zależny jest o takich aspektów, jak skomplikowanie projektu, wymagany czas na realizację czy wielkość remontowanej przestrzeni.

Jak przeprowadzam nadzór autorski nad wykonaniem projektu wnętrza?

  • Ze wszystkich spotkań z Tobą sporządzam dokładne notatki, gdzie zapisuję wszelkie ustalenia.
  • Omawiam z wykonawcami kosztorys prac, zanim przekażę go w Twoje ręce. Wtedy mam pewność, że jest to kosztorys poprawny i nie będzie w nim zmian.
  • O wszystkich zmianach, które miałyby wpłynąć na budżet czy wygląd, będę informować Cię na bieżąco, a ich wykonanie zlecę dopiero po Twojej akceptacji.
  • Staram się kupować jak największą liczbę produktów w jednym sklepie. To pozwala na ewentualne negocjacje.
  • Zawsze pracuję z firmami wykonawczymi, które dobrze znam i którym ufam. Jeżeli jednak jest konieczność zatrudnienia nowych wykonawców, szukam opinii wśród zaprzyjaźnionych architektów.