Projektowanie, a później urządzanie własnego mieszkania czy domu to ogromne wyzwanie. Prędzej czy później większość z nas musi się z nim zmierzyć. Jeżeli brakuje Ci doświadczenia projektowego lub nie masz pomysłu na wnętrze, dobrze jest pomyśleć o skorzystaniu z pomocy profesjonalisty.

Jeżeli nie wiesz, czy w Twojej sytuacji zatrudnienie architekta wnętrz jest dobrym pomysłem, zapraszam do lektury poniższego artykułu. Podpowiadam w nim, jakie są plusy współpracy z projektantem oraz jakie są opinie osób, które zlecały projekt mieszkania lub domu architektowi. Pomogę Ci także sprawdzić, czy na pewno potrzebujesz takiej pomocy, czyli kiedy jest ona konieczna, a kiedy wystarczy zwykła porada architekta.

Projektując wnętrza zawsze myślę o ich świeżości za 5 czy 10 lat. Muszą być ponadczasowe i uniwersalne, a jednocześnie powinny być odwzorowaniem aktualnych trendów i dobrego designu.

Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz?

Poniżej w kilku punktach przedstawię i opiszę podstawowe zalety zatrudnienia architekta wnętrz. Możesz również zajrzeć do mojego artykułu „10 powodów, dla których warto zlecić projekt wnętrza mieszkania architektowi”.

1. Łączenie ograniczeń finansowych z funkcjonalnością

W mojej pracy zawsze uważnie słucham życzeń klientów. Moim najważniejszym zadaniem jest ich przeniesienie na realny grunt – czyli do realnego wnętrza. Muszę zatem wziąć pod uwagę zarówno to, jakim budżetem dysponujesz, jakie są wymagania techniczne czy logistyczne pomieszczeń. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu rozwiążę problem z przestrzenią, która na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo kłopotliwa: jest zbyt mała czy nieustawna.

2. Rozwiązania nieoczywiste, ale uniwersalne i ponadczasowe

Niejednokrotnie spotykam się z opinią klienta, który po otrzymaniu propozycji projektu czy aranżacji wnętrza, kwituje je zdaniem: „Nie miałem pojęcia, że to mieszkanie można w ten sposób rozplanować!”. Nic w tym dziwnego – zapewne wielu projektantów ma podobne doświadczenia. I w tym właśnie aspekcie jest kolejna, niepodważalna zaleta. Architekt widzi to, czego nie zobaczyłaby osoba niezwiązana z taką dziedziną na co dzień. Co więcej, projektując wnętrza zawsze myślę o ich świeżości za 5 czy 10 lat. Muszą być ponadczasowe i uniwersalne, a jednocześnie powinny być odwzorowaniem aktualnych trendów i dobrego designu.

3. Zatrudnienie architekta wnętrz to kontrola wydatków i oszczędności

Jako architekt zawsze pracuję w obrębie wskazanego przez klienta budżetu. Podczas ustaleń finansowych pokażę Ci także, na czym możesz oszczędzić na aranżacji wnętrza, a na co jest lepiej wydać większą kwotę. Przez lata pracy na terenie Bydgoszczy i okolic, zyskałam również cenne kontakty do firm wykonawczych oraz producentów (u których posiadam zniżki), dzięki czemu wiem, która ekipa zrealizuje projekt dobrze, nie rujnując Twojego portfela.  

4. Architekt odpowiada za realizację projektu wnętrza przez firmę wykonawczą

Dzieje się tak, gdy wybierzesz opcję wykonania kompleksowego projektu wnętrza z nadzorem autorskim przez architekta. W takiej sytuacji to ja odpowiadam za pracę ekipy realizującej projekt, kontroluję postępy i bieżące wydatki. Słowem – dbam o wszystkie aspekty techniczne, które dla osoby niemającej wykształcenia kierunkowego czy doświadczenia, są po prostu „obce”. Dzięki mojej obecności podczas prac wykonawczych, unikniesz kosztownych pomyłek. Zadbam o to, by wszystkie pomiary były wykonane bezbłędnie, a także pomogę w wyborze sprawdzonych podwykonawców.

5. Projekt wnętrza to oszczędność czasu i pieniędzy

Jeżeli planujesz wykończenie mieszkania czy domu, a ciągle towarzyszy Ci uczucie braku czasu, zatrudnienie architekta wnętrz jest najlepszym rozwiązaniem. Codzienna praca i gruntowny remont niestety nie idą ze sobą w parze – często z jednej rzeczy musimy zrezygnować. W tym przypadku zdecydowanie bardziej opłacalne jest zatrudnienie architekta, który zajmie się kontrolą prac firmy wykonawczej, niż zrezygnowanie np. na miesiąc z pracy zarobkowej. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na projekt wnętrza z nadzorem autorskim, zajmę się wszystkimi zakupami i dostawami materiałów oraz kontrolą prac ekipy realizującej projekt. A dzięki temu, że posiadam korzystne zniżki u producentów, możemy poszukać dodatkowych oszczędności finansowych. O tym, co zyskasz zatrudniając mnie do wykonania projektu wnętrza i jego realizacji, przeczytasz tutaj.

Jeżeli planujesz wykończenie mieszkania czy domu, a ciągle towarzyszy Ci uczucie braku czasu, zatrudnienie architekta wnętrz jest najlepszym rozwiązaniem. Codzienna praca i gruntowny remont niestety nie idą ze sobą w parze – często z jednej rzeczy musimy zrezygnować.

Opinie z for internetowych o zatrudnianiu architekta wnętrz

Zlecanie projektu wnętrza jest wbrew pozorom popularną usługą – i to nie tylko w największych metropoliach, jak Warszawa czy Poznań, ale i przeciętnych miastach. Jeżeli powyższe 5 punktów nie przekonało Cię do tego, czy warto zatrudnić projektanta, zachęcam do poczytania opinii na forach internetowych na temat usługi projektowania – jest tego naprawdę dużo. Niżej zamieszczam moim zdaniem bardzo trafny dialog z forum portalu Ładny Dom, który możesz potraktować jako podsumowanie niniejszego artykułu:

A: "Czy architekt/projektant rzeczywiście jest potrzebny przy tworzeniu wnętrz prywatnych? Przecież każdy z nas wie co lubi i w czym czuje się dobrze, jaki nastrój mu odpowiada, jakie meble i styl mu się podobają. Kolory ulubione też każdy ma. Po co więc pomoc i to kosztowna?”

B: "Czy lekarz jest potrzebny przy chorobach? Przecież każdy mniej więcej wie co mu dolega i jakie proszki ma zażywać. Po co więc pomoc i to kosztowna?”

Link do opinii zacytowanej w tekście: https://goo.gl/AdeMVb